Demanti KENTAURA na pisanje Info Vranjskih



U redakciju Info Vranjskih stigao je demanti našeg pisanja o dešavanjima u firmi “Kentaur” u Vranju.



Saopštenje je stiglo preko advokatske kancelarije koja zastupa interese ove firme prenosimo u celini.

Ovim putem, privredno društvo KENTAUR BALKANS DOO VRANJE, sa sedištem u Vranju, na adresi Bunuševačka bb (dalje u tekstu:Kentaur) podnosi demanti na netačne navode iznesene u tekstu „KENTAUR zaglavljen u sprskoj kaljuzi“ koji je objavljen na internet stranici medija Infovranjske.rs dana 21.08.2020. godine u 13:29 časova, čiji izdavač je udruženje građana „TIM ZA RAZVOJ I INTEGRACIJE“ sa registrovanim sedištem na adresi Južnomoravska 35, Vranje, a čiji je odgovorni urednik Saša Stojković.



U predmetnom tekstu netačno se navodi da:

1. Da su u Kentauru „posle odmorapočela masovna otpuštanja i davanja predotkaznih rešenja“;

2. Da je „direktor Goran Nikolić“ neke od zaposlenih „uzimao sa biroa, plaćao ih tri meseca, a onda im samo prosleđivao sredstva koja su došla iz države, kao pomoć privredi u vreme epidemije“;

3. Da je normu od 70% mesečno „vrlo teško ostvariti“;

4. Da je Kentaur „pred kolapsom i gašenjem“;

5. Da je Kentaur korisnik „milionskih subvencija“ iz budžeta Srbije.

Ovim putem podsećamo na obavezu novinarske pažnje koja je propisana članom 9. Zakona o javnom informisanju i medijima, a koja podrazumeva da su „urednik i novinar dužni da pre objavljivanja informacije koja sadrži podatke o određenoj pojavi, događaju ili ličnosti provere njeno poreklo, istinitost i potpunost“.

Objavljivanjem predmetnog teksta, očigledno je povređena navedena obaveza novinarske pažnje, imajući u vidu:

1. da je netačan podatak da su u Kentauru „posle odmora počela masovna otpuštanja i davanja predotkaznih rešenja“, jer na dan 24.08.2020. godine Kentaur broji 170 zaposlenih (što se dokazuje Uverenjem Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja od 24.08.2020. godine), a da je 15.03.2020. godine, neposredno pre uvođenja vanrednog stanja u Republici Srbiji prouzrokovanog pandemijom bolesti Covid-19 Kentaur imao 175 zaposlena, pri čemu je petoro zaposlenih u međuvremenu svojom voljom otkazalo ugovor o radu;

2. da je netačan podatak da je Kentaur „uzimao radnike sa biroa, plaćao ih tri meseca, a onda im samo prosleđivao sredstva koja su došla iz države, kao pomoć privredi u vreme epidemije“. Naime, na osnovu Ugovora o realizaciji programa obuke na zahtev poslodavca u 2019. godini zaključenog dana 14.11.2019. godine između Grada Vranja i Kentaura, finansiraju se troškovi obuke za ukupno 30 lica sa evidencije NSZ filijale Vranje u ukupnom trajanju od 60 dana. Svaki od zaposlenih koji je uspešno završio obuku i ispunjava normativ rada ostaje u radnom odnosu, dok je Kentaur prinuđen da manjem broju zaposlenih koji ne ispunjavaju normative rada otkaže ugovor o radu i na njihovo mesto angažuje drugog zaposlenog koji će ispunjavati minimum normativa rada.

3. da je navod da je normu od 70% mesečno „vrlo teško ostvariti“ neutemeljen i ne zasniva se ni na kakvim činjenicama, te da je norma od 70% uobičajena u privrednoj grani proizvodnje uniformi, odnosno radne odeće. Veći deo menadžmenta Kentaura čine inženjeri sa više od 20 godina radnog iskustva u tekstilnoj industriji koji poznaju tržište i na osnovu toga određuju tehničke normative.

4. da je navod da je „Kentaur pred kolapsom i gašenjem“ suprotan zdravom razumu, kako je Kentaur u jeku ekonomske krize na tržištu izazvane pandemijom bolesti Covid-19 – čije dimenzije su takve da je i država reagovala paketom pomoći, kupio zemljište u okolini postojeće fabrike u vrednosti od 46.000 eura i planira proširenje poslovanja i dodatno ulaganje, uz angažovanje većeg broja zaposlenih

5. da je u skladu sa Ugovorom o dodeli sredstava podsticaja koji je Kentaur, kao Korisnik, zaključio sa Ministarstvom privrede Republike Srbije, a koji ugovor je javno dostupan na internet stranici Ministarstva privrede, isplaćena jedna tranša sredstava podsticaja u visini od 288.972 evra, pri čemu je Kentaur od pokretanja proizvodnog pogona u opremu, razvoj fabrike i zarade zaposlenih do sada uložio više od 2,5 miliona evra:

1. ulaganje u građevinski objekat iznos od 1,031,000 evra;

2.ulaganje u postojeće i novo zemljište iznos od 83,500 evra;

3. ulaganje u opremu iznos od 584,000 evra;

4. ukupan dosadašnji trošak za zarade u iznosu od 873,000

evra.

Napominjemo i da samo 63 zaposlenih od ukupnog broja od 170 prima minimalni zaradu, te da Kentaur kao poslodavac teži i ostvarenju što boljih uslova rada zaposlenih kroz unapređivanje

poslovanja.

Dodatno, član 75. Zakona o javnom informisanju i medijima zabranjuje podsticanje diskriminacije ili mržnje zbog pripadnosti određenoj naciji, a predmetnim tekstom postupa se suprotno ovom članu, imajući u vidu da se bez činjeničnog utemeljenja i bez ikakve provere informacija koje su javno dostupne, lažno navodi da Kentaur „posluje na način kako je to strancima u Srbiji dozvoljeno – male plate za mnogo rada bez izvesne budućnosti“.

Kako su ovde dostavljeni dokazi koji opovrgavaju navode iznete u predmetnom tekstu, stiče se utisak da je predmetnim tekstom Kentaur diskriminisan po osnovu pripadnosti međunarodnoj grupi društava, odnosno po osnovu postojanja elementa pripadnosti drugoj naciji.

Kentaur, kao poslodavac, maltene ima stalno otvoren oglas za zaposlenje, a otkaz ugovora o radu od strane Kentaura dešava se prvenstveno ukoliko zaposleni tri meseca koji je uobičajen na ržištu ili iz drugih zakonom predviđenih razloga za prestanak radnog odnosa.

Svaki zaposleni koji ispunjava minimum normativa i dolazi na radno mesto kako bi radio, ostvaruje sva prava po osnovu radnog odnosa koja su mu garantovana kako Zakonom o radu, tako i ugovorom o radu, odnosno opštim aktima Kentaura.

Objavljivanjem predmetnog teksta odgovorni urednik i izdavač medija INFOVRANJSKE.RS pokazali su očigledno postupanje suprotno novinarskoj pažnji imajući u vidu da iznete maliciozne navode nisu pokušali da provere ni uvidom u javno dostupne registre, niti su tražili izjašnjenje od Kentaura u vezi navedenih netačnih navoda.

Iznošenjem neistinitih podataka, odnosno neistinitim prikazivanjem poslovanja Kentaura, ostvareni su i elementi radnje krivičnog dela narušavanje poslovnog ugleda i kreditne sposobnosti iz člana 239. Krivičnog zakonika.

U skladu sa iznad navedenim i članom 83. Zakona o javnom informisanju i medijima, zahtevamo da se ovaj odgovor objavi narednog dana od dana prijema ovog dopisa, imajući u vidu da se istim opovrgavaju navodi koji su očigledno neistiniti i nepotpuni.

U slučaju da ne objavite ovaj dopis, bićemo primorani da protiv Vas pokrenemo parnični postupak zbog neobjavljivanja odgovora, kao i tužbu za objavljivanje ispravke i odgovarajući krivični postupak.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar