DRI: MILIONSKI HAOS u završnom računu Grada VRANJA



Konsolidovani finansijski izveštaji završnog računa grada Vranja za 2016. godinu nisu pripremljeni, po svim materijalno značajnim pitanjima, u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu, konstatovala je Državna revizorska institucija (DRI) u kontroli pravilnosti polovanja Grada Vranja za 2016. godinu.



Odlivanje milijardi

Osim što nisu u skladu sa zakonom, finansijski izveštaji su suprotni Uredbi o budžetskom računovodstvu, Pravilniku o načinu pripreme, sastavljanja i podnošenja finansijskih izveštaja korisnika budžetskih sredstava korisnika sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje i budžetskih fondova i Pravilniku o standardnom klasifikacionom okviru i Kontnom planu za budžetski sistem, dodaje se u izveštaju DRI.



– U konsolidovanim finansijskim izveštajima završnog računa budžeta grada Vranja – Bilans prihoda i rashoda u periodu od 1. januara do 31. decembra 2016. godine, utvrđene su sledeće nepravilnosti: nisu evidentirani prihodi u iznosu od 3,4 miliona dinara; prihodi su više evidentirani u iznosu od 8 miliona dinara i rashodi su više evidentirani u istom iznosu; deo prihoda jenepravilno evidentiran, te je deo prihoda više iskazan za iznos od 15,3 miliona dinara i manje za isti iznos u odnosu na nalaz revizije i isti se međusobno potiru – pojašnjava se u izveštaju.

Deo rashoda i izdataka je nepravilno evidentiran i više iskazan za 146,7 miliona dinara i manje iskazan za isti iznos u odnosu na nalaz revizije i isti se međusobno potiru, konsatuje se.

– Deo rashoda i izdataka u iznosu od 84,4 miliona dinara nije planiran i izvršen u skladu sa organizacionom klasifikacijom. Gradska uprava nije vršila kontrolu i sravnjenje podataka iz godišnjih izveštaja indirektnih korisnika pri sastavljanju konsolidovanog godišnjeg izveštaja o izvršenju budžeta – navodi se.

U konsolidovanim finansijskim izveštajima grada Vranja, dodaje se, utvrđene su nepravilnosti u Bilansu stanja na dan 31.12.2016. godine.

– Više je iskazano: zgrade i građevinski objekti u iznosu od 1 milijarde dinara, oprema u iznosu od 7,6 miliona, ostale nekretnine i oprema u iznosu od 5,6 miliona dinara. Takođe i kultivisana imovina u iznosu od 46.000, zemljište u iznosu od 5 miliona, nefinansijska imovina u pripremi u iznosu od 192 miliona, nematerijalna imovina 3,2 miliona, zalihe proizvodnje u iznosu od 1,2 miliona, roba za dalju prodaju u iznosu od 119.000, domaće akcije i ostali kapital u iznosu od 100.000, žiro i tekući računi u iznosu od 673.000, hartije od vrednosti u iznosu od 29 miliona, potraživanja od kupaca i stanje na žiro računu u iznosu od 59 miliona.

Kao i kratkoročni krediti u iznosu od 232.000, dati avansi, depoziti i kaucije u iznosu od 139.000, ostali kratkoročni plasmani u iznosu od 4 miliona, aktivna vremenska razgraničenja u iznosu od 154,2 miliona, obaveze u iznosu od 20,2 miliona, pasivna vremenska razgraničenja u iznosu od 85,9 miliona, suficit u iznosu od 6,8 miliona dinara – navodi se u izveštaju DRI.

U poslovnim knjigama Grada nisu evidentirani objekti nad kojima je upisano pravo svojine ili pravo korišćenja i Grad Vranje nije podneo zahtev za upis svih nepokretnosti i prava svojine u katastar nepokretnosti, dodaje se.

– Uz reviziju konsolidovanih finansijskih izveštaja grada Vranja za 2016. godinu, urađena je revizija pravilnosti poslovanja koja obuhvata ispitivanje aktivnosti, finansijskih transakcija, informacija i odluka u vezi sa prihodima, primanjima, rashodima i izdacima, iskazanih u konsolidovanim finansijskim izveštajima za 2016. godinu.

Po našem mišljenju, aktivnosti, finansijske transakcije, informacije i odluke u vezi sa prihodima, primanjima, rashodima i izdacima grada Vranja, osim za Osnov za izražavanje mišljenja sa rezervom o pravilnosti poslovanja, po svim materijalno značajnim pitanjima, su izvršene u skladu sa zakonom, drugim propisima, datim ovlašćenjima, i za planirane svrhe – zaključuje se u izveštaju DRI.

Revizija je sprovedena u skladu sa Zakonom o Državnoj revizorskoj instituciji, Poslovnikom DRI i Međunarodnim standardima vrhovnih revizorskih institucija (ISSAI).

Kako je Mire trošio milione

D.D.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar