,
Priča o transparentnosti ovde se završava jer direktor TO ne želi da javnosti stavi na uvid detalje – visinu honorara, putne i druge troškove taksativno – pod izgovorom da se radi o poslovnoj tajni
Za manifestaciju Dani Vranja (održana u periodu od 1. do 7. septembra) iz gradskog budžeta je potrošeno 3,7 miliona dinara – stoji, kako saznajemo, u finansijskom izveštaju Turističke organizacije (TO) koji je 18. oktobra usvojilo Gradsko veće (GV). Od tog novca, za honorare izvođača sa strane otišlo je 2,3 miliona dinara, dok je za ozvučenje, dve bine, rasvetu, štampu promo materijala, video bim i ostalu prateću tehniku plaćeno još 808.000 dinara sa porezom.
Prema rečima Tomislava STOJANOVIĆA, direktora TO, preko računa ove javne ustanove plaćeni su skoro svi troškovi. Sa druge strane, preko računa Narodnog univerziteta (NU), kako navodi direktorka Tatjana STOJEVIĆ, isplaćeno je samo 171.000 dinara i to firmama čiji su vlasnici, prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, donirali predizborne aktivnosti lokalnog odbora vladajuće Srpske napredne stranke (Mist dizajn, Foto Seredar i GTP Magniva).
TVRDjAVA «GRADSKO VEĆE»
Priča o transparentnosti ovde se završava jer Stojanović ne želi da javnosti stavi na uvid detalje – visinu honorara, putne i druge troškove taksativno – pod izgovorom da se radi o poslovnoj tajni!
– U većini ugovora postoji odredba da je sadžaj poslovna tajna, posebno kada je reč o visini honorara. Najviše para otišlo je na Frajle, Garavi sokak, Mostar sevdah, Tropiko bend i Bigbend Dejana Petrovića, ali i na iznajmljivanje dve bine – sve ukupno oko 3,2 miliona. Za honorare učesnika pratećeg programa Petru Mihailoviću, Aleksandru Tasiću, Nenadu Janjiću, Lolici Stanković, Draganu Stankoviću, lokalnim grupama, pa za ozvučenje, rasvetu, prezentaciju hrane, starih zanata i štampanje promo-materijala otišlo je nešto više od 750.000 dinara – nabraja Stojanović.
Međutim, Goran VITOROVIĆ (DSS) iz TO je pre mesec dana, dakle pre nego što je GV usvojilo finansijski izveštaj, za Vranjske izneo detalje troškova manifestacije. On je tada potvrdio da je preko ove ustanove prošlo 3,7 miliona budžetskog novca, ali i da je iz drugih izvora finansiranja obezbeđeno ukupno 330.000 dinara – Institut za vodoprivredu «Jaroslav Černi» donirao je 200.000, Dunav osiguranje 100.000, a KBC banka 30.000.
– Ozvučenje, bina, rasveta, video bim i ostala prateća tehnika koštaju oko 808.000 dinara sa porezom. U bruto iznosu, sa uračunatim PDV-om, Frajle su plaćene tačno 227.268 dinara, Garavi sokak 365.800, Bigbend Dejana Petrovića 586.900 dinara, a Mostar sevdah i Tropiko bend u paketu, preko jednog menadžera, ukupno 1.2 miliona dinara. Sve ukupno više od 2,3 miliona – rekao je Vitorović ovim novinama.
MANIFESTACIJA IZVODjAČ HONORAR
Dani Vranja Frajle 227.268
(1-7. septembra 2012.) Garavi sokak 365.800
Bigbend Dejana Petrovića 586.900
Mostar sevdah i
Tropiko bend 1,2 mil.din.
………………….. …………………..
pet koncerata 2,3 mil.din.
Stari dani Kemal Monteno 563.750
(22-28. avgust 2011.) Sevdah bejbi 145.000
Izvor 114.800
Bilja Krstić i Bistrik 287.000
Vlatko Stefanovski trio 413.800
Bolero 66.000
Masimo Savić 492.000
Vlada Divljan 344.400
Nežni Dalibor 112.000
Nenad Mladenović 44.800
Ekrem Mamutović 89.600
Vlada Panović 165.000
Branimir Stošić Kace 28.000
Čeda Marković 114.800
Merima Njegomir 114.800
DJ Marko Nastić 159.595
……………………… ……………….
16 koncerata 3,2 mil.din.
Do potvrde ovih podataka nismo mogli da dođemo u GV, jer je sekretarka Tanja SPASIĆ odbila da nam ustupi finansijski izveštaj, uredno zatražen po Zakonu o dostupnosti informacijama od javnog značaja, pravdajući se da je to u nadležnosti Gorana Stankovića, većnika zaduženog za kulturu.
Za razliku od Stankovića, njegov prethodnik u GV Zoran NAJDIĆ je svoje finansijske izveštaje Starih dana, manifestacije koju je organizovao od 2008. do prošle godine, bez problema davao na uvid javnosti.
PEPO MANIFESTACIJA
Pitali smo gradonačelnika, ali i ljude koji imaju iskustva u organizovanju velikog broja kulturnih dešavanja godinama unazad, kako njima sa ove distance izgledaju Dani Vranja.
Zoran ANTIĆ, gradonačelnik:
– Morate imati u vidu da je Stanković imao zaista malo vremena za organizaciju.
Tatjana STOŠIĆ, Centar za talente:
– Ja sam uvek za «pružanje prema guberu», pa se nadam da će i finansije biti «ppoverljive», a ne «poverljive» i da zabava neće ići na uštrb važnijih stvari.
Gordana RISTIĆ, direktorka NVO Generator:
– Publika se edukuje, a koga da edukujete na poselu? Posle četiri godine koliko-toliko uspešno, koncepcijski i organizacijski, realizovane manifestacije Stari dani dobili smo ovo. Pad u kvalitetu i standardima toliko je očigledan da ga je i sama čaršija primetila i smejala se «Pepo manifestaciji» (slogan sa flajera Pe-Po, skraćenica od – petlovi pojev – za koju se priča da je lično Stankovićev izum – p.a.).
Zoran DIMIĆ, profesor filozofije na Filozofskom fakultetu u Nišu:
– Nisam uspeo da primetim da tu ima bilo kakve koncepcije, odnosno, da je neko pokušavao da idejno osmisli čitav program, što bi onda moralo da si premeti i u vizuelnom identitetu. Organizatori su se žalili da nema para, ali mi onda nije jasno zašto je čitav program tako preambiciozno zamišljen, zašto je morao da traje sedam dana? U slučaju kada je malo para, puno je bolje napraviti neki festival od tri dana, ali ga ispuniti kvalitetnim sadržajem.
Milica ANDjELKOVIĆ JOVANOVIĆ, sociolog, šefica Kancelarije za mlade:
– Obično vašarište. Čitava manifestacija vratila se stotinak koraka unazad, konceptualno i kvalitatitvo, u odnosu na Stare dane. Ta tirada nam nije ni trebala, ali neko je verovatno imao interes da se održi i političku moć da tu ideju sprovede u delo.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.