Organizacija Unesko svrstala je 2019. godine Vranje u kreativne gradove za oblast muzike zbog tradicije i potencijala koje grad ima, ali to se ne iskorišćava na odgovarajući način.
Kao član Mreže kreativnih gradova Uneska, Vranje bi pored očuvanja muzike trebalo da pomogne u ostvarivanju međunarodnih uspeha.
Grad Vranje doprineće postizanju Ciljeva održivog razvoja Agende 2030, kroz kreiranje politika i bazičnih projekata koji promovišu učešće svih zainteresovanih strana, uključujući žene, mlade, kao i ugrožene grupe, navodi Unesko kao cilj.
Pre ovih krupnih namera, grad nije uspeo ni da održi muzičke festivale, najpre metal Factory Fest i klasične muzike Piano summer, i to zbog nedostatka novca, čime su pokazali nezainteresovanost za festivale, muziku i generalno kulturu.
Unesko je pored isticanja Vranja kao muzičkog grada, pohvalio i upravo metal festival Factory Fest.
Svakog maja, grad oživi uz zvuke srpskog hevi metala na vranjskom Factory Fest-u. Ovaj jedinstveni festival je oduševio hevi metal scenu i stavio grad na mapu za ljubitelje metala, rekli su u Unesku.
Osnivač festivala Piano summer Zoran Imširović je pred početak festivala (dok se još uvek održavao) 2017. godine istakao njegov veliki značaj kao prozor u svet muzike, koga sada nažalost više nema.
Mi smo od samog početka želeli da „Piano summer“ festival ima svetski karakter. Srbija ima malu i zatvorenu muzičku scenu. Malo je novca, tržište je veoma zatvoreno. Nama je bilo jako važno da stvorimo jedan prozor u svet., naveo je Zoran pre zatvaranja ovog prozora.
Kod nas se održava manifestacija Vranjska gradska pesma, pre tri godine promovisana je monografija Vranjsko muzičko nasleđe, ali se ne pronalazi balans između stare pesme i današnje muzike za koju Vranje takođe ima potencijal.
O kulturnom nasleđu Vranja se govorilo i u Sankt Petersburgu. Ipak, stara vranjska pesma po kojoj smo uvek bili među najčuvenijim i sadašnji potencijal da se nastavi sa tradicijom Vranja kao grada muzike, trenutno ne idu u dobrom pravcu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Jedino Filipko i Luka Trajkovic nesto rade u ovaj grad po tom pitanju! Doduse kad treba da se omrsiv. Bambolejko dovede Amadeus bend a za Luku da ne pricamo, u recnik pored “petarda” stoji njegova slika. Trotilka.
Žalosno za Vranje grad sevdaha i meraka , žalosno za sve muzičke talente koji se roje u ovoj učmaloj sredini nezainteresovanoj za svaki oblik muzičke kulture i umetnosti. Piano Summer se organizovao sa toliko žara , koliko je napora ulagano da se održi i sad ništa… Sramota. Treba bežati što dalje odavde. Vranje , grad koji ne prepoznaje nikakvu umetnost. Sve je na mišiće.
Vranje je gluvo za kulturno stvaralaštvo pogotovu ono muzičko. Mnogi vranjski muzički stvaraoci, svoje radove čuvaju u fioke. Pitanje je, da li će ti radovi ikada ugledati svetlost dana. Lepo je, da se staro sačuva, ali je takodje lepo, da se i novo čuje. Možda će i to novo vremenom postati ono, po čemu će se Vranje pamtiti.
Holy Stefane, za Filipovica si u pravu. Direktor TO Vranje, a bula od organizacije i festivali. Za Luku si se debelo ogresio. Informisi se prvo pre nego sto se „ispertadises“ po komentari. Da se svi oni koji treba da se bave ovim pitanjem barem mrvicu potrude kao Luka sto se trudi za sve sto radi, ne bismo bili ovde gde smo… A da ne pricam kako su Vranjanci izgleda postali meraklije samo za Breskvicu…