Odvajanje mladih od roditeljskog doma je sve kasnije. O uzrocima ove pojave govorila je profesorka sociologije iz Ekonomsko-trgovinske škole u Vranju.
Prema istraživanju Eurostat-a, podaci su pokazali da mladi u Evropskoj uniji roditeljski dom napuštaju kada napune 26,5 godina života, dok mladi u Srbiji napuštaju dom u 31,4 godini života. Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji, koji je objavila Krovna organizacija mladih Srbije je pokazao da čak 64,9 procenata mladih živi sa roditeljima.
Profesorka sociologije navodi da su jedni od glavnih uzroka koji utiču na osamostaljivanje mladih ekonomski i finansijski.
Mladi teško mogu da priušte sebi samostalan život. Čak 75 posto mlađih od 35 godina ima teškoće da samostalno zaradi za život. Zaposlenje ne znači da će se osamostaliti od roditelja jer je plata nedovoljna za normalan život i radno vreme je nerazumno. Najviše mladih radi po Ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ili na crno.”, kaže profesorka.
Drugi faktor je komfor koji mladi ne žele da napuste i tradicionalna vezanost za roditelje. U roditeljskoj kući, ne moraju da misle na plaćanje računa i svakodnevne kućne obaveze jer roditelji vode računa o svemu tome. Pored toga, uticajan faktor je taj što mladi i roditelji smatraju da dete „ne treba da plaća tuđe, ako ima svoje“.
Samostalan život donosi veću odgovornost i bolje planiranje organizacije života. Mladi koji žive sami ranije sazrevaju, prilagođavaju se na promene i lakše se suočavaju sa životnim izazovima. Negativna strana napuštanja roditeljskog doma može biti to što je osoba suviše mlada da se suoči sa teškoćama samostalnog života.”, rekla je naša sagovornica osvrćući se na pozitivne i negativne strane osamostaljivanja mladih.
Veljko Ilić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Zašto da idem kad mi dirktorka mamče a tajče načalnik . Obadva dokturi .specijalisti .
Secijalci . Leva ruka desno đep
@nišlija To mi poznato . Gde ono rade tvoji .
Šta očekujete kada i njihovi roditelji rade u Simpo kod onog ćelču za 300 evra
Kad uništis omladinu, unisto si budusnost
Goni cere putnika i to sa govnjivu motku po sopsku grbinu
Niko ne pominje nasilje u porodici.Gde mladi preko trideset godna svako vece traze pare za vecernji izlazak od svojih roditelja.Roditelji trpe i zive u bedi i nadi da ce se njihovo dete zaposliti i postati porodicni covek.Mnogi to nisu ni docekali.
Имамо „државу“ па могу да се осамостале.
„Имамо“ омладинске политике које раде на побољшању квалитета живота младих.