Gradski oci obeležili su 7. septembar, kao dan oslobođena u II svetskom ratu u Vranju. Bilo je tu dosta nejasnoća oko obležavanja ovog do skoro omiljenog (pad socijalista, 2016. godine prim. aut.) praznika gradske vlasti. Građanima je pored toga ostalo nejasno da li je sednica Skupštine grada Vranja koja je bila održana 7. septembra bila svečana ili ne.
Naprednjačka vlast u Vranju, pokušava da nađe model obeležavanja ovog značajnog datuma još od 2018. godine kada je i zvanično ukinuta nagrada 7. septembar. Podsećamo, u tom tretnuku koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke glasala je za ukidanja nagrade, dok su socijalisti bili uzdržani. Jedini protiv ovakve odluke bili su članovi DS, SDS i NS, koji su ostali u manjini.
Smatramo besmislenim ukidanje ovih datuma, govorili su tada socijalisti, ali iz očiglednih političkih razloga nisu glasali protiv ovakve odluke.
Do 2018. godine, Grad Vranje oboležavao je ovaj značajan datum dodelom nagrada, svečanom akademijom i svečanom Skupštinom.
Danas, 7. septembar grad obeležava govorom gradonačelnika i pevanjem hora Muzičke škole u Vranju. Nakon toga, iz raznih organizacija polaže se cveće ispred spomenika koji se nalazi u blizini Gimnazije Bora Stanković.
Ali ono što je najviše privuklo pažnju građana jeste sam izgled spomenika kod Gimnazije. Naime, spomenik je sređen (koliko – toliko) na mestu gde se održava govor i gde su „predstavnici naroda“ polagali cveće, ali je ovaj spemenik sa strane sa koje kamere nisu snimale potpuno uništen. Pa tako i ovaj je gradska vlast i ovog puta pribegla metodi „Potemkinova sela“.
Podsećamo, septembra, 1985. godine građani Vranja dobili su ovaj spomenik , a danas 2023. godine, ovaj spomenik gradska vlast ne može ni da očuva.
NIV
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Прво овај споменик је код Учитељског, а за немар градске управе, може да се наброје сва обележја у Врању.
Било да се ради о споменицима или о другим здањима која су у склопу историјске прошлости или неког другог разлога.
Велики немар и нефункционалност градске власти видљива је на сваком кораку.
Ko selektuje komentare i ko je NIV koji potpisuje neke objave ili kako ih vi tretirati kao tekstove.
Infovranjske nikada neće biti kao što je bio dok je Saša to vodio.
Uz neka neslaganja sa njegovim načinom rada on je ipak kada vas koji to sada radite vidim bio INSTITUCIJA !!!
Dobro to,nego kada će Gradonačelnik Vranja da podnese ostavku,mislim zbog lokalnih izbora,ne bi on to ni za živu glavu?
Pisite malo sto u Dom zdravlja lekari ostali bez posao a pacijenti cekaju
Обележава се напуштање града од стране Бугарских окупатора,без испаљеног метка.Доста више са лажним Народним херојима и лажним биткама за ослобођење.
Par dana posle „oslobođenja“ 7. septembra, Vranje su zauzeli Nemci koji su bili u povlačenju sa juga. Ispalili su dve granate i partizani oslobodioci su pobjegli, da bi se vratili za koji dan posle odlaska Nemaca. Lakrdija je naša religija.
8. 10. 1944. Odbacivši jedinice 46. divizije NOVJ, 122. izviđački bataljon nemačke 11. poljske vazduhoplovne divizije, sa 4 tenka, 10 oklopnih automobila i dva diviziona artiljerije, uspeo da se preko Bujanovca probije u Vranje.
⚔️ 10. 10. 1944. Nemačku posadu u Vranju (jedan ojačani bataljon) napala 27. srpska brigada 46. divizije NOVJ, ali nije uspela da zauzme grad.
⚔️ 11. 10. 1944. Boreći se, od 6 do 16 časova, protiv jednog nemačkog ojačanog bataljona, 25. i 27. srpska brigada 46. divizije NOVJ oslobodile Vranje. Neprijatelj se, uz osetne gubitke, povukao ka Bujanovcu.
Izvor: https://znaci.org/odrednica.php?slug=8-srpska-brigada-6-juznomoravska
Mi smo u svakom.ratu pobednici
kao sto smo i Nato pobedili
cirkus od nasu drzavuu
Sve prolazi, samo je LAŽ ovde večna. Zato nam je tako kako nam je.