SKRIVALICE i LAŽI ministarkine TAJNE POSETE jugu Srbije



Anđelka Atanasković, nova ministarka privrede u Vladi Srbije, tajno je posetila Vranje, a sa njim i „Simpo“ i „Jumko“, i to očigledno u organizaciji svog državnog sekretra Dragana Stevanovića Bosketa.



E sad, njena poseta iz nekih razloga morala je biti tajna za javnost, jer mediji nisu pozvani da prate ovu posetu, osim oglasnih tabli koje vlast plaća iz budžeta da narod zavijaju u crno.

Fotki sa ovog skupa nema čak ni na sajtu Vlade Srbije, gde su poslednje fotke iz Niša, na putu, dakle, do Vranja.



Opet, recimo, iz „Jumka“ su pojedine „novinare“ o poseti ministarke obavestili u 20 sati uveče!

Dakle, iz nekih razaloga, ministarka Atanasković sakrila je svoju posetu Vranju, a po stanju u ovdašnjoj privredi, mnogima je jasno i zašto je to učinila.

Ministarka je prilikom posete «Simpu» i «Jumku» razgovorala o najavljenoj privatizaciji ova dva relikta komunističke ekonomije, ali je i u tim razgovorima što – šta ostalo sakriveno.

„Simpo» najpre mora da se oslobodi zavisnih preduzeća, to im je rekla ministarka, ali im nije precizirala kako da se oslobode tog balasta. Domaćini, tu mislim i na prisutne vranjske političare, uglavnom su ćutali, naravno, ne obaveštavajući ministarku Antanasković o svojim dugovanjima i blokiranim računima. To se ponovilo i u «Jumku» gde su prećutali ukupne dubioze od skoro tri milijarde dinara – navodi sagovornik InfoVranjskih.

Kako su izvestili „mediji“, direktor „Simpa“ Slađan Disić rekao je ministarki da kompanija na čijem je čelu, otkako je za nju usvojen UPPR, plaća svoje račune i praktično ništa nikome nije dužna.

Opet, ministarki nije bilo jasno kako su ova dva najveća vranjska preduzeća uopšte preživela u poslednjih 30 godina.

Direktori «Simpa» i «Jumka» nisu prećutali pomoć države i prilagođavanje fabrika novim okolnostima, inflaciji i sankcijama 90-ih , te tranzicionom periodu posle 2000. godine. Ipak, govoreći o pomoći države prećutali su subvencije pre 2016. godine i beskamatne kredite Fonda za razvoj posle 2016. godine, jer drugačije ne bi ni mogli da prežive – ističe sagovornik InfoVranjskih.

Na kraju, ministarka je poručila da će država pomoći ovim preduzećima da pronađu strateške partnere u dolazećem procesu njihove privatizacije, ali ne napravivši jasan otklon od dosadašnjeg načina privređivanja u organizacionom i tehnološkom smislu koji još uvek opterećuju recidivi netržišne ekonomije i državnog intervencionizma uslovljenog dnevnopolitičkim potrebama vladajućih garnitura.

S. Kostić – SSB

Ovaj tekst je emitovan uz pomoć i podršku European Endowment for Democracy (EED). Donator ne snosi odgovornost za mišljenja i stavove iznete u ovom tekstu.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar