Udruženje mladih „Naš svet, naša pravila“, objavilo je saopštenje za javnost povodom istraživanja koje se sprovodi u online.
Kako je naznačeno, istraživanje se odnosi na položaj i potrebe mladih iz Pčinjskog okruga.
Saopštenje prenosimo u celosti i bez dodatnih izmena.
Udruženje mladih „Naš svet, naša pravila“ iz Vranja sprovodi istraživanje o položaju i potrebama mladih iz Pčinjskog okruga uzrasta od 15 do 30 godina. Dobijeni podaci će biti osnova za buduće aktivnosti, kao i javno zagovaranje unapređenja položaja mladih u ovim opštinama.
Svesni da život u manjim sredinama nosi svoje izazove, posebno za mlade koji često razmišljaju o odlasku iz svojih zajednica, ovim istraživanjem želimo da podstaknemo dijalog i konkretne promene koje bi omogućile da ostanu, razvijaju se i doprinosе upravo tu gde žive.
U istraživanju mogu da učestvuju učenici, studenti, zaposleni, nezaposleni, aktivisti i svi oni koji žele da doprinesu zajedničkom definisanju problema i potreba generacije kojoj pripadaju.
Upitnik obuhvata više tematskih oblasti kako bi se sveobuhvatno sagledale potrebe mladih od demografskih podataka, preko pitanja o kvalitetu života do vrednosnih stavova o društvu, ljudskim pravima i rodnoj ravnopravnosti. Istražuju se i izazovi u zapošljavanju, stepen uključenosti u aktivizam i donošenje odluka, dostupnost i interesovanje za neformalno obrazovanje, kao i kulturne navike i načini informisanja.
Posebna pažnja posvećena je zdravlju i bezbednosti mladih, uključujući mentalno zdravlje, pristup zdravstvenim uslugama i osećaj lične sigurnosti.
Popunjavanje upitnika traje oko pet minuta i u potpunosti je anonimno, čime se obezbeđuje poverljivost odgovora i sloboda izražavanja stavova.
Podsetimo se, istraživanjem koje smo sproveli krajem 2022. godine pokazalo je da čak 85 odsto mladih da planira da napusti grad, a polovina njih već pravi planove za odlazak. Mladi su kvalitet života ocenili nisko, a najčešći problemi koje su istakli bili su nezaposlenost, loš zdravstveni sistem, nedostatak prilika za razvoj i prisutnost korupcije.
Uočili smo i veoma nizak nivo političkog učešća mladih, nedovoljnu podršku aktivizmu, manjak prostora namenjenih mladima, kao i ograničen pristup psihološkoj podršci i kulturnim sadržajima. Ovi rezultati su nam jasno pokazali da mladima ne nedostaju samo mogućnosti, već i osećaj da su važan deo zajednice.
Pozivamo sve mlade da učestvuju u istraživanju, a pozivamo i predstavnike obrazovnih ustanova, civilnog društva, institucija, kulturnih organizacija i medija da podrže ovu inicijativu i doprinesu većoj vidljivosti potreba i potencijala mladih.
Za više informacija i učešće u istraživanju:
https://docs.google.com/forms/d/14GEAb9KDDro3gKfuQ8vblvZGMZ9jtYKTXCMTo6kwowQ/edit
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Tragedija ovog sistema da se za budućnost univerziteta najvise brinu:
Ana Brnabic, niko ne zna sta je zavrsila
Milica Zavetnica, lagala za FPN
Mali, plagijator doktorata
JK, vanredno zavrsila i srednju (valjda zavrsila)