I dok su sve zemlje EU organizovano i sistemskim zakonima rešavale problem, mi smo poput lošeg “prepisiviča“ prepisali samo krajnji rezultat, krajnji nivo mikotoksina u proizvodima. Znamo kako prolaze oni koji prepisiju krajnje rešenje bez razrade . Tako će i naša država da prođe
Da li smo rešili problem mikotoksina u stočarskim proizvodima ili žitaricama?
– Odgovor je jednostavan. Problem je rešen tako što smo proizveli ogromnu ekonomsku štetu celoj poljoprivredi a posebno stočarstvu. Da li je trebalo ćutati? Ne , sigurno, ali problem mikotoksina nije od juče, već traje od dana kada su otkriveni i saznanja o njihovoj štetnosti na same životinje kao i ljude koji koriste proizvode stočarstva u ovom slučaju. Štetna je i bilo koja druga hrana koja je kontaminirana mikotoksinima .
EVROPA
Kako je ovaj problem rešen u zemljama Evropske unije?
– I dok su sve zemlje EU organizovano i sistemskim zakonima rešavale problem, mi smo poput lošeg “prepisiviča“ prepisali samo krajnji rezultat, krajnji nivo mikotoksina u proizvodima. Znamo kako prolaze oni koji prepisiju krajnje rešenje bez razrade . Tako će i naša država da prođe .
Šta su to, zapravo, mikotoksini ?
– Mikotoksini su produkti gljivica (plesni) a u zavisnosti od vrste plesni imaju različite nazive. U ovom slučaju plesan !!!!!“aspergilus flavus“ proizvodi afla toksin. Postoji veliki broj do danas poznatih mikotoksina i svi su izuzetno štetni po zdravlje ljudi i životinja. Pojava mikotoksina je posledica nestručne i loše proizvodnje žitarica i ostalih proizvoda (sirovina), njihovog gajenja, branja, prerade, pripreme skladištenja i samog skladištenja.
Kako se može rešiti ovaj očito krupan problem?
Ono što treba uraditi je organizovati ovu oblast i to po uzoru na razvijene zemlje EU. Svi učesnici u ovom lancu moraju da poštuju dogovorena pravila, norme i standarde koje mi nemamo. Ministarstvo poljoprivrede treba pod hitno da ih usvoji ili bolje rečeno prepiše, ali na pravi način.
To podrazumeva da su ratari odgovorni da tržištu predaju zdrave i ispravne sirovine. Neutralna služba ( inspekcija -laboratorija) vrši obaveznu kontrolu kod prometovanja ratarskih proizvoda i to na unapred propisan način. Skladištari i prerađivači takođe po ustaljenoj proceduri smeštaju i čuvaju unapred kontrolisane i ispitane sirovine, a ujedno su i odgovorne za sprovođenje monitoringa i ispravnost sirovina.Obzirom da sve ovo ne funkcioniše kod nas mi trenutno imamo za posledicu mikotoksine.
Kako se onda odbraniti?
– Na žalost, jedina odbrana su absorbensi. Zašto na žalost? Pa greškama, neznanjem , nestručnošću smo stvorili problem , a sada hoćemo da ga rešimo. NA nema 100 odsto garancije da će absorbensi rešiti problem. Oni nisu selektivni. Vezuju mikotoksine ali ne i druge nutrijente, po principu šta im pre naiđe.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.