Kad Krsta voli viski



Štedimo: Krsta Janjić, Računi

Direktor ovog javnog preduzeća u kratkom vremenskom intervalu pazario je 30 flaša viskija, a u elitnom restoranu pojelo se i popilo, odjednom, pored ordevera, i šest kilograma pršute. Prasetina i vino se podrazumevaju



 



Štedimo: Krsta JanjićDok gradu nedostaje 800.000 evra mesečno za plate i dok se vodi ogorčena polemika za i protiv koncerta Gorana Bregovića, nova afera otkriva pravo lice vlasti. Prema dokumentima do kojih su došle Vranjske, JP „Vodovod“ i direktor te firme Krsta Janjić za samo šest dana kupio je najmanje 30 litara viskija, za oko 300.000 dinara! Kao da je to malo, Janjić i kompanija napravili su i dva zanimljiva kafanska računa. Jedan je na 45.000, a drugi na 39.000 dinara. Ono što ove račune izdvaja od drugih je jasno pokazan neviđeni nivo bahatosti . „Vodovod“ tako isplivava u sam vrh lokalnih bahatera, i to baš u času kada vlast na sva usta proklamuje štednju . Zanimljivo, ni čelnici lokalne vlasti nemaju baš mnogo protiv ovakvog ponašanja.

SMANjUJU SE PLATE

Prema odluci Skupštine grada od 29.12.2014. godine, a koji je potpisao predsednik Slobodan Stamenković, obavezuje se „Vodovod“ da do 10. januara 2015. godine gradonačelniku dostavi platni spisak za decembar, sa navođenjem stručne spreme zaposlenih. Cilj smanjiti plate u „Vodovodu“.

 – Niko neće primati plate dok se one ne dovedu na nivo primanja zaposlenih u Gradskoj upravi – rekao je gradonačelnik Antić na svojoj prvoj novogodišnjoj  besedi.

– Mi ćemo plate smanjiti, ali samo srednjem kadru. Plate višeg kadra su manje nego u Gradu, a plate nižeg manje od zakonskog minimuma, pa će biti povećane. Ostaje samo da se smanje plate 30-ak srednjoškolaca u „Vodovodu“ – odgovara Krsta Janjić.

I u tom grmu i leži zec, jer je nezadovoljstvo smanjenjem plata u „Vodovodu“ veliko. Sindikati su stali iza zaposlenih i samo se čekaju rešenja, pa da se stvar prepusti sudu. U međuvremenu, kad nema za plate ima za bahanalije. Prema nizu računa koji su plaćeni svi istog dana, (25.2.2014.) „Vodovod“ nije pokazao takvu štedljivost kada je o viskiju reč. Iz računa se jasno vidi, da je ballantines bio prvi pik „Vodovoda“, priključuje mu se i Johnnie Walker, ali i srpska kajsija. U narednom računu “šetaču” društvo pravi i viljamovka da bi se čelnici „Vodovoda“ opustili pred Novu godinu, 30.decembra i uparili obe sorte “škotske domaće”. I tako danima! Pa šta će jednom javnom preduzeću toliki viski?

– To nije tačno- prva je reakcija Krste Janjića.

Međutim, opomenut da Vranjske poseduju dokumenta o ovoj potrošnji, Janjić kaže da je to kupovano cele godine, a za naplatu je došlo jednog dana.

– Reč je o poklonima za poslovne partnere- kaže Janjić.

A kakvi su to poslovni partneri, najbolje pokazuje račun sa Pržara datiran na 14.11.2014, kada se već duboko zagazilo u štednju. Dakle, na gozbi je bilo 26 ljudi, sudeći po 26 predjela i 26 čorbi. Pojelo se 10 kilograma prasetine, što i nije tako čudno, kao što je čudno to što se pojelo i šest kilograma pršute. Pa kad su imali predjelo, što su krkali pršutu? Naravno, sve se to moralo zaliti sa čak 50 dunjevača i osam litara “Navipovog” vina!

– To su troškovi kada su u Vranju gostovali predstavnici 10 gradova koji imaju saradnju sa KFW bankom – objašnjava Janjić.

RačuniE, pa lepo, sad je pa „Vodovod“ verovatno anonimni donator cele Srbije. Kad se ima i kad se može, zašto da se malo ne podeli i sa sirotinjom?Kao što anonimni donatori dovode Bregovića u Vranje za 29.000 evra, što pa Vranje i „Vodovod“ da ne dočekaju malo Nemce i njihove poslove prijatelje. No, ajde to još i nekako, ali naredni račun napravljen u Haremluku sporan je po drugim osnovama. Janjić je najpre tvrdio da je reč o toplom obroku koji su radnici uzimali iz Simpovog restorana Pivnica, dok se zidala glavna ulica. Opomenut na čudnovatost menija, Janjić kaže da je „Vodovod“ rešio da časti svoje radnike za dobro obavljen posao na glavnoj ulici. To je pak bilo 27.11. i koštao je oko 40.000 dinara. E, malo je sporan sadržaj menija. Recimo, pet kilograma praserine, pet srnećih gulaša, pastrmka, škarpina pa sladoled. Nije se štedelo. Na računu je Janjićevom rukom napisano „za goste iz Niša i Aleksinca“. Biće da su radnici sa tih strana.

– Štedimo. Račun za reprezentaciju je ranije bio dva miliona, a sada je 680 hiljada dinara. Domaćinski se radilo – kaže Janjić.

Zanimljivo, ovakvo očigledno bahaćenje i pokušaj da se od javnosti sakrije što se sakiti ne može ne nailazi na preteranu osudu lokalne vlasti. Gradonačelnik Zoran Antić i Janjićev partijski šef kaže da Grad nema veze sa „Vodovodom“ jer se on sam finansira.

 – Mi kao osnivači nećemo dozvoliti isplate plata van okvira. Odobrili smo povećanje cena vode, ali zbog investicija, a ne zbog povećanja plata, ne zbog trošenja. Svi štede. Sve je smanjeno do 30 odsto. Ja vam tvrdim, neće biti bahaćenja – kaže Antić.

A ŠTA SE SLAVI

Perica Janković (DS), većnik zadužen za privredu kaže da ne sme da bude rasipništva:

–Mi putujemo svojim kolima. U kafanu idemo od svojih para, a ko je šta radio, neka odgovara. Trošenje budžetskih para na kafanu bi bilo nepristojno – kaže Perica Janković, inače potpredsednik GrO DS.

Slaviša Bulatović, jedan od poverenika SNS u Vranju i načelnik okruga, kaže da ne sumnja u verodostojnost podataka ni u sposobnost vlasti da narodne pare tako troši u svrhe za koje nisu namenjene.

 – To je jedan od razloga zašto se ljudima smanjuju plate i zašto one kasne, zašto se štrajkuje u Gradskoj upravi. To je možda i način kako se plaćaju partijski troškovi. Ova vlast ima sklonost ka takvim akcijama – kaže Bulatović.

Najoštriji u osudi razbacivanja državnog novca, kao po običaju je Igor Andonov, šef SDS u Vranju.

– Ovakvo trošenje po kafanama ne da nema smisla, nego je najmanje neprimereno. To govori da je priča o štednji zamagljivanje oči javnosti. Ako se istraje, ja sam za, ali vidno je da od toga nema ništa, nego da se radi o bahaćenju ljudi na vlasti – kaže Andonov.

Na opasku da, kao što kaže Janjić, i radnici treba da proslave završetak poslova, on kreće još oštrije.

– Šta su slavili?! Šta je završeno? Ne da nije završeno, nego…Ako su slavili to što je Vranje kao Bejrut, onda svaka im čast – kaže Andonov.

I tako, svako ima svoje ideje i mišljenja, a vlast radi kako joj se hoće. Naravno, vlast se mora menjati da bi ostala na vlasti. Dok je ljudima bilo dobro, nisu ni primećivali šta im vođe rade. Sada, budno se prati svaki njihov pokret. Zna se ko iz „Vodovoda“ gde zimuje u inostranstvu, ko pije viski i klopa pršutu i srneći gullaš, a zna se i kome se smanjuju plate. A kako će dalje, to zna samo Bog odozgo. Ali, ovako sigurno neće.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar