SINDIKAT APOTEKE: Šta Grad namerava da učini sa nama



Povodom oglašavanja Sindikalne organizacije OSA, Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti ZU Apoteka Vranje izneo je stav „da se zaposleni  strpe, da i dalje savesno i profesionalno obavljaju svoj posao, sačekaju rešenje koje se najvljuje već mesecima unazad od strane resornih ministarstava i lokalne samouprave kao osnivača ZU Apoteka Vranje.



„Međutim, strpljenju se bliži kraj, što je i rezultat pojedinačnog postupanja zaposlenih  i naplatom svojih ličnih zarada putem izvršitelja.

Taj čin ne opravdavamo.



Radnicima naše ustanove je ugrožena egzistencija.

Našu ustanovu je od početka godine napustilo 6 medicinskih  radnika i 5 nemedicinskih radnika.

Istina je da su radnici ZU Apoteka Vranje primili platu, ali od januara meseca do aprila  samo januarsku zaradu i to sa razmakom od 60 dana“, kaže se u saopštenju.

U toku aprila meseca ispred uskršnjih praznika isplaćena je četvrtina plate za februar mesec, što inače do sada nije bila praksa i dalje je neizvesna dinamika isplate plata, dodaje se. 

„Farmaceuti i farmaceutski tehničari su svakodnevno izloženi neprijatnim situacijama od strane pacijenata zbog nestašice lekova koja je posledica otežanog  snabdevanja.

Loš kontinuitet nabavke lekova uslovljava pad prometa pa samim tim i zarade.

Zarade zaposlenima u Apotekama se ne isplaćuju iz budžeta RS, RFZO-a, kao ni iz  budžeta lokalnih samouprava.

Kontinuitet u snabdevanju je poremećen zbog dugovanja ZU Apoteka Vranje prema veledrogerijama.

Postojeći dugovi su predviđeni da se vrate potpisivanjem postojećih protokola sa veledrogerijama Farmalogist i Feniks.

Tu nastaju problemi sa lokalnom samoupravom i prethodnim rukovodstvom, jer nisu imali razumevanje za našu Ustanovu i zanemarili su mogućnost da nam kao garant pomognu otplatu postojećih dugovanja na duži vremenski period“, dodaje se u tekstu saopštenja.

Problemi u apotekarskom sektoru nastaju još 2013. godine, nametnutim tenderima i javnim nabavkama koji važe samo za državne apoteke u Srbiji, uz to ide i nelojalna konkurencija sa privatnim sektorom, kao i nejedinstvena cena leka, tvrde apotekari.

„U međuvremenu lokalne samouprave su od trenutka kada su im preneta osnivačka prava od strane države, ponašale kao da su Apoteke njihova vlasništva.

Bez pitanja nas zaposlenih imenovali su direktore po partijskim linijama, kao i članove Upravnog i Nadzornog odbora i u najgorem slučaju zapošljavali nepotreban kadar.

Znači primenjivali su samo prava,ali ne i obaveze koje su im pripadale kao osnivaču.

Bez obzira na sve to,zaposleni ZU Apoteka Vranje su davali podršku i prethodnim i sadašnjem rukovodstvu verujući u njihove odluke bitne za opstanak naše ustanove.

Trenutna situacija u našoj ustanovi je već viđen scenario u Apotekama Pančevo, Novi Sad, Bor, Šabac, Kikinda, Sremska Mitrovica, Leskovac, Kruševac, dok drugi strepe i iščekuju istu sudbinu.

Kao nosioci sindikalnog organizovanja moramo se boriti za naša prava kao i svih zaposlenih, ali uz poštovanje osnovnih načela.

A, to su iznošenje istine, borba za opstanak ustanove.

Apelujemo na lokalnu samoupravu da što pre preduzme hitne mere kojima bi se sprečilo dalje propadanje naše ustanove do konačnog rešenja koje se očekuje na nivou RS za apotekarski sektor.

Posebno ukazujemo na kolege iz novonastale organizacije OSA da se treba boriti za svoja uverenja, ali dostojanstveno, borite se istinom.

Ne treba zaboraviti da je ugled naše ustanove na nama.

Naša borba kao sindikalaca je na višem nivou, ujedinjeni i složni, a ne svodi se na lični interes.

Nama je potrebno rešenje, konkretan odgovor sa konkretnim rokovima za rešavanje situacije.

Naročito je važno da dobijemo odgovor na pitanje koje se provlači svakodnevno 
ŠTA GRAD VRANjE NAMERAVA DA UČINI SA ZU APOTEKA VRANjE.?

TO JE NAŠE PRAVO DA ZNAMO“, zaključuje se u saopštenju.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar