Portal InfoVranjske.rs istražuje kada će grad Vranje dobiti preko potreban prostor za mlade – „Omladinski centar“. Podsećamo, predstavnici Grada Vranja ranije su govorili o mogućem otvaranju „Omladinskog centra“ u ovom mestu, ali do danas građani od 15 do 30 godina nisu dobili ovakav prostor.
Kako je ranije najavljivano od strane predstavnika grada Vranja, čak je i određen prostor u današnjem „Domu Kulture“ u centru grada od 800 kvadrata za takve potrebe.
Podsećamo, prvi Omladisnki centar otvoren je u Novom Sadu pod pokroviteljstvom OPENS-a. Nakon Novog Sada, sredinom 2023. godine najavljeno je otvaranje Omladisnkog centra u Nišu.
Kako stoji na portalu OPENS-a Omladisnki centar u Novom Sadu predstavlja rezultat zajedničkog 20 – dogšnjeg rada i saradnje mladih, udrženja i Grada Novog Sada, a sve zbog unapređenja položaja mladih u ovom mestu.
Zgrada „Omladinskog centra“ je na površini od 950 metara kvadratnih, i nalazi e u Kretivno distriktu grada Novog Sada.
Ova prostor potpuno je besplatan za korišćenje svim fizičkim i pravnim licima koja žele da sprovode aktivnost namenjenu mladima.
U sklopu Omladinskog centra u Novom Sadu, nalaze se – Sala za sastanake, Coworking prostor, Sala za konferencije. Uz sve to u ovom moguće je snimati i podcaste jer poseduju i izolavanu sobu za ovakve potrebe.
Grad Vranje ranije je najavio da će se prijaviti i da se „stvar skoro pa rešena“ povodom „Omladinskog centra“ u ovom mestu. Predstavnici grada Vranja izabrali su i prostor u kome će Centar biti smešten. Za ove potrebe izabrano je 800 kvadratnih metara u nikada završenom Kulturnom centru u Vranju. Podećamo, predstavnici grada nikada nisu izneli tačan podatak koliko će Omladinski centar koštati u Vranju.
Za takav prostor u Nišu Ministarstvo turizma i omladine izdvojice 95 miliona dinara.
Šta je Omladinski centar?
Na portalu OPENS-a objavljen je publikacija pod nazivom „Standardi omladinskih prostora“.
Omladinski centar ((dalje u tekstu OC) (engl. youth centre)) je mesto/prostor gde se mladi okupljaju da bi slobodno vreme ispunili na koristan način (hobiji poput teatra, sporta, plesa), a u određenim slučajevima i radi sticanja specifičnih znanja i veština.
U omladinskom centru uglavnom se sprovode aktivnosti koje spadaju u oblasti vršnjačke edukacije i rada sa mladima, npr. učenje stranih jezika, fotografije, računarstva.
Omladinski centar pruža one aktivnosti koje nedostaju u široj zajednici, bilo da su iz kulturne, sportske ili obrazovne sfere i omogućava neformalnim grupama, udruženjima mladih i za mlade, kancelarijama za mlade, njihovim (krovnim) savezima da realizuju programe i zajednički upravljaju programima, a pojedinim slučejevima i prostorom ukoliko je omladinski centar vođen od strane više aktera ili saveza.
Omladinski centar može imati i svoj omladinski klub, a u njemu se mogu sprovoditi i programi/projekti koji se specifično bave omladinskim radom. U ovom slučaju potrebno je angažovati omladinske radnike/ce sa neophodnim kompetencijama.
Omladinski centar se može posmatrati kao širi pojam od omladinskog kluba. U primerima dobre prakse, omladinski centar predstavlja ustanovu čiji je osnivač JLS i koja bez naknade podržava aktere omladinske politike da odgovorno sprovode celokupnu omladinsku politiku na lokalnom nivou.
Međutim, omladinske centre mogu osnivati i udruženja mladih i za mlade, kao i njihovi (krovni) savezi, ali isto tako mogu biti osnovani u partnerstvu između JLS i udruženja i njihovih (krovnih) saveza, udruženja mladih i za mlade, kao i njihovi (krovni) savezi, ali isto tako mogu biti osnovani u partnerstvu između JLS i udruženja i njihovih (krovnih) saveza.
Standardi za OMLADINSKE CENTRE
- Omladinski prostor ima primarnu misiju da služi omladinskom sektoru i mladima;
- Omladinski prostor promoviše saradnju;
- Omladinski prostor ima kompetentni zaposleni kadar;
- Omladinski prostor ima funkcionalan, bezbedan, siguran prostor za mlade;
- Omladinski prostor nudi tolerantno, zdravo i bezbedno radno okruženje;
- Omladinski prostor doprinosi razvoju kvaliteta omladinskog rada i sprovodi kvalitetne programe omladinskog rada;
- Omladinski prostor omogućava i podstiče uključivanje mladih, udruženja za mlade, omladinskih udruženja i njihovih asocijacija;
- Omladinski prostor doprinosi razvoju omladinske politike;
- Promocija vrednosti;
- Omladinski prostor promoviše i sprovodi programe programe;
- Transparentne finansijske procedure i organizacijske politike.
Više vesti na temu „Mladi i aktivizam“ možete pratiti OVDE.
Podsećamo, prvo spominjanje Omladinskog centra u Vranju bilo je u Velikoj Sali Načelstva u Vranju, kada je UG „Aktivisti iz komšiluka“ organizvalo akciju pod naslovom „Vranje čuje mlade: Dijalog mladih sa gradonačelnikom Vranja“.
Nakon toga, pitanje Omladinskog centra pokrenuto je i od strane KZM-a, ali osim biranja prostora nije bilo drugih značajnih akcija.
Pratite portal InfoVranjske.rs i na YouTubu!
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Postavite Filipka za direktora, da ima kude da regrutuje omladinu za stranku. Ako nece vikajte ga Luku Trajkovica, sto manje mozak to bolje.
Nezapošljeni čekaju investitora, seljaci kvantaš, omladina centar, privreda gasovod…..
Cim su Uros AiK i Trajkovic spomenuli ovaj centar, nesto se krcka… Inace, Holy Stevane, ako su kriterijumi za ovu direktorsku funkciju inteligencija i besposlenost, ti bi bio prvi izbor. Steta samo sto se krijes iza telefon prozivajuci Trajkovica koji ti nesto mnogo bode oci.
Cim su Uros AiK i Trajkovic spomenuli ovaj centar, nesto se krcka… Holy Stevane, ako su kriterijumi za ovu direktorsku funkciju inteligencija i besposlenost, ti bi bio prvi izbor. Steta samo sto se krijes iza telefon komentarisuci i prozivajuci Trajkovica koji ti nesto mnogo bode oci.
A pdakle nam omladina ???
Vidite li da su ulice , kafici prazni prazni
tuga cemer i jad od grada …
sekta je sve unistila u gradu pa i omladinu je najurila