,
Narodni muzej u Vranju u utorak je u svojoj galeriji obeležio krsnu slavu Muzeja – Sveti kralj Milutin. Slavski obred obavili su sveštenici Eparhije Vranjske, na čelu sa vladikom Pahomijem, a obeležavanju slave Muzeja prisustvovali su i predstavnici 4. brigade Vojske Srbije, te ličnosti iz kulturnog i javnog života Vranja.
Proslavu je oplemenio nastup hora Muzičke škole „Stevan Mokranjac“, te nadahnuta interpretacija pesme Milana Rakića „Simonida“ u izvođenju Marije Stanković, novinarke radija „Iskon“.
Ipak, vrhunac večeri je bilo predavanje na temu „Kralj Milutin, značajna ličnost srednjovekovne Srbije“, koje je izneo Slađan Ivanović, direktor Muzeja. Ivanović je u svom predavanju istakao da vranjski Muzej nije slučajno izabrao za svoju krsnu slavu kralja Stefana Uroša II Milutina, koji je, po njemu, najznačajniji vladar iz svetorodne loze Nemanjića i, uopšte, jedan od najbitnijih vladara u turbulentnoj istoriji naših prostora.
Ivanović se detaljno i naučno-kritički osvrnuo na život i delo kralja Milutina, naglašavajući da je u vreme njegove vladavine Srbija od jedne skrajnute države, postala vodeća sila na Balkanu, zahvaljujući državničkom, političkom i vojnom talentu kralja Milutina, koji je vladao 40 godina, i za to vreme podigao isto toliko crkava i manastira, što u tadašnjoj Srbiji, što van nje, od kojih su najznačajniji Gračanica, Bogorodica Ljeviška, Sveti Georgije u Starom Nagoričanu, manastirska crkva u Hilandaru, niz sakralnih objekata u Solunu, Carigradu; freskoslikarstvo i arhitektura, ne samo sakralna, procvetali su u vreme kralja Milutina, zahvaljujući izvanrednom ekonomskom usponu Srbije.
Po kanonima Crkve grešan, ali kanonizovan samo dve godine posle smrti, kao vojskovođa nemilosrdan, čak i prema svom potomstvu, kralj Milutin ostaje upamćen kao veliki vladar i državnik u istoriji Srbije. A takvima se i gresi praštaju.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.