Kombinacija namirnica



Kombinovanje namirnica se zasniva na otkriću da se pojedina hrana može lakše svariti od druge, čime se postiže da se osoba posle jela oseća bolje, a hranljivi sastojci imaju veći stepen iskorišćenja. Međutim, nedovoljno se zna o komplikovanom međusobnom dejstvu ugljenih hidrata, masti i belančevina kada se zajedno nađu u hrani.

Loša kombinacija hrane hrane izuskuje mnogo više probavnih sokova i energije (što iscrpljuje organizam), produžava se proces varenja, hrana se zadržava više vremena u želucu. U želucu se povećava lučenje želudačnog soka, povećava se pH vrednost što zaustavlja probavu ugljenih hidrata. Nedovoljno probavljena hrana se silom uteruje u creva gde se slaže. Posledica toga je da proteinska hrana počinje da truli a ugljenohidratna da fermentiše. Dolazi do razvoja mikroorganizama, menja se crevna flora, luče se toksini. Posledica ovakve kombinacije je nedovoljna apsorpcija hranljivih sastojaka, promena kiselosti krvi i mokraće. Ukoliko je to hronično, smatra se da to iscrpljuje organizam i može dovesti do različitih stanja i bolesti.



Lošom proteinskom kombinacijom se smatra mešanje dva ili više različitih izvora proteina kao što su: jaja i meso, sir i meso, sir i jaja. Meso se kombinuje sa povrćem (sem sa krompirom i belim pirinčem). Kombinacija mesa i integralnog hleba nije dobra jer se otežava apsorpcija gvožđa i cinka iz mesa. Jaja se kombinuju sa povrćem (variva,potaži,pirei). Kombinacija jaja i spanaća nije dobra jer se otežava apsorpcija gvožđa iz jaja. Sir takođe treba kombinovati sa povrćem.

Voće je ipak najbolje jesti na prazan želudac, radi bolje apsorpcije hranljivih sastojaka. Voće koje brzo fermentiše (bobičavo, jagodičasto, dinje, lubenice, breskve, šljive ,trešnje i kruške),treba konzumirati bez druge hrane, za neku od užina. Ukoliko se ovo voće jede neposredno posle obroka može da izazove nadutost, grčeve i bolove.



Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar