Muke po Nikolaidisu



Vlast se loše ponaša: Janis Nikolaidis, Otkud ovde LDP: Branimir Stojančić, Šema proizvodnje biogasa

Grčki biznismen je sa gradonačelnikom pre skoro godinu dana potpisao sprazum o saradnji za instaliranje postrojenja za proizvodnju biogasa. Međutim, i pored brojnih benefita koje bi ovom investicijom dobili građani i lokalna zajednica, ugovor još uvek nije potpisan



 



Vlast se loše ponaša: Janis NikolaidisMnogi od vas su verovatno do sada na nekom od kablovskih programa mogli da vide kako se u razvijenim zemljama od đubreta i fekalija, posle reciklaže, proizvode energenti. Uskoro bi, ako je verovati Janisu Nikolaidisu (Ioannis Nikolaidis), biznismenu iz Grčke i srpskom zetu, postrojenja za proizvodnju biogasa od otpada moglo da dobije i Vranje. Međutim, iako će se maja navršiti godinu dana kako je Nikolaidis potpisao sporazum o saradnji sa gradonačelnikom Miroljubom Stojčićem, sudbina ovog projekta je, čini se, danas neizvesnija nego tada.

SPORO VOZILO

Utisak je i da se čitava stvar dodatno zakomplikovala posle Nikolaidisovog gostovanja na lokalnoj TV 017, kada su se u studiju pored njega našli i lideri ovdašnjeg odbora Liberalno demokratske partije (LDP), a pojedini gradski čelnici njihov TV nastup shvatili kao „rukavicu u lice“, pa je bitka za investitora mogla da počne.

Nikolaidis u izjavi za naše novine svoju saradnju sa loklanom samoupravom opisuje kao „vozilo koje se sporo kreće“:

– Mogu reći samo da njihovo ponašanje nije pozitivno. Uzdržao bih se drugih komentara na ovu temu – kaže Nikolaidis.

Ali, pre nego se pozabavimo političkim aspektom ovog slučaja, iz koje se vidi da se koalicioni partneri (SPS i DS) ne mešaju u zabran jedan drugom, da vidimo šta to Grk želi da radi u Vranju.

Otkud ovde LDP: Branimir StojančićOvaj grčki biznismen odrastao u Australiji gde je završio prava, partner je u kompaniji „Environmental Biofuels“ iz Dablina u Irskoj, i vlasnik firme !!!!!„Soil tech“ (Soil tek) registrovanoj u Srbiji. Osnovna delatnost obe kompanije je, ukratko, reciklaža otpadada (uključujući i otpadne vode) od koga se kasnije dobijaju razni proizvodi, od građevinskog materijala do energenata. Prva faza projekta u Vranju predviđa izgradnju postrojenja za proizvodnju biogasa u seoskim domaćinstvima, u drugoj bi i grad dobio ovu vrstu goriva, a kao kruna svega došla bi fabrika za proizvodnju građevinskog materijala i asfalta od otpada iz zemlje koja se vadi prilikom asfaltiranja ulica i one iskopane na Koridoru 10. Na internet sajtu kompanije (www.environmental.bio-fuels.com) piše da rade i u Makedoniji, Sloveniji i Hrvatskoj, kao i da sarađuju sa poznatim kompanijama iz tih zemalja.

U ovoj kompaniji napominju da bi se njihovim dolaskom Vranje zauvek rešilo problema otpada:

– Meteris je popunjen skoro 70 odsto kapaciteta, stara deponija je izvor zaraze i kroz nju protiče Vranjska reka koja otpad nosi u Južnu Moravu, a prema našim očekivanjima tokom izgradnje Koridora 10 biće iskopano oko 10 miliona kubika zemlje. Naša kompanija bi od te zemlje proizvela asfalt i građevinski materijal, a od otpada sa obe deponije dobio bi se biogas – kažu u „Soil teku“.

Šema proizvodnje biogasaProšle godine, dakle, potpisan je Sporazum o saradnji sa Stojčićem, ali da bi se ušlo u realizaciju posla potreban je ugovor, koga nema. U „Soil teku“ kažu da lokalna samouprava ne bi imala nikakve troškove i da od nje očekuju jedino logističku podršku:

– Grad bi trebalo da nam izda lokacijske i druge dozvole, i da nam zakonski omogući početak rada donošenjem uredbi kojima bi se regulisalo odlaganje otpada. Međutim, iz neobjašnjivih razloga se stalo, Stojčić sada kaže kako su mu vezane ruke jer, navodno, lokalna samouprava ne može to da uradi bez republičkih nivoa vlasti – kažu u ovoj kompaniji.

STUDIJA IZVODLjIVOSTI

Instalacija postrojenja za proizvodnju biogasa, koji se dobija od organskog otpada košta oko 800 evra po domaćinstvu i, prema rečima Nikolaidisa, isplaćuje se za godinu dana.

On je u pregovorima sa svim lokalnim samoupravama u Pčinjskom okrugu i sve su veoma zainteresovane za saradnju, ali kao da svaka od njih čeka da neko drugi počne prvi. U Nikolaidisovoj kompaniji izračunali su da u okrugu ima oko 180.000 domaćinstava, što bi otvorilo stotinak radnih mesta na poslovima instaliranja i održavanja sistema u naredne četiri godine.

U kompaniji kažu da imaju gotov projakat za finansiranje postavljanja postrojenja, preko banaka i međunarodnih donatora, koji su voljni da kreditiraju svaki projekat koji podiže energetsku efikasnost, posebno ako se radi o obnovljivim izvorima, ali da bez ugovora sa lokalnom samoupravom ne mogu ništa da učine.

KO SE SJE…O
Prema saznanjima „Vranjskih“, tokom gostovanja na TV 017, zastupniku grčkog biznismena Bobanu Petkoviću je putem sms stiga poruka od Branimira Stojančića u kojoj je bilo navedeno: „Poruči Janiju da se sjebao“. Tim povodom, Stojančić kaže je poslao poruku kojom negoduje zbog mešanja LDP u čitavu stvar i da nije u pitanju nikakva pretnja.

Posle gledanja emisije „Moj grad“ na TV 017 5. marta, u kojoj su glavni gosti bili Nikolaidis i njegov pravni savetnik Igor Zlatković, menadžer LDP, stiče se neodoljiv utisak da između ove stranke i biznismena postoji nešto više od puke poslovne saradnje. Tako na pitanje-konstataciju voditelja „pokrenuli ste saradnju sa LDP“, Nikoalidis odgovara sa „da, definitivno“, dok Zlatković objašnjava da je kontakt uspostavljen „kada nam je Jani predstavio svoj revolucionarni projekat“, uz napomenu kako ne želi da se ovo svede na politiku, već da LDP želi da ovakvog investitora predstavi svim partijama i građanima.

KO JE NEOZBILjAN

Međutim, nije tajna da Branimiru Stojančiću, potpredsedniku vranjskog odbora Socijalističke partije Srbije (SPS) nije bilo prijatno dok je u studiju TV 017 gledao čelnike LDP kako, prema njegovim rečima, pokušavaju da sebi pripišu zasluge za dolazak Nikolaidisa. Stojančić, inače portparol Gradskog veća, za naš nedeljnik napominje da je on još pre godinu dana uspostavio kontakt sa Nikolaidisom, pomogao mu koliko god je mogao, da bi na kraju shvatio „da se radi o neozbiljnim ljudima“:

– Čini mi se da Nikolaidis i njegovi saradnici ne znaju šta hoće, mada ima problema i sa naše strane, a tu mislim na tromost lokalne samouprave. Preko svojih veza Nikolaidisu sam napravio prohodnost prema republičkim vlastima, pa sam im sredio da kupe „Nemetale“ u Vranjskoj Banji, da im tu bude baza, ali su to odbili, a sad se pojavljuje LDP, kao oni dovode investitora, iako ja sa njima radim godinu dana. Otkud sad LDP? Čini mi se, prema tome, da oni (investitor; p.a.) ne znaju šta hoće – kaže Stojančić.

U „Soil teku“ kažu da su umesto „Nemetala“ želeli da kupe „Vodogradnju“, ali da ih je Agencija za privatizaciju odbila bez objašnjenja, dok Boban Stanković, pomoćnik gradonačelnika zadužen za privredu i lokalni ekonomski razvoj, na koga nas je uputio Stojančić, odaje utisak čoveka koji jedva da nešto zna o investiciji „Soil teka“:

(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar