Kako da izbegnite dehidrataciju



Dehidracija je, najjednostavnije rečeno, nedostatak vode u organizmu. Kod svih ljudi,  pa i sportista, trkača, dehidracija se može dogoditi ako se ne unosi dovoljna količina vode, a najčešće u toplijem delu godine, čime se telo izbacuje iz ravnotežnog homeostaznog režima i tada trpi ceo organizam.  Ulazimo u toplo doba godine i izlaganje visokoj temperaturi postaje neizbežno. Mnogo ljudi dehidrira, a da toga nisu ni svesni . To se dešava jer ne piju dovoljno vode ili konzumiraju mnogo kofeina koji podstiče mokrenje i izlučivanje tečnosti iz organizma.Izlaganje visokim temperaturama, bilo kratko ili dugo, opasno je ako se preterano znojenje ne nadoknadi unosom tečnosti. Tada nastaje poremećaj ravnoteže elektrolita u organizmu. Simptomi dehidracije su glavobolja, grčevi u mišićima – posebno nogama,suženje vidnog polja, pad krvnog pritiska, vrtoglavica i nesvestica.

Najbolji način sprečavanja dehidratacije je konzumiranje dovoljne količine vode. Obična voda vraća volumen krvnoj plazmi i tako zaustavlja osećaj žeđi. Ako se dehidratacija desi, onda treba polako piti vodu. Ako ste dehidrirali, izbegavajte izlazak na sunce i nepotrebno znojenje, jer to dalje troši vodu. Ukoliko dosta vremena provodite u kancelariji, organizujte da u prostoriji budu postavljeni aparati sa ohlađenom vodom i steknite naviku da svakog sata ustanete od radnog stola, prošetate do aparata i popijete čašu vode. Čaj  je najpopularniji topli napitak na svetu i može da bude dobar izvor hidratacije jer ima veoma visok sadržaj vode.



Negazirani bezalkoholni napici, kao limunada, ceđeni sokovi, ledeni čaj su najčšće vrste bezalkoholnih napitaka. Bezalkolohlni napici obično sadrže između 90 i 99 posto vode i brzo nadoknađuju potrebu za tečnošću.



Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar