BOSI METAL – razvoj na 1.500 metara POD ZEMLJOM



„Bosi metal“, rudnik olova, cinka i bakra najveći je, najznačajniji i najrentabilniji privredni potencijal pogranične i nerazvijene opštine Bosilegrad.



Rudnik je smešten na tromeđi Srbije, Bugarske i Makedonije, u selu Karamanica, podno planine Goleš, odnosno vrha Bela Voda čija je nadmorska visina 1821metar.

Ulaz u jamu, Flotacija i upravna zgrada, smešteni su u uvali koju meštani Karamanice zovu „Podvirovi“, a najviši horizont gde se kopa ruda je daleko pod zemljom, na 1.459 metra.



Rudnik „Bosil metal“ osnovan je i registrovan 20. juna 2006. godine, a zvanično je počeo sa radom u proleće 2010. godine.

-„Bosil metal“ je prvi rudnik u Srbiji sa podzemnom eksploatacijom, koji je otvoren daleke 1974. godine – saopštila je britanska kompanija „Mineko“ (Mineco) većinski vlasnik ovog i još nekoliko rudnika u Srbiji i BiH.

Njen predstavnik, direktor Petar Radović, ovoj priči dodaje da je „Mineko“ grupa, sa ruskim partnerom, u istražne radove i infrastrukturu, do sada uložila ogromnih 15 miliona dolara.

– Mi ćemo za godinu-dve ovde imati oko 300 do 350 zaposlenih, pa će „Bosil metal“ biti nosilac razvoja opštine Bosilegrad u pravom smislu te reči – kaže Radović.

Inženjer i direktor Miodrag Vukajlović, alfa i omega ovog velikog postrojenja, iznosi za javnost čitav niz više nego zanimljivih podataka.

– Dosadašnjim istražnim radovima utvrđene su i od države overene rezerve od 1.680.000 tona rude olova, cinka i bakra. Istražnim bušenjima utvrdili smo novih 1,8 miliona tona rezervi, što znači da mi ovde računamo na ukupno 3,5 miliona tona rude – kaže Vukajlović.

Direktor Radović kaže da u „Mineko“ grupi o zatštiti životne sredine strogo vode računa i da se primenjuju engleski standardi.

– Kada nam, što je normalno, ovde dođu razne inspekcije, mi njima pokazujemo kako u našoj otpadnoj vodi normalno žive žabe, posle čega im je sve drugo jasno – kaže Vukajlović.

Kraj ove pripada predsedniku opštine Vladimiru Zaharijevu i njegovoj oceni o značaju prisustva ovakvog industrijskog potencijala u Bosilegradu.

– Ovakav privredni i razvojni potencijal, jednoj siromašnoj kakva je naša, samo Bog može da podari, zbog čega se svi razvojni planovi lokalne samouprave zasnivaju na razvoju i potencijalima ovog Rudnika – kaže Zaharijev.

R. Irić

Ovaj tekst urađen je uz pomoć Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Vlade Srbije. Tekst izražava samo stavove redakcije infovranjske.rs i Ministarstvo na snosi odgovornost za stavove iznete na portalu.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar