,
,
Indikativno je da se nigde ne spominje čime se bavi ovaj ruski tajkun, verovatno da ne bi cela storija izgubila na verodostojnosti jer „Delo grupa“ nema ama baš nikakve veze sa proizvodnjom nameštaja
Misterija o boravku “izvesnog” ruskog biznismena u Vranju i potencijalnom kupcu “Simpa”, rasvetljena je, ni manje ni više, saopštenjem iz kabineta Prvog Potpredsednika. Osnivač i vlasnik ruske grupe kompanija “Delo” iz Moskve Sergej Nikolajevič Šiškarjov (Sergey N. Shishkarev) zainteresovan je da kupi državni paket akcija kompanije “Simpo”, objavljeno je prošle nedelje iz Vlade Srbije.
Sa Šiškarjovim i njegovim saradnicima sastao se Aleksandar Vučić, i tom prilikom, kako su preneli mediji, “Delo”, jedna od vodećih kompanija u Rusiji, izrazila je interes i spremnost da kupi državni paket akcija „Simpa”.
UTOVAR I ISTOVAR
U saopštenju iz kabineta prvog potpredsjednika Vlade navodi se da je na sastanku u Vladi Srbije, koji je nastavak ranije započetih razgovora, “kompanija „Delo” izrazila je snažan interes da, nakon kupovine državnog paketa akcija, unapredi poslovanje “Simpa” povećanjem priozvodnje i prodajom, naročito na tržištu Ruske Federacije”.
BIOGRAFIJA
Sergej N. Šiškarjov je rođen je 2. februara 1968 u gradu Novorosijsk. Nakon srednje škole, upisao je u Minsku Državni nstitutu za strane jezike. Posle prve godine studija bio je pozvan u vojsku. Služio je u marincima pri Severnoj flote. Na preporuku komande upisuje Vojni institut pri Ministarstvu odbrane , odeljenje zapadnih jezika. Tokom 1992. diplomirao je sa najvišim ocenama, kao vojni prevodilac – konsultant za portugalski i mađarski. Sergej Šiškarjov ima čin pukovnika u rezervi.
Šiškarjov je 2001. doktorirao na temi „Francuski policijski sistem“.
Diplomirao je i na Ruskoj akademiji za državnu upravu specijaliziravši se za državno i opštinsko upravljanje u oblasti finansija, poreza i kredita .
Sergej Šiškarjov je aktivno uključen u rusku naučnu i zakonodavnu praksom i autor je preko 30 publikacija na temu borbe protiv korupcije. On je i doktor pravnih nauka a odbranio je doktorsku tezu „Pravni poredak u sprečavanju korupcije“.
Sergej Šiškarjov je 1993. godine osnovao jednu od najvećih holding kompanija u sektoru usluga prevoza „Delo grupa“.
Od 1999. do 2007. biran je tri puta u Državnu dumu Ruske
Federacije i obavljao je funkciju zamenika predsednika Odbora za međunarodne poslove Državne dume.
U avgustu 2012 godine izabran je za člana Stručnog saveta Vlade Ruske federacije .
Od decembra 2012 on je član Vojno – industrijske komisije pri Vladi Ruske Federacije koja se bavi razvojem javno – privatnog partnerstvo u kreiranju i proizvodnji nove generacije naoružanja, vojne i specijalne opreme.
Sergej Šiškarjov je predsednik Političkog saveta Predsedništva političke partija „Rodina“ i na čelu je neprofitne organizacije Centar za razvoj infrastrukture.
Govori engleski, portugalski, mađarski i italijanski jezik.
Oženjen je i ima petoro dece.
Ruski partner, ističe se dalje u saopštenju, nakon sastanka, izrazio je i spremnost da putem dokapitalizacije investira u poboljšanje i unapređenje tehnologije, povećanje kapaciteta i očuvanje svih radnih mjesta u „Simpu”.
Vučić je, ističe se, podržao predloge (koje – prim.aut.) predstavnika grupe kompanija „Delo” vezane za privatizaciju „Simpa”. On je naglasio značaj očuvanja postojećih i otvaranja novih radnih mesta, kao i razvoja “Simpa”.
Svi učesnici sastanka saglasili su se da se u cilju podrške realizaciji ovog dogovora maksimalno brzo, transparentno i u skladu sa relevantnim zakonima ubrzaju svi postupci nadležnih državnih organa u postupku konverzije poreskih obaveza „Simpa” u vlasništvo države. Takođe, postignuta je saglasnost da se do okončanja procesa prodaje državnog paketa akcija, obezbede potrebni uslovi da „Simpo” nastavi nesmetan proces proizvodnje i realizaciju svih ugovorenih, a naročito izvoznih poslova.
Sergej Šiškarjov, sasvim sigurno, nije nepoznat u svojoj otadžbini (vidi okvir) ni u biznisu ni u političkom životu.
Prilično je nejasno otkud Šiškarjov u “Simpu” budući da njegova kompanija nema ni direktne ni indirektne veze sa proizvodnjom nameštaja. Otuda se verovatno i u saopštenju vešto zaobilazi da se kaže čime se zapravo bavi kompanija na čijem čelu je ovaj ruski biznismen.
„Delo“ grupa preduzeća (Delo-GRUPA) osnovana je 1993. godine. Nudi kompletan asortiman usluga za pretovar, kargo i plovila, bunkering u luci Novorosijsk, organizaciju pružnog i multimodalnog prevoza kontejnera, špediciju, carinjenje izvoz/uvoz robe, kao i nafte i naftnih proizvoda. DELO-Grupa zapošljava više od 2.000 ljudi.
„Delo grupa“ sastoji se iz tri celine: DELOPORTS Limited, Globalna Kontejner služba grupa (VSK) i TRANSPORTNAIA Korporacia ZAO (TK) a glavna kompanija, koja je vlasnik nekretnina Delo grupe je kompanija Delo-Center, koja je u vlasništvu kiparske kompanije Rospret Holdings.
DELOPORTS Limited je holding kompanija koja poseduje i kontejnere za žito i naftne derivate, terminale i transport uglja. Njena imovina se nalazi u luci, u jugoistočnom regionu Novorosijska. Promet DELOPORTS Limited iznosio je 4,7 miliona tona u 2012. godini.
Globalni Kontejner služba grupa (VSK) bavi se integrisanim logističkim rešenjima za isporuku kontejnerski tereta u Rusiji i Zajednici nezavisnih država (ZND).
Preduzeće poseduje agencije, unutrašnje terminale, carinske brokere, transport i logistiku.
FEN UZ TROSED
TRANSPORTNAIA Korporacia ZAO (TK) raspolaže ogromnom flotom železničkih rezervoara i transportnih vozila. Ovaj deo „Delo grupe“ poseduje železnički park od 1170 tank vozila za promet nafte i naftnih prevoza, kao i 470 platformi velike nosivosti za kontejnerski transport.
Očigledno je da osnovna delatnost „Delo grupe“ nema ama baš nikakve veze sa proizvodnjom nameštaja što samo dokazuje tačnost teze da se cela ova operacija odvija vantržišnim trasama. Nije nevažno da li se boravak Šiškarjova odvijao u režiji Gorana Tomića, sina predsednika HK „Simpo“, ili je deo nekog srpsko – ruskog dogovora, ali gotovo sigurno da eventualni dolazak Rusa u Vranje nije i neće biti motivisan (samo) ekonomskim razlozima jer oni jednostavno ne postoje. Bar ne u ovom trenutku.
Pre će biti da „Simpo“ može da bude deo nekog „barter“ aranžmana po principu ako kupite trosed dobijate besplatno fen.
„Delo grupa“ je, barem prema dostupnim podacima, ozbiljna kompanija koja se očigledno ne razbacuje novcem i ne bavi proizvodnjom nameštaja. Ipak, jasno je i iz njegove političke biografije da je Šiškarjov jedan od mnogobrojnih Putinovih tajkuna koji će, ukoliko dobije takav zadatak, uprkos ekonomskoj logici, kupiti „Simpo“ bez pogovora jer je tako naredilo.
Šta to može značiti za „Simpo“ teško je reći ali da ne trčimo pred rudu. Posle boravka Šiškarjova, priča oko „Simpa“ je naglo utihnula. Da ne zloslutimo, ali tako obično biva nakon protokolarnih poseta iza kojih samo ostaju uobičajena saopštenja za javnost. I ništa više.
POLITIČKI ANGAŽMAN
Sergej Šiškarjov je predsednik Političkog saveta Predsedništva političke partija „Rodina”.
Patriotska partija Rodina („otadžbina“) je osnovana avgusta 1998. godine, a 2006. je zajedno sa partijama Penzioneri Rusije i Žiznj ušla u tada formiranu Pravednu Rusiju.
Krajem 2012, medjutim, Rodina, na kongresu, objavljuje odvajanje od partije Pravedna Rusija, a za predsednika je izabran deputat Državne dume Aleksej Žuravljov.
Umesto programa, delegati su dobili sedam Putinovih predizbornih članaka. Predsednik Rodine Aleksej Žuravljov je rekao da su članovi te partija „Putinovi specijalci“.
Žuravljov je tom prilikom pokazao je „kalašnjikov“ koji je „Putinovim specijalcima“ poklonio Dmitrij Rogozin, osnivač Rodine i koji je, inače, zamolio novinare da napuste dvoranu dok je govorio na „kongresu obnove.
Predsednik Žuravljov je kao osnovne vrednosti partije naveo – patriotizam, zdravi konzervativizam, socijalnu pravdu, čvrstu, normalnu porodicu „sa tatom i mamom“. Jedan od zadataka partije je i borba protiv nelegalne emigracije, jačanje odbrambenih potencijala Rusije i suprotstavljanje socijalnim eksperimentima u duhu devedesetih godina kad je na čelu Rusije bio Boris Jeljcin.
RADULOVIĆ
Na ovu vest komentar nije imao, barem do sada, ministar privrede Saša Radulović koji je nešto ranije izjavio da potraživanja države prema Simpu neće biti prepreka za prodaju te kompanije i ocenio neprihvatljivim prijedlog rukovodstva firme o konvertovanju potraživanja u kapital.
Predlog rukovodstva Simpa o konvertovanju potraživanja u kapital odnosio se na to da država konvertuje 60 miliona eura svojih potraživanja u 60 odsto kapitala Simpa, tako da bi potencijalni investitor mogao da kupi 100 odsto kapitala za 20 miliona eura, što, prema Radulovićevim rečima “neće biti moguće”, jer bi bilo neodgovorno prema poreskim obveznicima.
Podsetimo se, račun kompanije Simpo, blokiran je u petak 23. avgusta ove godine, jer je na ime neplaćenog poreza dugovao državi 5,76 milijardi dinara. Rukovodstvo Simpa prihvatilo je na sastanku 26. avgusta predlog Vlade da se poreski dug ovog preduzeća pretvori u akcije države, čime je država Srbija postala većinski vlasnik sa oko 70 odsto kapitala.
Vlada Srbije je potom 28. avgusta Simpu odobrila kratkoročni beskamatni kredit od 1,5 milijardi dinara za izmirenje duga po osnovu doprinosa za Fond penzijsko-invalidskog osiguranja.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.