,
Kao članice Arte grupe, organizacije iz Beograda koja je tvorac umetničkog programa festivala, dve umetnice iz Vranja, slikarka Bobana Stošić i glumica Milena Mirković učestvovale su u predstavljanju srpske kulture i našeg grada
Ono što svakako povezuje ljude koji žive na Balkanu jeste različitost i multikulturalnost. Dobar primer saradnje su nedavno održani Peti dani srpske kulture u gradovima na hrvatskom poluostrvu Istri. Kao članice Arte grupe, organizacije iz Beograda koja je tvorac umetničkog programa festivala, dve umetnice iz Vranja, slikarka Bobana Stošić i glumica Milena Mirković učestvovale su u predstavljanju srpske kulture i našeg grada.
Festival je otvoren 18. aprila u Galeriji Vincent od Kastva u Gradskom pozorištu Pula izložbom slika nekoliko srpskih slikarki i podsećanjem na najpoznatiju srpsku pesnikinju, Desanku Maksimović, čije stihove je govorila glumica vranjskog teatra Milena Mirković. Ona je, ujedno, vodila program zajedno sa književnikom Vladimirom Blagojevićem.
– Program festivala koncipiran je tako da je manifestacija svake godine posvećena nekoj značajnoj srpskoj istorijskoj ličnosti. Ove godine sve je bilo Desanki u čast, čije sam stihove recitovala na otvaranju.
Tradicija je da svake godine organizacija Arte promoviše slikare sa ovih prostora, pa su na izložbi radove predstavile Slavica Erdeljanović Curk, Tatjana Nikolajević-Veselinov, Jasna Višnjić, Jasmina Cerović i naša sugrađanka Bobana Stošić. Među Bobaninim slikama našle su se tri sa motivima iz Vranja.
– Ja sam bila predstavnik srpske umetnosti, ali sam prvenstveno htela da promovišem i naš grad, tako da su slike sa prepoznatljivim vranjskim motivima, kao što je na primer slika Belog mosta nad kojim su Suđenice iz onih legendi, koje, kao, određuju sudbinu grada. Veoma sam zadovoljna reakcijama – objašnjava slikarka.
Na jednoj od slika je i žena sa žutim cvećem, još jedno od obeležja Vranja, kao i figura žene nad kojom je veliko oko, što po rečima slikarke, simbolizuje atmosferu u našem gradu gde se sve zna i vidi. Stošićeva najčešće slika žene, a stil joj se, kako kaže, kreće od hiperrealizma do impresionizma. Izložba je, nakon Pule, preseljena u Zagreb, odakle će biti postavljena u još nekoliko balkanskih gradova.
Izložba, koju su posetioci u Puli mogli da vide u sva četiri festivalska dana, bila je postavljena i u drugim gradovima na Istri: u Puli, Labinu, Rovinju, Umagu, Poreču, i Vodnju. Osim predstavljanja slikarki i književnika, nastupali su i muzičari iz Srbije – rok bend KLOT i kvartet klarineta Nevski iz Beograda, zatim folklorni ansambli iz Kraljeva i vojni orkestar 27. septembar. Predstava beogradskog Narodnog pozorišta „Mali bračni zločini“ odigrana je u Puli, a prikazana su i skorašnja ostvarenja srpske kinematografije: Ustanička ulica, Smrt čoveka na Balkanu, Klip, Ničiji život, Šešir profesora Koste Vujića i Zverinjak.
– Namera mi je bila i da promovišem vranjsko pozorište i drago mi je što je u program ubačen i deo iz naše predstave Ženski razgovori, od koje sam napravila monolog koji je naišao na jako pozitivne reakcije. – kaže Mirkovićeva.
O MANIFESTACIJI
Dani srpske kulture u Istri se održavaju tradicionalno svake godine od 2009. Ova manifestacija je sa svojim renomiranim sadržajima i bogatim programom postala značajan događaj u kulturnom i društvenom životu multietničke i multikulturne Istre. Druge nacije na ovaj način bolje upoznaju srpsku kulturu, tradiciju i umetnike koji dolaze iz Srbije i regiona. Osnivači i organizatori Dana srpske kulture u Istri su glavni i odgovorni urednik ARTE grupe Miodrag Mića Jakšić i predsednik istarskog Vijeća srpske nacionalne manjine Milan Rašula. Manifestacija traje četiri dana pod pokroviteljstvom Koordinacije Srba u Istri, Zajednice Srba Istra iz Pule, Srpskog narodnog veća i Ministarstva kulture Republike Srbije.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.