Treba li Vranju STARAČKI DOM?



Starački dom u Surdulici FOTO Vranjske

Jedini “starački dom”, ili kako se zvanično zove, ustanova za smeštaj starijih lica, u Pčinjskom okrugu nalazi se u Surdulici.



Vranje još uvek nema ovakvu ustanovu, pa iako su postajale inicijative o otvaranju gerontološkog centra, to se u praksi nije ostvarilo.

Procedura za prijem u “državni” starački dom, iako na prvi mah tako izgleda, nije komplikovana.



Smeštaj u ovoj ustanovi vrši se preko matičnog Centra za socijalni rad, tako što zainteresovano lice podnosi zahtev sa pratećom dokumentacijom, izvod iz knjige rođenih, uverenje o državljanstvu, ček od penzije ili dokaz o drugim primanjima i medicinsku dokumentaciju.

“Potrebno je takođe da osoba ispunjava tri važna uslova, a to je da ne boluje od zaraznih i duševnih bolesti, kao i da samovoljno dolazi u dom.

Na osnovu dokumentacije donosi se odluka o prihvatanju ili neprihvatanju zahteva “, kaže Vinka Angelov, socijalni radnik u Surduličkom staračkom domu.

Na cenu smeštaja u državnim domovima utiče i to koliko je korisnik sposoban za samostalan život.

Ukoliko se radi o težim hronično obolelim licima kojima je neophodna stalna pomoć i nega, mesečna cena smeštaja je 32.460 dinara.

Poluzavisni korisnici bi prema rešenju Ministarstva, trebalo da izdvoje 24.630 dinara, dok za nezavisne korisnike cena je 22.400 dinara.

“Ustanova je stalno u kontaktu sa Zdravstvenim centrom Surdulica i drugim zdravstvenim ustanovama iz Vranja ili Niša, gde se korisnici vode na preglede, medicinske intervencije, uglavnom o trošku Doma”, dodaje Angelov.

Iz ustanove navode da pažnju poklanjaju i društvenom životu korisnika u zavisnosti od njihovog interesovanja i mogućnosti.

Jedan od prvih privatnih domova za stare na jugu Srbije sa licencom nalazi se u Leskovcu.

Iz doma za stare “Sunčana jesen” kažu da se cena mesečnog smeštaja kreće od 30.000 do 35.000 dinara.

“Ukoliko je osoba svesna sama potpisuje saglasnost, u slučaju demencije to rade njeni staratelji. Pored lične karte, potreban je i izvod iz matične knjige rođenih i ostala dokumentacija”, navodi Predrag Stojković, glavni medicinski tehničar “Sunčane jeseni”.

Osoblje većine privatnih domova, osim negovateljica i medicinski sestara, čine lekari specijalisti, fizioterapeuti i socijalni radnici.

“Organizujemo kreativne radionice, društvene igre, izlete. Ceo dom pokriven je video nadzorom”, dodaje Stojković.

Domovi za stare moraju imati licencu za rad koju izdaje Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike. 

M. Mitrović

Štićenici ili logoraši

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar