AKTIVIZAM I MLADI – Pojam „Omladinski centar“ prvi put se u Vranju čuo kada je organizovan dijalog mladih sa gradonačelnikom ovog mesta Milenkovićem . Ovaj dijalog organizovan je od strane Udruženja građana Aktivisti iz Komšiluka u sklopu projekta „Strukturirani dijalog: Vranje čuje mlade!“.
Predlog da Vranje dobije Omladinski centar iznela je aktivistikinja Jovana Zdravković, a gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković, prihvatio je predlog i predložio Dom Kulture u Vranju, kao idealan prostor.
Par godina kasnije portal InfoVranjske.rs i UG „Aktivisti iz komšiluka“ u sklopu projekta „Mladi u centru“ koji je finansiran od strane Beogradske otvorene škole ponovo su otvorili pitanje Omladinskog centra u Vranju.
BONUS VIDEO: Podcast InfoVranjske.rs – Omladinski centar – Luka Trajković
Portal InfoVranjske.rs objavio je seriju o temi „Omladinski centri u Srbiji“ i „Omladinski centri u Evropskoj uniji“, a svi tekstovi objavljeni su na sekciji portala „Aktivizam i mladi“. Na ovoj sekciji portala objavljeno je 478 tekstova koji su direktno vezani za omaldinski rad i aktivistam.
Pored tekstova o „Omladinskom centru“ portal InfoVranjske.rs objavio je desetine intervju sa predstavnicima civilnog društva, političkim predstavnicima i građanima o važnosti Omladinskog centra u Vranju.
Pročitajte još i ovo: Tako je govorio Milenković: Grad će unaprediti položaj mladih
Danas nakon dva projekta koji su se bavili „Omladinskom centrom“ u Vranju, najavljen je i dolazak ministara koji je zadužen pitanje omladine u Srbiji.
Ministar Huesin Memić dolazi u ponedeljak za Vranje, gde će zvanično objaviti da je Vranja putem Kancelarije za mlade dobiti sredstava za adaptaciju dela Doma Kulture a za potrebe izgradnje Omladinskog centra.
Podsećamo, ministar dolazi 12. avgusta, kada je i zvanični Međunarodni dan mladih.
Šta je OMLADINSKI CENTAR
Na portalu OPENS-a objavljen je publikacija pod nazivom „Standardi omladinskih prostora“.
Omladinski centar ((dalje u tekstu OC) (engl. youth centre)) je mesto/prostor gde se mladi okupljaju da bi slobodno vreme ispunili na koristan način (hobiji poput teatra, sporta, plesa), a u određenim slučajevima i radi sticanja specifičnih znanja i veština.
U omladinskom centru uglavnom se sprovode aktivnosti koje spadaju u oblasti vršnjačke edukacije i rada sa mladima, npr. učenje stranih jezika, fotografije, računarstva.
Omladinski centar pruža one aktivnosti koje nedostaju u široj zajednici, bilo da su iz kulturne, sportske ili obrazovne sfere i omogućava neformalnim grupama, udruženjima mladih i za mlade, kancelarijama za mlade, njihovim (krovnim) savezima da realizuju programe i zajednički upravljaju programima, a pojedinim slučejevima i prostorom ukoliko je omladinski centar vođen od strane više aktera ili saveza.
Omladinski centar može imati i svoj omladinski klub, a u njemu se mogu sprovoditi i programi/projekti koji se specifično bave omladinskim radom. U ovom slučaju potrebno je angažovati omladinske radnike/ce sa neophodnim kompetencijama.
Omladinski centar se može posmatrati kao širi pojam od omladinskog kluba. U primerima dobre prakse, omladinski centar predstavlja ustanovu čiji je osnivač JLS i koja bez naknade podržava aktere omladinske politike da odgovorno sprovode celokupnu omladinsku politiku na lokalnom nivou.
Međutim, omladinske centre mogu osnivati i udruženja mladih i za mlade, kao i njihovi (krovni) savezi, ali isto tako mogu biti osnovani u partnerstvu između JLS i udruženja i njihovih (krovnih) saveza, udruženja mladih i za mlade, kao i njihovi (krovni) savezi, ali isto tako mogu biti osnovani u partnerstvu između JLS i udruženja i njihovih (krovnih) saveza.
Standardi za OMLADINSKE CENTRE
- Omladinski prostor ima primarnu misiju da služi omladinskom sektoru i mladima;
- Omladinski prostor promoviše saradnju;
- Omladinski prostor ima kompetentni zaposleni kadar;
- Omladinski prostor ima funkcionalan, bezbedan, siguran prostor za mlade;
- Omladinski prostor nudi tolerantno, zdravo i bezbedno radno okruženje;
- Omladinski prostor doprinosi razvoju kvaliteta omladinskog rada i sprovodi kvalitetne programe omladinskog rada;
- Omladinski prostor omogućava i podstiče uključivanje mladih, udruženja za mlade, omladinskih udruženja i njihovih asocijacija;
- Omladinski prostor doprinosi razvoju omladinske politike;
- Promocija vrednosti;
- Omladinski prostor promoviše i sprovodi programe programe;
- Transparentne finansijske procedure i organizacijske politike.
Više vesti na temu „Mladi i aktivizam“ možete pratiti OVDE.
Podsećamo, prvo spominjanje Omladinskog centra u Vranju bilo je u Velikoj Sali Načelstva u Vranju, kada je UG „Aktivisti iz komšiluka“ organizvalo akciju pod naslovom „Vranje čuje mlade: Dijalog mladih sa gradonačelnikom Vranja“.
Nakon toga, pitanje Omladinskog centra pokrenuto je i od strane KZM-a, ali osim biranja prostora nije bilo drugih značajnih akcija.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
A dijalog s tog lopova je zapocet verovatno 2012 te godine.