Menstrualno siromaštvo: Još jedna TABU tema za Vranjance



Iako se pojam „Menstrualno siromaštvo“ u Vranju i Vranjskoj Banji ne spominje često, ovaj problem je prisutan i u najjužnijem gradu u Srbiji.

Šta je „Menstrualno siromaštvo“?

Menstrualno siromaštvo, odnosi se na nedostatak pristupa menstrualnim proizvodima, higijenskim uslovima, obrazovanju o menstruaciji i adekvatnom upravljanju otpadom, prvenstveno zbog finansijskih ograničenja.

Pored toga, pojam “Menstraulno siromaštvo” obuhvata i društvene i kulturološke barijere povezane sa menstruacijom, kao što su stigma i tabui.



Glavni aspekti „Menstrualno siromaštvo“ uključuju:

  • Nedostatak pristupa menstraulnim proizvodima;
  • Nedostatak pristupa higijenskim uslovima;
  • Nedostatak obrazovanja o menstrualnom zdravlju;
  • Stigma i tabui

Higijenski uslovi u Vranju

Prema zvaničnim podacima sa Popisa iz 2022. godine u Vranju preko 1.780 stambenih jedinica nije priključeno na vodovdnu mrežu.

Podaci sa Popisa iz 2022. godine pokazuju da više od 1780 stambenih jedinica u Vranju i Vranjskoj Banji nisu priključeni na kanalizacion mrežu.

Podaci iz SRBIJE

Prema podacima organizacije Gender Knowledge Hub-a, svaka žena i devojčica u Srbiji mora da izdvoji više od 8.000,00 dinara na godišnjem nivou za održavanje osnovne menstrualne higijene.

Prema podacima ovog udruženja građana u našoj zemlji se još uvek menstrualni proizvodi posmatraju kao luksuzna roba koja se oporezuje po stopi od 20 odsto.

BONUS VIDEO: NEXUS – Vranje – Festival Edukativno dokumentarnih radova u oblasti rodne ravnopravnosti

Menstrualno siromaštvo u Vranju: NEXUS pokretač promena

U junu, 2024. godine grad Vranje postao je prvi grad u Srbiji koji će u svim osnovnim škola na teritoriji grada i teritoriji opštine Vranjska Banja imati besplatne uloškomate.

Koordinatorka projekta i članica UG „NEXUS-Vranje“ Suzana Pantović, istakla je 2024. godine, rekla je da su ponosni na sve učesnika projekta, „jer su devojčice koje su učestvovale kroz aktivizam u zajednici pokazale da tako male mogu da učine velike promene“.

A promena je zaista velika. Grad Vranje je postao prvi grad u Srbiji koje će u svim osnovnim školama imati po dva uloškomata, rekle je Suzana Pantović, koordinatorka projekta.

Pročitajte još i ovo: NEXUS – Vranje: Besplatni HIGIJENSKI ulošci za SVE OSNOVNE ŠKOLE

Primeri dobre prakse

Kako prenose nacionalni mediji iz Srbije, „Zakon o proizvodima za menstrualni ciklus predložen je 2020. godine od strane laburistkinja Monike Lenon i jednoglasno ga je podržao škotski parlament.

Zakon podrazumeva da će u javnim objektima, kao što su škole i univerziteti širom Škotske, biti dostupni proizvodi za menstruaciju.

Prema odredbama Zakona, lokalna vlast i školska uprava u obavezi su da te proizvode i obezbede.

Proizvodi za menstruaciju se mogu preuzeti i u društvenim centrima, omladinskim klubovima i apotekama.

FOTO: Unsplash – Annika Gordon

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



    1. Gospodin 15/05/2025

    Ostavi komentar