Ljiljana Jovanović, glavna poverenica Granskog sindikata prosvete „Nezavisnost“ u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Vranju, u razgovoru za portal InfoVranjske.rs poručila je «da u našim školama i našoj zemlji ne sme biti diskriminacije dece do čega dovode kombinovana odeljenja u višim razredima osnovnih škola».
Kombinovana odeljenja u višim razredima osnovnih škola dovode decu iz ruralnih i siromašnih sredina u neravno pravan položaj u odnosu na decu koja će nastavu pratiti u normalnim uslovima. Na taj način deca u kombinovanim odeljenjima su diskriminisana u odnosu na decu u normalnim odeljenjima, upozorava Ljiljana Jovanović.
Glavna poverenica GSPRS „Nezavisnost“ u ETŠ u prvi plan stavlja dobrobit naroda, a ne uštedu novca.
Tačno je da odeljenja sa malim brojem učenika stvaraju veće troškove za budžet, ali vlast koja misli dobro svom narodu i koja brine o ravnomernom razvoju svih delova zemlje ne treba da se rukovodi isključivo motivom uštede novca, već naprotiv, taj motiv u takvim situacijama treba da bude na zadnjem, a ne na prvom mestu, objašnjava Jovanovićeva.
Po njenim rečima, u prvom planu treba da bude dobrobit dece iz siromašnijih sredina.
U ovom slučaju deca nisu kriva što žive u područjima sa malim brojem đaka. Za tu decu treba izdvajati dodatna sredstva iz budžeta da bi im se poboljšali uslovi rada i pohađanja nastave, a ne da se kažnjavaju uvođenjem kombinovanih odeljenja, kategorična je Ljiljana Jovanović.
Na kraju, glavna poverenica GSPRS „Nezavisnost“ u Ekonomsko-trgovinskoj školi zauzima kritičan stav prema propustima u politici ravnomernog razvoja svih delova Srbije.
Da se na vreme mislilo o tom (ne)ravnomernom razvoju i da se ulagalo u tom pravcu, danas ne bi imali takva područja, ili bi bar u takvim područjima bio veći broj i dece i odraslih, zaključuje Ljiljana Jovanović.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Ajde Ljiljo ne drami ….to je i ranije bilo po nekim seoskim sredinama pa nešto se niste bunili …sad kad je puklo selo načisto i kad polako na red dolazi i grad vi ste se setili da je diskriminacija…ne beše diskriminacija kad se gasesev srpske škole i tamo neki profesori ili učitelji ostali bez posla ….A sad kad je došlo ajde do rupe ce vikamo … činjenica je da u Vranju a i uostalim sredinama sve manje dece i sve više iseljavanja ljudi za deset godina Vranje ce ima 3 škole od nekadašnje 6 ….tako da Ljiljo Polk Polk učite da rabotite nesto drugo jer će vi treba kad odnemate djaci će morate da se prihvatite drugog posla …
Na zalost to je slika ove nase Srbije, sela nam ostadose pusta, mladi i sve skoro sto je vredno i radno sposobno ode na zapad a ostalo u grad, da r’mbaci za minimalac. Prvo ne sas koronu ulavise, s’d pogore dodje cene otidose u nebo, siker, zejtin, mleko, pa da gi tej namirnice imav nego gi nema, izvozev nasi. Cekamo u red ko da su devedesete, ce se istepav ljudi, kad dodje u neki ducan siker. Kako ide i gradcke skole ce ostanev bez djaci, sto li ce rabotev onija nastavnici i prefosori sto su kupili diplome i sto se zaposlili i krijev se iza stranku, lele lele, ovoj se odnosi samo za pojedinci, ce se prepoznav oni. Za vecinu nastavnika i profesora svaka cast. Pa ete primer u osnovnu skolu Radoje nekolko nastavnika lom pravev, deca gi begav, ispisujev gi roditelji, takoj pricav. Eee od onakvu skolu.
Skolski autobusi su jedini spas za sve.
Da se deca iz par sela dovoze u jednu skolu.
Manje lozaca kurira cistacica pa i prosvetnih radnil
doslo je vreme stednje narode
mora da se stesa dupe da bi se opstalo
Dodjite u Vukovu skolu da vidite sta je diskriminacija.U jedno odeljenje deca lekara i opstinara,pojedini roditelji biraju uciteljice a ostali nemaju prava.