VODOVOD sa polovičnim obezbeđenjem – OGROMNA IMOVINA na milost i nemilost!



Situacija u „Vodovodu“ posle uništanja službe obezbeđenja u ovoj firmi i preuzimanja tog posla od strane privatne agencije nikako se ne smiruje.



Poslovi obezbeđenja ovog najvećeg lokalnog javnog preduzeća dobila je firma „Strong sekurity“, po javnoj nabavci broj VNU 1/2018.

– Ukupna vrednost nabavke je 10.000.000,00 dinara na godišnjem nivou, a ugovorena vrednost sa pomenutom firmom je na iznos od 9.986.400,00 dinara za period od 30. novembra ove do 30. novembra naredne godine – kaže sagovornik Info Vranjskih koji se temeljno bavi ovom problematikom.



Prema njegovim rečima, obezbeđenje u „Vodovodu“ brine se o više objekata, koji su od vitalnog značaja za život grada, a imaju po više hiljada kvadrata i vrednost teško izračunljivu u dinarima.

Najpre, treba obezbediti Fabriku vode, koja ima oko 2.500 kvadrata, plus još oko 4.000 kvadrata rezervoara, pa samu branu „Prvonek“, tu je i Upravna zgrada, pa objekti mehanizacije u Radničkoj, pa Crpna stanica Saraina…

Sve u svemu, više hiljada kvadrata na ogromnom prostoru.

E sad, glavni problem, po ovom sagovorniku, u angažovanju privatnog obezbeđenja leži u činjenici da čuvari ne nose oružje prilikom obezbeđenja objekata, jer na njega nemaju pravo bez licence.

Znalo se to još kad je raspisivana javna nabavka, koja na čak sedam strana konkursne dokumentacije pominje nošenje oružja.

– …Obezbeđenje i fizička zaštita zaposlenih u toku procesa rada, objekata i imovine preduzeća sa vatrenim oružjem kalibra propisanog Zakonom o privatnom obezbeđenju…- kaže se u konkursnim uslovima.

Da su u „Vodovodu“ znali šta rade pokazuje i ugovor te firme sa „Strong security“, gde se u članu 9. predviđa da „pružalac usluge MORA poštovati zahteve korisnika propisane tehničkom specifikacijom“.

Na vrlo jednostavan način možete utvrditi da se ovi zahtevi u praksi ne sprovode, a to je da odete na bilo koji od ovih objekata i pogledate služebenika obezbeđenja i videćete da on ne nosi nikakavo oružje. Ali, i kada bi nosili oružje, oni bi time grubo narušili zakon o privatnom obezbeđenju jer lica tu zaposlena nemaju licencu koja im omogućava i daje pravo da oružje nosi – kaže ovaj sagovornik Info Vranjskih.

On se na kraju piita kako je došlo do toga da „Vodovod“ najpre zahteva i u ugovor unosi klauzulu o nošenju oružja, a zatim se pravi da ne vidi kako tog oružja u novom obezbeđenju nema?

– Kada je „Vodovod“ prestalo da brine da li su ispoštovne sve ugovorne obaveze? Kako to da od toliko privatnih firmi za obezbeđenje koje mogu ispuniti ove zahteve i obezbediti i imovinu i zaposlene „Vodovod“ bira baš firmu koja ne može da odgovori zahtevima?
I na kraju, da li ovde postoje neki viši interesi koji su važniji od bezbdnosti imovine i lica zaposlenih u „Vodovodu“ – pita se sagovornik Info Vranjskih.

Da je čitava priča sumnjiva, tu spora nema, i da su namere čelnika „Vodovoda“ jasne, nema šta da se mnogo istražuje.

Kad bi „Vodovod“ bio u službi građana, a ne privatnih fnansijskih kombinacija, moglo bi se znati ko je prepustio ogromnu imovinu države na milost i nemilost zainteresovanima.

Za sada, od toga nema ništa, što ne znači da jednom neće biti. Mnogo ranije nego što svi očekuju, ni u to ne treba sumnjati.

SSB

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar