Gde su MILIONI EVRA iz SIMKE?



Nevolje sa fabrikom čokolade “Simka” i dalje se nastavljaju, ovoga puta kroz otpuštanje 22 radnika firme.



Poznato je da zaposleni u ovom preduzeću ne primaju zarade od oktobra 2018. godine, da se sada nalaze na plaćenom odsustvu, ali su ovih dana ostali i zvanično bez posla.

Kako kažu u sindikatu “Simke”, radnici se nisu sloožili sa najavljenim rešavanjem tehnoloških viškova u firmi, a događaji koji su usledili dali su im za pravo.



Po sindikalcima, sada u “Simki” radi samo 12 ljudi, dok su ostali dobili otkaz.

– Rukovodstvo fabrike sprovelo je program rešavanja viška zaposlenih na silu. Pomenuto rukovodstvo je ucenilo zaposlene da potpišu izjave kojim se odriču otpremnine, kako bi zaposleni mogli da se prijave kod Nacionalne službe za zapošljavanje i ostvaruju pravo na novčanu naknadu za nezaposlenost i zdravstveno osiguranje – objašnjavaji sindikalisti.

Prema ovim navodima, čim su otpušteni rešili svoje probleme sa NSZ, odmah su krenule tužbe radnika, koji su sada rešili da stvari isteraju na čistac.

No, izgeda da se problemi tek tu otvaraju.

Naime, prema svedočenjima sindikalaca, “Simka”, kao deo industrije hrane “Dunja”, u 2019. godini na računu kod “Deleza” (bivša “Delta”) imala je preko sedam miliona dinara, koje nisu mogle biti podignute jer je “Simka” u blokadi.

Rukovodstvo je, kažu radnici, uspelo da te pare podigne preko neke posredničke firme, da deo isplati odabranim zaposlenima, dok se delu gubi svaki trag.

Uz to, zaposleni se pitaju i gde je završio novac od kredita koji je podignut još 2018. godine u iznosu od tri miliona evra, kao i gde je završio novac od ino-partnera?

– Samo od firme „Dauti“ preko koje se izvozila čokolada na Kosovo i u Albaniju svakog meseca u kešu je dolazilo oko 50.000 evra, a zatim je taj isti novac prosleđivan u Beograd. Sumnjamo da je tako verovatno završavao i novac od izvoza čokolade u Rumuniji i BiH – kažu u sindikatu

Zbog ovakvog stanja i sumnje da je bilo velike krađe zaposleni će podneti krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal u Beogradu, pa je sada na nadležnima da uz pomoć finansijskih stručnjaka koji rade pri MUP-u utvrde u kojoj meri se kralo na štetu zaposlenih radnika, kao i na štetu manjinskog suvlasnika, „Simpa“.

SSB

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar