Tribina nedeljnika Vreme u Vranju: Napadi na novinare motivisani s vrha vlasti



„Napadi na novinare motivisani su s vrha vlasti“, „U društvu nema društvenog dijaloga“ i „Građani se u sistemu urušenih investicija plaše za sopstvenu bezbednost“, jedinstveni su zaključci sa tribine nedeljnika Vreme u prostorijama kafića No commennt u Vranju, u ponedeljak 20, marta.

Nedim Sejdinović, novinar Vremena i član Nezavisnog društva novinara Vojvodine, otvorio je tribinu naglašavajući da je prva u seriji tribina u Srbiji i pod nazivom „Sloboda medija i mišljenja na udaru lokalnih nasilnika i moćnika“.



Tema je stanje demokratije, a neposredan povod dešavanja sa OK radiom u Vranju, lično sam pod snažnim utiskom saznanja o tome i želim da iskažem svoju solidarnost i sa novinarima ovog radija, ali i sa koleginicama i kolegama u Srbiji, jer je priča o OK radiju premašila lokalne okvire i poprimila značaj nacionalnog problema, istakao je Nejdimović.

Veran Matić, član Stalne radne grupe za bezbednost novinara, napomenuo je „da je ovaj dan značajan za medije i bezbednost novinara“.



Dragoljub Simonović je osuđen na pet godina zatvora zbog paljenja kuće novinara Milana Jovanovića, očekujemo presudu za ubistvo Slavka Ćuruvije narednih meseci, već znate da su za nasilničko ponašanje prema OK radiju osuđeni u Vranju, ali problemi i dalje postoje ovde, kafić No Commennt ne radi od avgusta prošle godine, a pritisci i pretnje ne prestaju, jer je ovde zarobljeno društvo, međutim, pomaka ne bi bilo da nije sve ovo podignuto na nacionalni nivo, konstatovao je Matić.

Dragana Bjelica, član Stalne radne grupe ze bezbednost novinara i predstavnik UNS-a, podsetila je „da je UNS prvi objavio priču o OK radiju“.

To smo objavili šestog juna prošle godine, zvučala je ta priča neverovatno, pretnje vlasnici OK radija, nasilnički upad u kafić No Commennt, lomljenje stakla, a kada smo došli u Vranje začudilo nas je da nema prkosa lokalne javnosti, iako moćnici terorišu građane, što nije samo odlika Vranja, imamo slučaj napada na kolegu Žujovića u Subotici od strane „Subotice transa“, što je podržao gradonačelnik ovog grada, baš kao što lokalne vlasti otežavaju rad novinarima u mnogim manjim sredinama, u Gornjem Milanovcu, primera radi, dok za nepodobne medije nema novaca u projektnom sufinansiranju medija, naglasila je Bjelica.

Filip Švarm, glavni urednik nedeljnika Vreme, upozorio je „da bahat odnos prema novinarima počinje od vrha vlasti“.

To se prenosi na lokalne vlasti u čitavoj Srbiji, ta matrica verbalnog i stvarnog nasilja nad novinarima, sve je počelo 90-ih godina prošlog veka, a od tada nije bilo lovostaja u ataku na novinare i medije koji ne ponavljaju papagajski ono što vlast želi, jer u svakom gradu ima kabadahija koji imaju podršku vlasti, što je razlog da se novinari ne osećaju bezbedno u zemlji u kojoj nema prostora za društveni dijalog i sukob mišljenja koji se odmah tretira kao napad na vlast i izdaja zemlje, ocenio je Švarm.

Glavni urednik Vremena je na kraju upozorio „da u Srbiji nema demokratije, stalno se i uporno suzbija slobooda medija i za razliku od 90-ih, kada je postoojala nada u bolje sutra, sada smo svi pomireni sa strahom u jednoumlju“.

Ipak, moramo biti uporni u svojoj borbi, jer bez toga ne bi bilo procesuiranja u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije, zaključio je Filip Švarm.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar