,
Doskorašnji direktor Uprava Banje je za kafanske račune, tokom četvorogodišnjeg mandata, potrošio oko 60.000 evra iz budžeta ovog javnog preduzeća
Po podacima iz JP „Uprava Banje“, a na zahtev „Vranjskih“ povereniku za dostupnost informacijama od javnog značaja, troškovi reprezentacije od 2008. do 2013. godine, iznose 6.919.598,15 dinara; tu su uračunate i neizmirene obaveze po istom osnovu od 716.097,93 dinara, koje će ovo javno preduzeće morati da namiri. Sve se to dešavalo u zemanu Nebojše Stojanovića, direktora preduzeća, koji i pored transfera iz Nove Srbije u SNS, nije izglasan za novi mandat, sa obrazloženjem da na nedavnim izborima za mesne zajednice niko iz Stojanovićeve porodice nije ni izašao na izbore. Stranka je munjevito reagovala, Stojanoviću nije izglasan novi mandat, a za v.d. direktora Uprave Banje postavljen je diplomirani ekonomista Darko Janković.
SVADBA MESEČNO
No, ovde se radi o reprezentaciji, koja je počev od 2008, iz godine u godinu rapidno rasla, da bi iz, recimo, rekordne 2005, sa 194.800,63 dinara, prerasla u takođe rekordnu 2011, sa 1.362,778,24 dinara! Za 2013, cifra je nešto niža – 1.298.241,15 dinara, uz navedene neizmirene obaveze od 716.097,93 dinara (vidi tabelu).
Nebojša Stojanović, dakle, nije ponovo izabran za direktora JP „Uprava Banje“, ali ne zbog enormnih troškova reprezentacije, nego zato što njegov teča nije izašao na izbore, i glasao za dobitnu kombinaciju. Stojanović je raspoređen na mesto finansijskog direktora Uprave Banje, a trenutno koristi godišnji odmor.
Kuda su otišli ti novci? Dobro upućen izvor iz Vranjske Banje, u kojoj, kao i u svakom malom mistu svi znaju sve o svakome, tvrde da se sve proturilo kroz debelo crevo na Pržaru, u Haremluku, u Žel-turistu, objektima Ugostiteljskog preduzeća Vranje – hotelu i motelu, te privatnim banjskim kafanama.
– Pa jesu li – retorički se pita ovaj izvor – svakoga meseca za ovih pet godina pravili svadbu mesečno? Pa, ni to toliko ne bi koštalo, više od milion dinara godišnje! Što ne uložiše to u komunalni program, u zapošljavanje Banjčana, u infrastrukturu, da Banji vrate stari sjaj, da ljudi rade? Ulice razrovane, nema osvetljenja, kanalizacije, osnovnih stvari za normalan život, a Stojanović je pravio kule i gradove, vidikovce i mostove koji nikuda ne vode!
Darko Janković, naslednik Stojanovića na mestu direktora JP „Uprava Banje“, osim što je po nalogu Povereništva za dostupnost javnim informacijama uputio podatke Vranjskim, nije imao mnogo da kaže:
– Tek sam stupio na dužnost, ne mogu ništa bliže da vam kažem.
Predrag Milenković, predsednik Gradske opštine Vranjska Banja, takođe odnedavno na toj funkciji, kaže da ne zna o čemu se tu radi, i da će provere poslovanja JP „Uprava Banje“ tek uslediti.
Slavica, pak, Sotirović, njegova prethodnica na toj funkciji, kaže da nema uvida u poslovanje preduzeća, da ga nikada nije ni imala, ali da je pokušala da stvari dovede u red, što joj nije pošlo za rukom.
-Kao predsednica Gradske opštine Vranjska Banja – kaže Sotirovićeva – u više navrata sam pokušavala da poslovanje Uprave Banje podvedem pod ingerenciju Gradske opštine. U javnim nastupima, pre svega u obraćanju Skupštini Grada Vranja, tražila sam da JP „Uprava Banje“ pređe u našu ingerenciju. Međutim, to nije usvojeno, tako da sredstvima Banje i dalje upravlja Vranje, i mi tu nemamo još uvek nikakvog uticaja.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.