,
Prema rečima Zorina Zogovića, ova pravna definicija znači da tužilaštvo utvrđuje da li u materijalu pristiglom iz policije, koja je prethodnih dana saslušavala sve koji bi nešto mogli da znaju o slučaju, ima elemenata za podizanje optužnice i pokretanje krivičnog postupka
Protiv vladike Pahomija Osnovno tužilaštvo u Vranju (OJT) povelo je predkrivični postupak radi utvrđivanja navoda iz optužbi za seksualno maltretiranje, koje je protiv njega izneo Nemanja S, magacioner Eparhije vranjske.
To su za Vranjske potvrdili Tomo Zorić, portparol Republičkog tužilaštva i Zorin Zogović, rukovodilac Višeg tužilaštva u Vranju.
Prema Zogovićevim rečima, ova pravna definicija znači da tužilaštvo utvrđuje da li u materijalu koji je stigao iz policije, koja je prethodnih dana saslušavala sve koji bi nešto mogli da znaju o slučaju, ima elemenata za podizanje optužnice i pokretanje krivičnog postupka.
Krajem prošle nedelje Policijska uprava u Vranju završila je ispitivanje potencijalnih svedoka koji mogu imati saznanja o ovom slučaju, i svu dokumentaciju o tome vratila je u vranjske Osnovno tužilaštvo, po čijem je zahtevu i postupilo.
PRAVNO DEJSTVO
Na naš pisani zahtev da nam kažu nešto više o ispitivanju osoba koje je Nemanja naveo u prijavi, ali i potvrde ili demantuju medijske spekulacije da vladika Pahomije nije saslušan, iz PU Vranje su nas uputili na Osnovno tužilaštvo, kome je čitav predmet vraćen. Ni u OJT, međutim, nisu bili spremni za iznošenje detalja pa su nas uputili da se obratimo Tomi Zoriću, koji nam je potvrdio da se slučaj prijave protiv Tomislava Gačića (svetovno ime vladike Pahomija) nalazi u predkrivičnom postupku, i na Zogovića iz Višeg tužilaštva.
Pravnici sa kojima smo razgovarali kažu da pokretanje predkrivičnog postupka znači zapravo da postoji osnovana sumnja da je starešina Eparhije vranjske, njegova smernost gospodin Pahomije, učinio krivično delo „nedozvoljene polne radnje“ za koje ga je optužio Nemanja S.
– Da nema osnovane sumnje tužilaštvo bi, verovatno, u startu odbacilo prijavu – tumači jedan od naših sagovornika.
Podsetimo da je Nemanja S. 20. februara ove godine pripadnicima Uprave kriminalističke policije (UKP) iz Beograda u prostorijama leskovačke Policijske uprave dao iskaz u kome je naveo da ga je Pahomije seksualno zlostavljao od 2004, kada je imao 16 godina, pa gotovo do momenta kada se odlučio da sve to prijavi policiji. Nakon što su Vranjske objavile njegovu ispovest sredinom marta, vranjsko OJT je, na osnovu službene beleške koju su sačinili pripadnici UKP, dalo nalog lokalnoj policiji da ispita navode Nemanjine prijave. U međuvremenu je, dva i po meseca pošto je Nemanja S. policiji ispričao mračne detalje svog iskustva sa preosvećenim, Eparhija vranjska na svom internet sajtu javnost obavestila da je protiv njega, i sveštenika I.J, bivšeg starešine crkve Svete petke na Šapranačkom groblju, kome se mladić poverio, podnela krivične prijave zbog navodnih finansijskih zloupotreba.
Ovo je drugi put u poslednjih deset godina da se Vladika Pahomije suočava sa ovako teškim optužbama. Njega su 2003. četvorica dečaka iz Vranja takođe optužili za seksualno zlostavljanje, ali je posle niza peripetija niško pravosuđe, kome je ovaj slučaj delegiran iz Vranja, 2006. zbog zastarelosti i nedostatka dokaza Pahomija oslobodilo krivice. Godinu dana kasnije, Vrhovni sud Srbije ustanovio je niz grešaka u postupku na štetu oštećenih dečaka, ali to mišljenje nije imalo pravno dejstvo. Međutim, pre dve godine Ministarstvo pravde je tužiocima, na osnovu ove odluke, dodelilo po milion dinara odštete, pa se čitava priča vezana za Tomislava Gačića svela u tri reči: Kriv, a nevin!
Nekoliko godina kasnije, Gačić se suočio sa sličnim optužbama pošto ga je policiji prijavio Nemanja S, u to vreme na neodređeno zaposlen kao magacioner u Eparhiji. Advokat Vlastimir Ristić, koji je Pahomija zastupao u ranijem postupku, sada kaže kako ne veruje u ono o čemu protiv vladike pišu mediji:
– Nemam ništa posebno da izjavim. Ja sada nisam njegov pravni zastupnik jer, jednostavno, vladika nije optužen. O čitavom slučaju znam samo iz medija, a ja kao njegov prijatelj ne verujem u to što se piše o njemu – kaže Ristić.
Advokat Aleksandar Saša Stojković, koji je u ranijem slučaju zastupao četvoricu optuženih dečaka, kaže da za krivična dela protiv polnih sloboda najčešće nema svedoka, pa je zato najvažnija izjava ošećenog:
– Međutim, prema mom iskustvu, počinioci sličnih dela su vrlo često recidivisti – kaže Stojković.
Prema našim nezvaničnim informacijama, Nemanja S. je u policiji ponovio sve ono što je rekao i pripadnicima UKP, a o čemu smo već pisali. Maltretiranje je počelo u noći između 6. i 7. jula 2004, na Ivanjdan, u vladikinim odajama u manastiru Sveti Prohor Pčinjski, kada je vladika rekao Nemanji da ga, nekoliko sati iza ponoći, sačeka kako bi razgovarali o njegovom slabom uspehu na prvoj godini srednje bogoslovske škole. Umesto razgovora na tu temu, Nemanja je policiji do detalja izneo načine na koje je preosvećeni pokušao da ga obljubi. U službenoj belešci UKP izneto je još mnogo detalja o sličnim događajima koji su usledili u narednim godinama, ali i imena ljudi koji bi, po svojoj funciji u Eparhiji, o svemu tome mogli da znaju nešto više. Konačno, Eparhija je podnela krivičnu prijavu zbog navodnih finansijskih malverzacija protiv svog magacionera i pomenutog sveštenika, uz objašnjenje da je Nemanja S. čitav slučaj izmislio kako bi prikrio svoju odgovornost.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.