Biljni začini za bolje varenje



Proizvodi biljnog porekla-biljni začini-svojstvenog su mirisa i ukusa.Oni poboljšavaju senzorne karakteristike pripremljenog jela. Aktivni sastojci biljnih začina (etarska ulja, alkaloidi, etri, smole i dr) moćni su stimulatori s nadražajnim dejstvom na lučenje sokova za varenje. Tako pobljšavaju varenje hrane i apetit, a pospešuju iskorišćavanje hranljivih sastojaka.

Antioksidativno dejstvo većine začina može se iskoristiti ne samo u prehrambenoj industriji pri konzervisanju namirnica, već i pri konzervisanju povrća (npr.u pripremanju kiselog kupusa, paprike,krastavca i dr.)



Etarska ulja deluju antimikrobno pa se koriste kao dezinficijens i antiseptik. Stimulišući lučenje sokova u digestivnom traktu, poboljšavaju varenje hrane. Međutim, mnogi lekovi na bazi lekovitog bilja zbog spazmolitičkog dejstva eteričnih ulja koriste za opuštanje organa za varenje, te kao blagi sedativi, za otklanjanje nesanice i kao relaksirajuća sredstva. Etarska ulja imaju još čitav niz pozitivnih efekata, a malo je podataka o njihovom kancerogenom, mutagenom ili teratogenom efektu.

U dijetalnoj ishrani koriste se delovi biljaka u kojima ima najviše aktivnih sastojaka (plod,seme,cvet,lišće,koren,kora i cela biljka), i to kao ljuti, kiseli,sladunjavi ili gorki začini. Prednost se daje svežim ili suvim začinskim biljkama. Dodaju se pojedinačno, a najbolje je kao mešavina začina.



Začine-aromatično bilje treba kupovati u manjim količinama i držati u dobro zatvorenim kutijama ili tamnim teglicama, na suvom i provetrenom mestu. Rok upotrebe treba poštovati jer u protivnom začini mogu izazvati mikrobiološko kvarenje hrane ukoliko se dalje termički ne tretiraju ili pak mogu ulje da učine higijenski neispravnim.

Najčešće korišćeni začini su biber, bosiljak, đumbir, kim, lovorov list, mirođija, vanila, muskatni orah, cimet, peršun, ruzmarin, origano i dr.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar