Skijaš sa Mokre Gore



Vladaru Mokre Gore, Emiru Namanji (nikako da mu se „primi“ to ime) Kusturici dosli su danas na noge, na njegov Mećavnik, članovi Skijaškog saveza, da mu zahvale što je pristao da bude njihov predsednik,  a potom i da ga „izaberu“. Protivkandidata naravno nije bilo, jer je Kusturica poznati i neprikosnoveni znalac skijaškog sporta. 

 Tako će reditelj,muzičar, rendžer, vozač helikoptera, profesor, direktor,vlasnik i šta sve još, postati i skijaški funkcioner. I koristiti „stvaralački duh poznat širom sveta“. Citat je uzet  iz izjave dosadašnjeg predsednike Skijaškog saveza Srbije Dragora Stojanovića, koji je još  rekao, a da nije trepnuo, kako je  “našoj javnosti poznat dosadašnji doprinos gospodina Kusturice u razvoju skijaških sportova, posebno alpskog skijanja”.



 Ne dovodim u pitanje stvaralački duh Kusturice, ali kakav doprinos, kakvo alpsko skijanje! Gde je to srpski skijaški sport i gde su vrhunski srpski skijaši ? Da ih ne krije Kusturica u svom zabranu, na Mokroj gori, na svom skijalištu „Iver“? Ili će njegov „stvaralački duh“ proizvesti smučare koji će pobedjivati gde god se pojave, kao što je on pobedjivao na svim tenderima za Drvengrad, Kamengrad i šta sve još?

 Kao strastvena skijašica, dosta pratim skijaški sport, ali na evropskim i svetskim takmičenjima, za razliku od Hrvatske i Slovenije, nema poznatih vrhunskih skijaša iz Srbije. Možda se Nevena Ignjatović i Mladen Pešić probiju  do vrha, ali sumnjam da će to uspeti samo uz „stvaralački duh“ Emira Kusturice.



 Dobro,znam da nije posao predsednika nekog saveza da proizvodi igračke zvezde, ali takodje znam da od njih sve zavisi,od para do kadrovanja. Pa zašto bi inače Dragan Djilas bio na čelu Košarkaškog saveza Srbije, a Vuk Jeremić glavni srpski teniser? Na stranu moguće ambicije nekog od njih da zaista pomognu sportu, ali jasno je da su  političari, zbog svog uticaja ( i na budzet i na sponzore), poželjni na takvim mestima.

 Kusturica nije zvanično političar, ali njegov uticaj je nesumnjiv. Setite se samo da je nedavno u Banjaluci „pravio društvo“ (citat iz stampe) Borisu Tadiću i Miloradu Dodiku kad su ta dvojica primili Novaka Djokovića  (prekinuvši konferenciju za novinare zbog njega), koji je tamo primio nagradu „Ličnost godine 2011.“ I nikom nije palo na pamet da saopšti odkuda tamo Kusturica, osim ako to nije bilo burazersko druženje, mada nije tako predstavljeno.  

 Nije da me ne čudi zašto čovek, koji ne zna šta će od silnih obaveza i angažmana, prihvata još jednu? Isto pitanje se nametalo i za Vuka Jeremića, koji  je više van zemlje i koji ima posla i briga, naročito oko Kosova, na pretek. Ali da ne ulazim u njihove motive. U ovom poslednjem slučaju, moje je pitanje  kako su predlagači objasnili klubovima da treba da predlože baš Kusturicu? Ili,najverovatnije, nije trebalo ništa da objašnjavaju.  

Jednostavno im reklo da tako treba.

 

Simptomatično je da je vest o kandidovanju Kusturice dobro skrivana od javnosti , i to u zemlji u kojoj  nema te vesti koja  ne procuri (koja se ne doturi) u medije. Možda su predlagači  hteli da se zaštite od eventualnog zanovetanja javnosti i čitavu stvar serviraju  pred praznike, kada je narod okupiran božićnim i novogodišnjim šarenišima. Ili ja to precenjujem njihovu brigu o javnosti?!

 Iz prve Betine vesti o izboru Kusturice, vidi se da su unapred izabrani i izvršni i nadzorni odbor i ostali organi SSS. Možda tako i treba. Na Mokroj Gori se zna za red .I zna se ko donosi odluke. Pitajte seljake Kremana i još nekih sela na Tari.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar