KRIVIČNA PRIJAVA ZA SLUČAJ „TUŠ“ Neko nije činio ono što je trebao da čini



Pravobranilaštvo zamera NN izvršiocima što posle isteka roka od trideset dana za zaključenje ugovora o zakupu sa „Tušem“ nisu poništili rešenje o davanju zemljišta u zakup: zgrada Gradske uprave Vranja (Foto: Vranjske)

Gradsko javno pravobranilaštvo u Vranju podnelo je krivičnu prijavu protiv NN lica iz bivše vlasti „zbog postojanja osnovane sumnje da su nesavesnim radom izvršili krivična dela protiv službene dužnosti“, a u vezi sa slučajem „Tuš“ posle čijeg prvostepenog sudskog epiloga i dogovorenog „poravnanja“ Grad Vranje istoimenoj slovenačkoj kompaniji, počev od januara 2017. treba da plati preko 130 miliona dinara u šest jednakih rata.



Slovenci su 2007, kao potencijalni investitori, za učešće na javnom oglasu i uređenje gradskog građevinskog zemljišta kod bivše fabrike „Koštana“ (nisu ga otad priveli nameni) gde je trebalo da sagrade hipermarket, Gradu Vranju uplatili 122,7 miliona dinara.

Nisu se nikad javili da potpišu ugovor o zakupu, pa je investicija propala, ali kao strana koja je nešto dala, po Zakonu o obligacionim odnosima, traže povraćaj sredstava, u čemu su delimično uspeli jer je sud prvostepenom presudom naložio da im se vrati uplaćena naknada za uređenje građevinskog zemljišta sa kamatama (dok uplaćeni depozit ostaje gradu).



Javno pravobranilaštvo zamera nepoznatim izvršiocima iz tadašnje vlasti (iz vremena gradonačelnika Miroljuba Stojčića) što „posle isteka roka od trideset dana za zaključenje ugovora o zakupu sa „Tušem“, nisu iskoristili mogućnost da još te 2007. ponište prethodno doneto rešenje o davanju zemljišta u zakup“ Slovencima.

– A morala su biti svesna da takvim nečinjenjem može nastati imovinska šteta po grad ili biti stvorena obaveza na teret računa budžeta.

Mogli su da ponište navedeno rešenje, nakon  čega je trebalo vratiti deo sredstava koja je „Tuš“ uplatio (87,6 miliona), dok bi lokalna samouprava, prema propisima, zadržala iznos depozira od 35 miliona dinara – navodi su iz krivične prijave.

Miroslava Mladenović, koja je u to vreme obavljala funkciju načelnice Gradske uprave, izjavila je za portal Vranjske da je, po uslovima iz konkursa objavljenog u „Politici“, rok za izgradnju objekta bio dve godine.

– U dispozitivu rešenja o davanju građevinskog zemljišta u zakup, u tački 2, stajalo je da su oni dužni da u roku od trideset dana zaključe ugovor o zakupu i ugovor o uređenju zemljišta.

Ovaj drugi su zaključili, prvi nisu – objasnila je na početku Mladenovićeva.

Onda su Slovenci upali u finansijsku krizu.

– Obraćali smo im se najpre ljubaznim pismima, navodeći članove zakona i uslove konkursa, tražili da se izjasne da li će biti korisnici zemljišta, oni nisu odgovarali.

Onda je Sekretarijat za urbanizam Grada Vranja po službenoj dužnosti poveo postupak za poništenje rešenja.

Jeste da je u rešenju stajalo da  je „Tuš“ dužan da u roku od trideset dana od dana prijema rešenja zaključi ugovor o zakupu, sa naznakom da će rešenje u suprotnom biti poništeno, ali ako su oni bili u situaciji da odmah plate 123 miliona dinara za uređenje i depozit, logično je bilo da je to jedna od važnih pretpostavki da će biti sigurni zakupci, jer je zakup koštao mnogo manje.

Kao dokaz da smo sve vreme štitili interese grada stoji i podatak da zemljište u katastarskim knjigama nije upisano na „Tuš“, već na Grad Vranje – kazala je Mladenovićeva za portal Vranjske.

Gradski javni pravobranilac Dragan Mihajlović nije hteo da govori o sadržini prijave, ne želeći da izjavama na bilo koji način utiče na postupak koji je u početnoj fazi.

– Prijava je, kao i ona za nenamensko trošenje budžetskih sredstava protiv NN lica, prosleđena tužilaštvu koje treba da utvrdi osnovanost, odnosno da li će postupak biti pokrenut ili ne – bio je kratak Mihajlović u izjavi za naš portal.

D. Dimić

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar