,
,
Goran Vučković zvani Pljočka na suđenju optuženima za pranje novca grupe Darka Šarića pokušao da opovrgne svoje ranije priznanje o delovanju ove grupe u Vranju pod vođstvom Bobana Stojiljkovića, navodeći da je navodno bio pod pritiskom tužilaštva i BIA. Međutim, Tužilaštvo je na istom pretresu dostavilo dokaze da je on sam insistirao na sastanku sa njima, i tražio da bude svedok saradnik
Goran Vučković, u Vranju poznatiji kao Pljočka, jedan od okrivljenih iz tzv Šarićeve grupe za pranje novca stečenog prodajom droge, uhapšen je 3. oktobra uveče u Beogradu po nalogu vranjskog pravosuđa, gde se protiv njega vodi postupak zbog finanijskih malverzacija u Europetrolu, kompmaniji kolokvijalno poznatoj kao “Djurina pumpa” u kojoj je bio direktor. Međutim, ovo je samo epilog veoma zanimljive priče u čijem se epicentru našao Vučković, koji je ranije proveo skoro godinu dana u pritvoru Specijalnog suda za organizovani kriminal.
Okrivljeni Goran Vučković je na suđenju optuženima za pranje novca grupe Darka Šarića pokušao da opovrgne svoje ranije priznanje o delovanju ove grupe u Vranju pod vođstvom Bobana Stojiljkovića, navodeći da je navodno bio pod pritiskom tužilaštva i BIA. Međutim, Tužilaštvo je na istom pretresu dostavilo dokaze da je on sam insistirao na sastanku sa njima, i tražio da bude svedok saradnik.
BEZ ADVOKATA
Vučković je 3. oktobra na glavnom pretresu održanom u Specijalnom sudu u Beogradu tvrdio da su mu pripadnici BIA, Tužilaštva za organizovani kriminal i policije, sugerisali da optuži Stojiljkovića za pranje novca preko preduzeća “Europetrol”, “Fabrike hleba i mleka Vranje” i “Aguš gradnje”. Saša Ivanić, zamenik tužioca za organizovani kriminal, dostavio je sudskom Veću internet pisma i faksove koje je Vučković uputio tužilaštvu i iz kojih se vidi da je optuženi insistirao na sastanku sa tužiocima, kao i službenu belešku tužilštva u kojoj se navodi da je na sastanku tražio status svedoka saradnika. Ivanić je naveo da Vučkoviću nije dodeljen status svedoka saradnika, jer njegov iskaz to nije zavređivao.
– Sa optuženim Vučkovićem obavljen je razgovor, na osnovu njegove molbe, u kojoj je naveo da misli da je njemu i njegovoj porodici ugrožena bezbednost, ali i zbog toga što oseća potrebu da ispriča istinu – rekao je zamenik tužioca Ivanić.
Iz prepiske, koju je dostavio Ivanić, vidi se i da je tužilaštvo odgovorilo Vučkoviću da se obrati policiji ako je u pitanju njegova bezbednost, ili ako insistira na sastanku sa njima, može da dođe sa braniocem.
Vučković je došao bez advokata, a u belešci se navodi da je rekao tužiocima da je došao bez branioca u koga nema poverenje, jer mu ga je nametnuo drugooptuženi Boban Stojiljković koga tužilaštvo označava kao glavnog Šarićevog čoveka za područije Vranja.
Ivanić je naveo da su u belešci dostavljenoj sudu neka imena ljudi koje je Vučković spominjao zatamljena, jer se ne spominju u postupku. Obrazložio je da ta službena beleška o razgovoru sa Vučkovićem ne može da se smatra kao dokaz i da tužilaštvo nije ni planiralo da je predloži. Inače, službenu belešku je tražila odbrana, pa je sud odobrio da se dostavi. Cilj odbrane, kako su govorili advokati optuženih, a pre svih Dejan Lazarević koji brani Stojiljkovića, bio je da dokažu da je iskaz Vučkovića na glavnom pretresu od 17. i 18. septembra 2012. kada je priznao navode optužnice, bio iznuđen.
– Zahtevam da meni i mojoj porodici obezbedite zaštitu, a ja sam spreman da sve ispričam. Takođe tražim i da moje saslušanje bude zatvoreno za javnost – citira tužilaštvo Vučkovića u belešci.
SITNI APOENI
Nakon što je Vučkoviću obezbeđena policijiska zaštita, on je bez statusa svedoka saradnika svedočio na suđenju 17. i 18. septembra 2012. Tada je detaljno govorio kako su pare od prodaje kokaina prebacivane u preduzeća “Europetrol”, “Fabriku hleba i mleka Vranje” i “Aguš gradnju”, kao i da su ta preduzeća pod kontrolom Bobana Stojiljkovića. On je na tom pretresu ispričao i kako je nosio deo od 280.000 evra u sitnim apoenima za kupovinu preduzeća “Bratstvo” iz Preševa.
Veliki novac u sitnim apoenim, prema mišljenu tužilaštva, još je jedan dokaz da te pare potiče od prodaje droge na ulici. Vučković je tada rekao i da je bio u strahu od porodice Stojiljković. Na zahtev tužilaštva tri preduzeća, koja je Vučkovič spomenuo u svom iskazu, privremeno su zaplenjena.
Optuženi Vučković je međutim na glavnom pretresu 3. oktobra tvrdio da su mu predstavnici BIA i tužilaštva rekli šta da kaže.
– Pretukao me je Dragan Vučetić i nakon što sam prijavio policiji i dalje sam osećao strah i depresiju. Obratio sam se jednom bivšem policajcu u Vranju i on me je povezao sa ljudima iz BIA, Aleksandrom Stojković i Dragoljubom Djikićem, sa kojima sam se našao u Surdulici. Rekli su mi, a Djikić je naglasio, da su oni država i da mogu da nanesu zlo meni i mojoj porodici ako ne sarađujem. Tražili su od mene da kažem neistine o Bobanu Stojiljkoviću, da je u njegovom vlasnistvu “Europetrol”, “Fabrika hleba i mleka Vranje” i “Aguš gradnja” i kako sam u Vranju jednom video Darka Šarića – tvrdio je optuženi Vučković, koji je bio direktor “Europetrola”. On je dodao da je posle toga sa policijskim obezbeđenjem došao u Beograd i da mu je navodno zamenik tužioca Ivanić dao papir na kome je već bilo napisano njegovo priznanje. Vučković je nakon obraćanja odbio da odgovara na pitanja. Predsednik tročlanog sudskog Veća sudija Siniša Petrović prvo je odbio da sasluša Vučkovića.
– Javili ste se za reč povodom toga što je tužilac dostavio dokument, ali ste počeli da iznosite odbranu – rekao je sudija Petrović, obrzlažući zašto prekida Vučkovića. Nakon toga se povela žustra pravna bitka u kojoj su optuženi Stojiljković i njegov branilac Lazarević najviše insistirali da se Vučković sasluša.
– Molim vas kao čoveka, sudija, pustite ga da kaže šta ima. Pustite ga, neće dugo, samo tri minuta. To što ima da kaže, to je za javnost, jer ispašće da štitite tužilaštvo – govorio je Stojiljković.
Advokat Vladimir Petrović, branilac Andrije Krlovića, takođe se javio za reč ukazujući da se u predmet uvodi službena beleška tužilaštva, što ni samo tužilaštvo nije predložilo za dokaz. Postavio je pitanje kako optuženi i odbrana mogu da se izjašnjavaju o nečemu što nije dokaz. Stojiljkovićev advokat Lazarević je prokomentarisao da njegov kolega Petrović ne bi trebalo da se meša. Zamenik tužioca Ivanić je ostavio sudu da se izjasni da li će saslušati Vučkovića.
– Očito da tužilaštvo nije imalo nikakvog uticaja na ono što je Vučković ranije govorio na suđenju. Odlučili ste da se se nazahtev odbrane dostave spisi, pa sada odlučite i o ovome – rekao je Ivanić.
Predsednik veća je nakon konsultacija sa drugom dvojicom sudija dozvolio Vučkoviću da kaže šta je naumio, ali da ne bude preopširan.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.