
Osnovna prava svakog pojedinca su pravo na mišljenje, na različitost, na veroispovest, istaknuto je sredu uveče u prostorijama Kancelarije za mlade na skupu povodom obeležavanja Međunarodnog dana tolerancije.
Profesorka srpskog jezika i književnosti i novi saradnik koordinatora Kancelarije za mlade Anđelka Arsić istakla je da treba poštovati drugačije mišljenje, veru, religiju, „ne da bismo izbegli konflikt, već da svesno prihvatimo i razumemo ljude različitog ubeđenja i shvatimo stvari iz ugla te osobe“.
– Žargonski rečeno, ući u tuđe cipele.
To proizilazi iz kulture i ljudskosti jedne osobe.
U načinu ophođenja prema ostalima, govorimo više o sebi, nego li o osobi kojoj se obraćamo, što daje pečat našem integritetu.
Tolerancija podrazumeva poštovanje različitih kulturnih vrednosti i poštovanje svakog ljudskog bića – rekla je Arsićka.
Uz interaktivno učešće publike i kroz primere, govorilo se o značenju pojma tolerancije i koliko je ona u našem društvu prisutna.
– Tolerancija znači poštovanje, uvažavanje i prihvatanje razlika, uključuje svesnu odluku da se postupi nenasilno ili uzdržano.
To uzdržano me malo plaši, jer može da znači da mi u sebi sakupljamo negativne poene sagovornika, društva ili okruženja.
Nenasilno znači da želimo na jedan lep način da objasnimo zbog čega smatramo da nešto nije u redu.
Nažalost, mišljenja sam da naši građani nisu dovoljno edukovani i da živimo u sredini koja sporo prihvata inovacije – dodala je Arsićka posle skupa u izjavi za portal Vranjske.
J. Ristić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
