,
Grad Vranje raspisao je osam odvojenih konkursa za direktore javnih preduzeća kojima je osnivač lokalna samouprava. Poslednji dan za predaju dokumenata bio je 10. jul, a samo dan pre toga stvari nisu bile mnogo jasnije nego na početku
Dugo najavljivani proces departizacije direktorskih funkcija i u Vranju uzima startni zamah, mada mali broj kandidata za mesta direktora govori upravo suprotno. Ljudi su svesni da je sve ovde unapred rešeno, pa se čitava stvar odvija forme radi, da se zadovolje zakonski uzansi. U kakvoj situaciji će dosadašnji direktori istaći svoju kandidaturu govori i činjenica da je od osam javnih preduzeća njih tri u višemilionskoj blokadi računa, da zaposleni tamo dva meseca ne primaju plate, a da se talas nedospelih potraživanja tek očekuje.
Samo za mesto direktora u „Novom domu“ javila su se dva kandidata, dok za Urbanizam i RTV Vranje nije bilo kandidata ni 24 sata pre isteka roka za prijavljivanje. Za rukovodeća mesta u ostalim firmama, Direkciji za izgradnju grada, Skijalištu „Besna Kobila“, Predškolskoj ustanovi „Naše dete“, „Komradu“, „Vodovodu“ i Upravi Banje javio se samo po jedan kandidat.
LjUDSKI RESURSI
Prema nezvaničnim saznanjima, Komisija za izbor direktora, koju je oformila Skupština grada, prvi sastanak održaće 29. jula, kada će razgovarati sa kandidatima i parlamentu predložiti koga da imenuje. Posle bi sve moralo da bude samo stvar tehnike.
Međutim, glavni problem većine sadašnjih direktora je taj što na rukovodećoj funkciji u preduzeću na čijem su čelu nemaju godinu dana staža, jer su svi oni firme preuzeli 1. Avgusta 2012. godine. Ceneći ovaj problem, vlasti su umesto zbirnog, raspisali osam posebnih konkursa, kako bi uvažili probleme svakog direktora ponaosob. Eto, u Zavodu za urbanizam Marija Nikolić može da bude v.d. direktora, ali ne ispunjava uslove da postane i direktor.
Naime, konkurs predviđa da kandidat mora da „ima najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima za koje je osnovano Javno preduzeće, od čega najmanje jednu godinu na rukovodećim položajima“. Nikolićeva tu jednu godinu nema, pa su sad svi u problemu.
– Još uvek nisam sigurna da li da se kandidujem, ali nema potrebe za davanjem takvih informacija. Moraću da se konsultujem da li da o tome govorim – kaže Nikolićeva.
I drugi kadrovi SNS-a imaju sličan problem, koji svako rešava na svoj način. Recimo, direktor „Novog doma“ Saša Sentić kaže da ima devet godina staža, a da mu se rad na gradilištima računa kao rukovodeće radno mesto.
– Kao upravnik gradilišta radio sam ne samo na građevinskim poslovima, što je jedna od delatnosti „Novog doma“, nego sam upravljao i ljudskim i finansijskim resursima, tako da ne očekujem problem po tom pitanju – kaže Sentić.
On će jedini imati ozbiljnog protivkandidata, ranijeg direktora Gorana Petrovića, tada demokrate, a sada naprednjaka. Ali, da je SNS imao poverenja u njega, on bi bio postavljan i za v.d.-a u času kada je otišao Živko Stamenković.
– Što se mene tiiče, konkurencija je dobrodošla, a Komisija će, verujem, doneti najbolju odluku – miran je Sentić.
LEPO MI JE OVAKO
Direktor Direkcije Goran Djorđević pak radio je u „Sanču“ i „Koštani“ na rukovodećim funkcijama, i ostalo mu je samo da otuda uzme potvrdu da je to istina. U konkursu za Direkciju lepo piše da novi direktor mora da bude stručnjak iz oblasti „ekonomije, građevine, arhitekture, prava ili saobraćaja, a koje su od značaja za obavljanje delatnosti za koje je osnovano Javno preduzeće“. Znači, ne može, recimo, neurohirurg.
– Podneću kandidaturu poslednjeg dana. Bio sam na moru, a rođen sam u Kuršumliji, pa mi otuda trebaju izvodi. Ali, nemam tehničkih problema oko kandidature – kaže Djorđević.
Iako se očekivalo da se na taj konkurs javi i Dejan Stanojević, nekadašnji direktor Direkcije, sada viđeniji naprednjak, to se ipak neće dogoditi.
– Ostajem zamenik direktora, i uopšte ne razmišljam o kandidovanju. Lepo mi je i ovako – kaže Stanojević.
Zanimljiv je i slučaj Nebojše Stojanovića, direktora Uprave Banje, nekada kadra Nove Srbije, a sada naprednjaka. Firmi koja se bavi uređenjem opštinskog zemljišta, po konkursu, potreban je „stručnjak u oblastima prava ili ekonomije, a koje su od značaja za obavljanje delatnosti za koje je osnovano Javno preduzeće“. Direkcija i Uprava Banje dva su slična preduzeća, bave se istim poslom, a imaju sasvim suprotne konkurse. Vranjancima, dakle, trebaju i arhitekte ili saobraćajni inženjeri, dok su Banjčanima dovoljni pravnici i ekonomisti. Možda Stojanović ima nekog sumnjivog inženjera, koji bi se mogao kandidovati za njegovo mesto, pa stvar rešava uanpred, zlu ne trebalo.
Od naprednjaka u nešto boljoj situaciji su direktori kadrovi socijalista. Naime, Dejan Ilić u „Komradu“ i Jagoda Djorđević u Predškolskoj bili su direktori tih firmi i u ranijem periodu, pa će to ostati, za verovati je, i dalje. Jedini „novitet“ na toj večnoj listi je Krsta Janjić u „Vodovodu“, dok je sučaj Zorana Veličkovića u RTV Vranje sasvim poseban (vidi okvir).
– Nemam nikakvih problema, jer imam rukovodeća iskustva iz ranijih firmi u kojima sam radio, pre svega u „Simpu“ – kaže Janjić.
Ipak, za svaki slučaj, konkurs za direktora „Vodovoda“ predviđa da taj neko bude „stručnjak u oblastima ekonomije, prava ili tehničkih nauka“, na taj način zaobilazeći moguće kandidate koji su recimo hemičari, ili ekolozi, ili drugi stručnjaci potrebni firmi koja se bavi snabdevanjem grada vodom. Ali, naš čovek je naš čovek.
E sad, konkurs je sastavljala, kako kažu u Gradskoj upravi, Stručna služba grada. Na čelu te službe je sekretar skupštine Ljiljana Stojanović, ali je ona na odmoru. Njen zamenik Nenad Stajić kaže da su svi konkursi raspisani u skladu sa zakonom o javnim preduzećima, i da će čitav proces biti potpuno transparentan.
– Formirana je Komisija (vidi okvir), i sve ide svojim tokom. Komisija će razgovarati sa kandidatima, koji su bili obavezni da podnesu planove rada, i preporučiće Skupštini svoj izbor. Skupština bi to trebalo samo da prihvati – kaže Stajić.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.