Jedan od najpoznatijih simbola grada Vranja, Beli most, polako je prepušten zaboravu i gotovo fizički uništen, što potvrđuje sve veći broj grafita i različitih natpisa na njemu, koji nikada do danas nisu ukloljeni.
Vlasti, one koji bi o mostu morali da brinu, jer za to primaju platu od građana, jednostavno ne žele o tome ni da govore, ako već ništa ne rade po tom pitanju.
Članica Gradskog veća za kulturu, obrazovanje, informisanje i verska pitanja, Zorica Jović, rekla je da je pozovemo za desetak minuta i više se nije javljala.
Mora da nešto krije u povodu kulturnog spomenika najviše vrednosti za Vranje. Šta?
Ni direktor Narodnog muzeja Saša Stamenković nije bio raspoložen za razgovor.
– Trenutno sam na sastanku – kratko je poručio Stamenković.
A i šta bi mogao da kaže?
Beli most sagradio je Selim-beg 1844. godine, na mestu pogibije svoje ćerke Ajše, tragično zaljubljene u Stojana, po čemu je ovaj objekat često zvan i “mostl ljubavi”.
Legenda kaže da su Ajša i Stojan bili u zabranjenoj ljubavi, da je Selim pokušao da ubije Stojana ali ga je Ajša zaklonila svojim telom i poginula.
Selim beg podigao je most u znak sećanja na tu tragediju, a na mostu je i ploča na turskom i arapskom jeziku.
U prevodu sa arapskog, na ploči piše: “Dobrotvor i dobročinitelj Onaj koji žudi za rajem i visokim sistemom (u njemu) Ajša Halum, kći roba večnog Neka njoj i njenim roditeljima oprosti grehe. O čuvaru (Bože!)”.
Turski tekst se razlikuje i u prevodu glasi: Ovaj most se zove Beli most i služi za olakšicu. Vode koje teku ispod njega služe ljudima za zdravlje. Prolaznici neka prođu još jednom da se o tome uvere. O Muhamede izabraniče, posreduje za njegovog vlasnika“.
Godine 2006. most je rekonstruisan u saradnji Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša i vranjske direkcije za izgradnju.
Mostu je relativno sačuvan dotadašnji izgled, a posao je bio vredan oko 1.4 miliona dinara.
Tadašnji direktor za izgradnju Dejan Stanojević, sada direktor u “Vodovodu”, tražio je da pitanja pošaljemo mejlom, na koja do objavljivanja ovog teksta nije odgovorio.
Na jednom u svetu najpoznatijih vranjskih spomenika grafiti su se pojavili još u aprilu 2014. godine.
Nela Dimitrijević, nekadašnja gradska većnica, ističe da je postojala namera da se most sredi.
– Most je pod zaštitom zavoda spomenika kulture, tako da je trebalo da oni urade projekat i da se specijalnim hemikalijama uklone grafiti. Kako smo u tom periodu smenjeni sa mesta gradske vlasti, tako je to trebalo da urade oni što su došli posle nas, ali oni ni do dana današnjeg nisu shvatili da tamo postoje grafiti, s obzirom da nisu ništa preduzeli toliko vremena – kaže Dimitrijevićeva.
Ona dodaje da se ovo ne dešava prvi put, jer su natpisi postojali i ranije.
– Međutim, ovo je sigurno prvi put da tako dugo grafiti stoje, a da se niko ne potrudi da to reši – zaključuje Dimitrijevićeva.
M. Mitrović
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.