KAD DOBRO VINO KRENE LOŠIM PUTEM (1)



Jedna od najčešćih dilema kod ljubitelja vina jeste kako propoznati vino koje nije dobro. Neretko se brkaju pojmovi pa hajde da malo to danas razjasnimo.

Kad kupite vino u prodavnici ili restoranu, ukoliko nije u redu, imate svako pravo da ga vratite ili zamenite za drugu bocu. U specijalizovanim prodavnicama to ide mnogo lakše nego u supermarketima, a u restoranima uopšte ne bi smelo da bude sporno, što na žalost ponekad ume da preraste u problem uglavnom zbog nepoznavanja materije.



Evo jednog od najčešćih problema koji mogu da se jave u vinima.

“Kork” vino ili vino koje miriše na plutu imate svako pravo da vratite. Kako ga prepoznati? Jednostavno, vino miriše na plutu, na čep ali intenzivnije i neprijatnije od samog čepa. To je onaj miris koji osetitie kada pomirišete pampur. U redu je da pampur miriše na pampur, ali vino ne sme da ima taj miris. Za ovu pojavu nije kriv ni trgovac ni restoran pa ni proizvođač vina, već proizvođač pampura. Oko jedan odsto vina u svetu ima tu nesreću da bude zatvoreno lošim čepom. Kada vam naiđe ovakvo vino, uglavnom na samom pampuru ne možete da vidite neke promene, ali zato vino miriše na čep. Ovaj miris javlja se kao posledica kontaminacije pampura tokom proizvodnje, ne može vizuelno da se identifikuje, ali taj miris prelazi u vino i ne može da sa eliminiše. Ovazdušivanje ili dekantiranje vina samo će intenzivirati ovaj miris te ne dajte da vas zbune rečima, “dekantiraćemo ga pa će biti bolje”, jer neće. Jednostavno zamolite konobara ili somelija da zamene bocu i – to je to. Druga boca istog vina verovatno će biti u redu, ali može da se desi i da je kontaminirana cela serija, to se nikada ne zna. Meni se jednom desilo da sam vratila tri boce nekog stranog rozea, ali za tako nešto stvarno morate imati “loš” dan.  Za poslednjih desetak godina dogodilo mi se samo jednom, a probala sam na hiljade vina.



Ovde niko ne treba da se ljuti i nema prostora za bilo kakvu raspravu. Ukoliko pak sumnjate, ali niste sigurni da sa vinom nešto nije u redu, zamolite konobara/somelijea da probaju vino.

Iako se godinama osporava upotreba navojnih zatvarača, kod vina koja su na ovaj način zatvorena, ovaj problem ne može da se desi. A imamo i novu generaciju plutanih zatvarača kod kojih ovaj problem biva eliminisan u samom procesu proizvodnje pampura. Ove čepove ćete propoznati po natpisima koje nose na sebi (diam)  i nešto su tamnije bolje od standarnih pampura.

Miris na čep se može javiti kod svake vrste vina nebitno da li je penušavo, belo, roze ili crveno vino u pitanu i njegov intezitet zavisi od faze u kojoj je. Na samom početku ovaj miris je vrlo blag i gotovo neprimetan ljubiteljima vina, ali što vino više stoji zatvoreno u boci, koncentracija TCA od kojeg potiče ovaj miris se sve više intenzivira. Jednom kada ga osetite nećete ga zaboraviti.

Treba isto napomenuti da od ovog ne možete da se otrujete, ali zašto biste pili vino koje umesto na sortu miriše na plutu?  Jendostavno poručite drugu bocu i uživajte u mirisima i aromama koje daju sorta i podneblje.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar