Valerijana protiv nervoze



Biljka valerijana potiče iz Evrope, može se naći u šumama, na vlažnim livadama a uz malo nege može se i uzgajati. Lekovita svojstva valerijane su mnogobrojna ali se ipak ubedljivo ističe njeno sedativno dejstvo.

Valerijana ili odoljen se koristi kod nervne napetosti, razdražljivosti,stresa. Njena efikasnost je potvrđena kod padavice, histerije, grčevitih bolova u predelu srca, grčeva u disajnim putevima, nervozi koja se ispoljava na želucu i crevima. Za nesanicu se kombinuje sa kamilicom u vidu umirujućeg čaja. Kod povišenog krvnog pritiska i srčanih tegoba prouzrokovanih stresom, valerijani se mogu dodati lipa i glog za dodatno rasterećenje srčanog mišića. Utiče na smanjenje krvnog pritiska, pa osobe koje inače imaju tegobe izazvane niskim krvnim pritiskom treba da vode računa. U tim slučajevima glog može biti koristan u kombinaciji sa valerijanom.



Valerijana ispoljava sedativno i spazmolitičko dejstvo. Izaziva smanjenje lokomotorne aktivnosti i agresivnog ponašanja. Koristi se u slučaju teskobe, glavobolje izazvane napetošću, migrena, depresije izazvane teskobom.

Zbog svog sedativnog (uspavljujućeg) dejstva valerijana smanjuje pažnju i koncentraciju, pa je ne treba uzimati pre vožnje, upravljanja nekim spravama i mašinama, kao i pri drugim radnjama u kojima se zahteva visoka koncentracija.



Biljka valerijana preporučuje se i za lečenje bolesti zavisnosti a naročito je korisna za odvikavanje od pušenja. Naime,čaj od valerijane čini da inače neprijatan miris duvanskog dima bude još neugodniji, čak i okorelim pušačima koji su se na njega navikli.

Valerijana se ne sme koristiti u trudnoći, dojenju, pri istovremenoj primeni sedativa, barbiturata. Ne izaziva fizičku zavisnost, ali ponekad se ljudi previše oslanjaju na valerijanu.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar