Lečenje vodom



Kod teškog fizičkog rada i znojenja, mineralne vode (gazirane i negazirane) koriste se za remineralizaciju, ali moraju da sadrže i malo ugljen-dioksida čiji mali procenat doprinosi boljem iskorišćavanju hranljivih sastojaka. U slučajevima obimnog znojenja, pored vode, organizmu je potrebno nadoknaditi i so, pa je u tom slučaju pogodnije konzumiranje mineralne vode.

Balneoterapija je lečenje prirodnim vodama koje se sprovodi u okviru banja pod kontrolom lekara i uz određenu dijetoterapiju. Zavisno od vrste i sastava, mineralne vode mogu blagotvorno delovati, u sklopu određene dijetoterapije. Prirodne negazirane mineralne vode mogu zameniti običnu vodu ako im je koncentracija mineralnih materija ispod koncentracije koja se nalazi u telesnim tečnostima, mada postoji teoretska pretpostavka da višak unetih soli može da optereti bubrege.



Ugljeno-kisele vode (Vrnjci, Karađorđe, Heba) imaju značajno dejstvo na kardiovaskularni sistem.

Sulfatne vode (Prohor, Heba) predstavljaju terapijski agens koji se naročito koristi kod oboljenja organa za varenje i oboljenja žučnih puteva.



Natrijum hloridne vode (Heba, Prohor, Karađorđe) se koriste kod oboljenja želuca i kod oboljenja disajnih puteva putem raznih inhalacionih postupaka.

Gvožđevito-arsenske vode (Prohor,Mivela) se posmatraju kao jedna vrsta mineralnih voda, jer se gvožđe i arsen u njima najčešće javljaju istovremeno.One se koriste u lečenju anemija.

Hidrokarbonatne vode, deluju na poboljšanje funkcije jetre. Takođe se mogu koristiti u aerosol terapiji za inhalacije.

Mineralna voda Mivela se ističe po sadržaju magnezijuma. Magnezijum dovodi do prirodne rasterećenosti muskulature krvnih sudova i na taj način štiti od infrakta. Magnezijum povećava crevnu peristaltiku. Kao prednost Mivele se ističe relativno mali sadržaj natrijuma, što onemogućava povećanje zapremine tečnosti u organizmu.To se posebno odnosi na osobe koje imaju povećani krvni pritisak.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar