Vranje je administrativni centar Pčinjskog okruga, ali mali izbor ustanova za više obrazovanje u njemu nije dovoljan za ovu regiju da bi mladi ostali u gradu. Mogućnosti za dalje školovanje skoro i da nisu realne.
Osim privatnog fakulteta kao što je FABUS koji je višerazložno kontroverzan, mladi iz Vranja nemaju preterano kvalitetnih prilika za školovanje poput primera radi državnih fakulteta i škola.
Najpoznatija ustanova za studiranje u Vranju je Pedagoški fakultet ili poznat kao Učiteljski, osnovan još 1946. godine kao Učiteljska škola. Na njemu se mogu studirati tri programa, za učitelja, vaspitača, kao i integrisane akademske studije tehnike i informatike.
Bivša viša škola ili sada Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija nudi brojne akreditovane programe za razna zanimanja. Državni fakultet za inženjerski menadžment takođe godinama u ponudi za studente ima svoje odeljenje u Vranju kod Centra za razvoj usluga.
Prethodnih godina popularna je jedinica Pravnog fakulteta, pa ima prilike za studiranje prava u Vranju i stvaranje budućih pravnika, od skoro i na master akreditovanim studijama.
Grad Vranje je još pre deset godina i „zvanično trebalo“ da postane univerzitetski centar, ali ova „epohalna“ šansa nakon inicijative u Gradskom veću nije iskorišćena, a veći broj ustanova za dalje obrazovanje je svakako potreban.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Ma ko šiša mladi. Nikad nisu bili nebitniji. Zadnja rupa na svirali. Slicno je i sa studentima koji su nekad 1968. u Parizu menjali poredak. Bitan je profit i interes. Dobice mladi neke internet platforme, dva razgovora na visokom nivou i toliko. Posle nekoliko god nece biti vise mladi pa ce se zaposliti u vojsci, miliciji i opstini. U drugoj polovini se ćuti i glasa.