Lekovitost peršuna



 Peršun  je mediteranska začinska biljka a zbog jarko zelenih listova često igra glavnu ulogu u dekoraciji hrane.Međutim,ona nije samo ukras već prava lekovita biljka vredna pažnje.

Na prvom mestu,peršun je poznat kao biljka koja podstiče izlučivanje tečnosti iz organizma,tako da je veoma korisna za zdravlje bubrega i mokraćnih puteva.Dakle,koren peršuna deluje kao diuretik pa se upotrebljava za lečenje raznih oblika bolesti kod nakupljanja tečnosti u organizmu.



Pored toga što podstiče izlučivanje tečnosti,podstiče se i izlučivanje soli u organizmu pa utiče na smanjenje krvnog pritiska.Iz sličnih razloga može pomoći u borbi protiv gojaznosti.Zatim, povećava elastičnost krvnih sudova što umanjuje rizik od nastanka uobičajenih kardiovaskularnih bolesti.

Peršun deluje antikancerogeno zahvaljujući visokim koncentracijama antioksidanasa,kao na primer monoterpena,poliacetilena.Učestvuje u detoksikaciji kancerogena i neutrališe neke kancerogene materije iz dima cigarete.Peršun jako je bogat vitaminima A,C,E i mineralima,a njegovo redovno korišćenje doprinosi smanjenju lošeg LDL holesterola.



Čaj od peršuna pravi se tako što se svež ili osušen peršun u količini dve velike kašike doda u vrelu vodu.Peršun treba da odstojati 5-10 minuta u vodi nakon čega se izvadi.U čaj kada se ohladi iscediti par kapi limuna i dodati kašičicu meda po želji.Ovaj čaj treba piti pri infekcijama mokraćne bešike kao i pri pojavi kamena u bubregu.Čaj od peršuna spominje se i pri prevenciji i lečenju raka debelog creva kod muškaraca.Čaj od peršuna se  korsiti još i  za smirivanje želuca posle jela, ublažavanje napada astme,anemiju.

Kad god je moguće koristite svež umesto suvog peršuna jer je ukusniji i hranljiviji.Peršun dodajte na kraju kuvanja jer na visokoj temperaturi gubi ukus, boju i hranljivu vrednost.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar