Djavo je došao po svoje



  “Simpo” je danas dužan za poreze 50 miliona evra, komercijalnim bankama 42 miliona, Fondu za razvoj 17 Ministarstvu finansija 12 miliona, plus dobavljačima, plus za struju, plus lokalnoj zajenici… dakle, preko 120 miliona evra. Na tržištu “Simpo” trenutno vredi 132 miliona dinara – 1,17 miliona evra.



U godini kada kompanija obeležava 50 godina rada, a Tomić 46 na njenom čelu, padaju sve maske. Dakle, u godini jubileja najvećeg jugoslovenskog i srpskog proizvodjača nameštaja, jednog od najvećih u Evropi, ruši se mit o “Simpu” i njegovom stvoritelju Draganu Tomiću. Sudbina najvećeg poreskog dužnika u zemlji, sada je u rukama Vlade Srbije,

Tomić je kao privrednik sazrevao uz vlast, u njenim skutima. Svi predsednici Srbije, od Stambolića i Miloševića, do ovog poslednjeg, bili su njegovi, a on njihov. Tadić mu se klanjao kao božanstvu.



Ljubav prema najvišim funkcionerima, posebno onima koji su bili čuvari ključeva, ali i prema kabinetima koji su mu u Beogradu otvarali sva vrata, Tomić je izražavao „furgonima“ – to je poznato.

Za uzvrat su mu bili dostupni spiskovi, fondovi i ključevi državnih riznica, posebno onih gde se čuvao novac. Specijalnost su mu takođe bili državni fondovi i banke koje je jedno vreme držao pod kontrolom. Tamo zavlačio ruke češće i dublje od svih ostalih, uzimao i otimao gde god je mogao i koliko god je mogao. Mora ostati zabeleženo da je „Simpu“  posle 2000. godine, u četiri ugašene banke otpisano 100 miliona evra, a nekako u to doba i Vlada ga je častila sa 80 miliona evra. Sve zarad nacionalnih interesa i socijalnog mira na jugu Srbije.

Kada mu to nije bilo dovoljno, odlukom Vlade Srbije, „Simpo“ je, jedini u zemlji, stekao pravo da državi ne plaća poreze i doprinose!

Tako je “Simpo” postao svetski rekorder na listi legalnih državnih dužnika, a Dragan Tomić tvorac jedne nakaradne ekonomije pred kojom se privrednici krste, kao vernici pred ikonom.

Sada, kada je đavo došao po svoje, u “slučaju Simpo” jednu stvar ne smemo zaboraviti: iz Kompanije su isisani milioni evra. Neko bi morao da se pozabavi pitanjem gde su, kako i kojim kanalima godinama odlazili? Ne sme danas samo na poreske obveznike Srbije da padne teret privrednih bahanalija i terevenki jednog vremena koje će se sutra u ekonomskoj teoriji i praksi zvati po Draganu Tomiću.

 

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar