,
Mitić smatra da bivši zamenik gradonačelnika Andonov mora da vrati 317.000 dinara koje je primio od Grada na ime plate nakon silaska sa funkcije. Na drugoj strani, Andonov pita kako Mitić može da bude stalno zaposlen kao zamenik predsednika skupštine kad to nije predviđeno Statutom grada niti Zakonom o lokalnoj samoupravi
Gradska Komisija za mandatno-imunitetska i administrativna pitanja donela je ovih dana rešenje kojim se od prethodnog zamenika gradonačelnika Igora Andonova traži da u roku od 30 dana vrati 316.988,15 dinara koje je primio od grada na ime plate posle silaska sa funkcije jer je, navodno prekršio Zakon o radnim odnosima u državnim organima. Andonov, pak, kaže da pare vratiti neće, osim ako sud ne odluči drugačije.
O čemu se, dakle, ovde radi?
MIROVANjE I NEPLAĆANjE
Prema slovu pomenutog zakona, izabrano lice po prestanku funkcije ima pravo na platu iz lokalnog budžeta u trajanju od šest meseci, ali pod uslovom da nema drugo radno mesto. I oko toga, ili bolje rečeno oko tumačenja šta je radno mesto, nastaje problem.
Naime, Andonov je 2008. stupio na funkciju zamenika gradonačelnika i tada prešao na rad u lokalnu samoupravu, a u Zdravstvenom centru, gde je do tada bio zaposlen kao stomatolog, doneto je rešenje kojim je njegov radni odnos doveden u stanje mirovanja, što je finesa koja je, po mišljenju članova Komisije, veoma bitna.
Nakon poslednjih lokalnih izbora i formiranja nove lokalne vlasti, Andonov gubi funkciju zamenika gradonačelnika i javlja se početkom jula ove godine Zdravstvenom centru, na šta je bio obavezan po pomenutom rešenju iz 2008.
– Rekao sam direktoru da ne želim da radim, da želim da se odmorim i posvetim porodici, te da mi je potrebno rešenje Zdravstvenog centra koje će mi omogućiti da od Grada šest meseci primam platu. Tražio sam samo ono što su dali mom prethodniku na funkciji zamenika gradonačelnika (Goranu Stankoviću – prim. aut.), koji je nakon silaska sa vlasti takođe primao platu od Grada šest meseci i nije radio u Zdravstvenom centru. Onda su mi napisali rešenje o neplaćenom odsustvu, rekavši da sa njim neće biti problema i da mogu da primam platu iz gradskog budžeta. Dakle, nikog nisam slagao, nikog nisam obmanuo, samo sam želeo da iskoristim isto pravo kao i moj prethodnik – objašnjava Andonov.
E, sad, sve bi bilo u redu da Komisija za mandatno-imunitetska i administrativna pitanja ne vidi razliku između rešenja o „mirovanju radnog odnosa“ i rešenja o „neplaćenom odsustvu“.
Predsednik te komisije Siniša Mitić, na primer, tvrdi da rešenje o neplaćenom odsustvu podrazumeva plaćanje doprinosa zaposlenom od strane Zdravstvenog centra, što znači da je Andonov praktično zaposlen na dva mesta, čime gubi pravo na platu iz lokalnog budžeta, odnosno krši član 69. stav 3 već pominjanog zakona.
Andonov, međutim, pored znatiželje glede dokumentacije koju je Stanković svojevremeno iz ZC priložio gradu po istoj stvari, ima i nekolika pitanja:
– Ako je zaista tako, zašto mi to nisu rekli odmah, nego posle četiri meseca? Kako je 9. jula ove godine, kada sam im predao rešenje iz ZC, sve bilo u redu, a sada nije? Ja sam jasno rekao kakve su moje namere. Pa o mojim planovima sam u par navrata govorio i za vaše novine – kaže Andonov.
On kaže da će pokrenuti upravni postupak pred nadležnim sudom, gde će on i Mitić dokazivati ko je u pravu a ko nije, pri čemu ističe da će novac vratiti ako se ispostavi da njegovi argumenti nisu valjani.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.