Tri važna postupka, dva u fazi suđenja i jedan u fazi istrage, odlikuju se ili odlaganjima zbog navodne Tasićeve bolesti, odnosno zauzetosti njegovih branilaca, ili pokušajima tužilaštva i suda da prikupe i izvedu dokaze koji bi potvrdili eventualnu Tasićevu krivicu
Na početku suđenja Goranu Tasiću Gokčetu (38) po optužnici Višeg tužilaštva iz jula 2009. godine u kojoj se on tereti za pokušaj ubistva Aleksandra Dimitrijevića (30) na raskrsnici kod kafića „Tropikana“, on i drugooptuženi Ivica Vojinović (tužilaštvo mu pripisuje „pomaganje učiniocu posle izvršenog krivičnog dela“) izjavili su da nisu krivi ni po jednoj od tačaka optužnice. Pred krivičnim većem petorice, kojim predsedava sudija Dragana ILIĆ-MARKOVIĆ, izjavili su prošle srede da u momentu kada je Dimitrijević 17. septembra pretprošle godine ranjen u centru grada oni nisu bili ni blizu mesta pucnjave.
Javnosti je već poznato da je oštećeni Dimitrijević, nakon što je u novinama „Vranjskim“ neposredno nakon pucnjave upro prstom u Tasića i Vojinovića, a sličnu priču ispričao izgleda još ponekom (kao na primer policajcima i lekarima), promenio „ploču“ nekoliko dana kasnije pred istražnim sudijom. Na suđenju je, kao i u istrazi, ponovio da ga nije te večeri u butinu leve noge upucao Tasić, niti je Vojinović vozio džip iz koga su ispaljena dva metka, već je „kroz prozor vrata na suvozačevoj strani u njega pucao nepoznati, kratko ošišani muškarac koji sigurno nije Goran Tasić“. Dimitrijević nije video ni tablice, ni marku džipa, a kamoli suvozača. Izjavu datu novinaru pre istrage relativizovao je pred sudom, tvrdeći da je mislio kako se „neko telefonom šali sa njim“.
NEKO JE PUCAO
Ovakav početak odredio je dalji tok prvog dana procesa tokom koga je sudsko veće pokušavalo da saslušanjem više svedoka (policajaca interventne patrole Policijske uprave, lekara Hitne pomoći i novinara kome je oštećeni dao iskaz pre istražnog sudije, te još nekih svedoka) utvrdi da li je oštećeni Dimitrijević i sa kolikom dozom ozbiljnosti neposredno nakon izvršenja dela ukazivao na Tasića i Vojinovića. Ispitivani su i njegovi motivi da kasnije istražnom sudiji izjavi nešto sasvim drugo. Svedoci su, uglavnom, ostali pri svojim iskazima iz faze istrage, a koja je Dimitrijevićeva priča verodostojna ceniće sudsko veće.
Tasićev branilac, advokat Dragan NIKOLIĆ, nakon početka procesa stavlja primedbe na optužni akt Višeg tužilaštva.
– Optužnica je sročena bez nekoliko važnih radnji. To su rekonstrukcija događaja na licu mesta i veštačenje blindiranog džipa kroz čije se staklo ne može pucati jer je ono fabrički fiksirano, ne otvara se i samim tim postoji maglovita sumnja na osnovu komentara u stilu rekla-kazala da su Tasić i Vojinović izvršioci – kaže Nikolić i napominje da je ključno da sam oštećeni ne ukazuje na njih kao izvršioce u svom zvaničnom iskazu pred sudom.
Sud, međutim, prema viđenom na prvom ročištu insistira na momentima koji su prethodili Dimitrijevićevom iskazu pred istražnim sudijom. Zato će, verovatno, radi daljeg razjašnjenja tih događaja, na narednom ročištu 22. septembra biti saslušano još nekoliko svedoka i veštak koji se bavio vozilom iz koga je, navodno, pucano. Advokat Nikolić očekuje da se tada završi glavni pretres i da uskoro usledi i presuda u ovom procesu.
Da li će se suđenje nastaviti baš po ovakvom scenariju i kakav će biti njegov ishod, rano je govoriti. I pored nekih nagađanja, krunski dokazi se ipak izvode u dokaznom postupku pred sudom, a ne u novinama ili na ulici. Zato valja sačekati barem do septembra.
Dok je Tasić još krajem marta ove godine izjavio „Vranjskim“ kako mu nije u interesu da se stvari u ovom postupku odugovlače, razvoj situacije u vezi drugog aktuelnog suđenja protiv njega, po optužnici za pokušaj ubistva Zorana Popovića Popa (55) u julu 2003. u Ulici Peti kongres u Vranju, ukazuje da mu se baš i ne mili da u tom procesu učestvuje. Naime, u predmetu koji je nakon opšteg izbora sudija posle Nove godine preuzela, takođe, sudija Dragana Ilić-Marković, glavni pretres se odlaže već četiri puta.
Tasić je, najpre, prvi izostanak sa suđenja pravdao „srčanim tegobama“ (vidi okvir). Izbegao je i ročište u aprilu kada nam je u Višem sudu rečeno da „nije bilo dokaza da je optuženi uredno pozvan“ za suđenje. I na treće ročište, početkom jula, Tasić nije doveden iz pritvorske jedinice Okružnog zatvora „iz zdravstvenih razloga“. Iz suda nam je potvrđeno da je u danima pre tog ročišta „išao na snimanje želuca i infuzionu terapiju“. Četvrto ročište, zakazano za 11. avgust (u vreme kada je Tasić već tri meseca u pritvoru zbog krivičnog dela „iznuda“, vidi okvir), odloženo je na njegov zahtev, jer mu je branilac Nikolić bio službeno odsutan, a optuženi je insistirao da on bude prisutan na glavnom pretresu. Nastavak je prolongiran za 8. septembar.
OPET JE NEKO PUCAO
U ovom procesu praktično su izvedeni svi dokazi i suđenje je pri kraju, tako da bi uskoro trebalo očekivati presudu. Optužnica protiv Tasića po ovom predmetu podneta je još 7. maja 2004. godine. On se tereti da je 24. jula 2003. godine, oko 20.40 sati, u Ulici Peti kongres „sa umišljajem pokušao da liši života oštećenog Zorana Popovića“, navodno ispalivši tri metka u Popovića iz automobila u pokretu.
Proces je pred prvostepenim sudom prvi put okončan još u oktobru 2006. godine. Tasić je tada oslobođen krivice za „ubistvo u pokušaju“ i „neovlašćeno nabavljanje, držanje i nošenje vatrenog oružja i municije“. Presuda, međutim, nije prošla na višoj instanci. Tužilaštvo se žalilo, a Vrhovni sud Srbije uvažio razloge iz žalbe „o procesnim i dokaznim propustima“. Poništio je u aprilu 2007. prvostepenu presudu koju je donelo krivično veće Višeg (tada Okružnog) suda sa Slobodanom Stojilkovićem na čelu i tako praktično vratio proces na početak.
PRODUŽEN PRITVOR
U istražnom postupku protiv Gorana Tasića i njegovog pašenoga Nenada Kostadinovića, osumnjičenih za navodno iznuđivanje novca od narodnog poslanika NS iz Vranja Radoslava Mojsilovića, došlo je do proširenja istrage. Kako saznajemo, tužilaštvo ima nameru da opet sasluša neke „stare“, ali i nove svedoke. U vezi okolnosti transfera 4,4 miliona dinara sa računa „Vodogradnje“ na račun firmi „Elkab Mestieri“ i „Strada Mestieri“ (koji je navodno transferisan na sugestiju Mojsilovića koji je, opet navodno, bio izložen stalnim Tasićevim pretnjama, čak i fizičkom likvidacijom) iskaze će opet dati predsednik konzorcijuma vlasnika „Vodogradnje“ Časlav Ilić, izvesna Lidija koja je bila ovlašćena za podizanje novca sa računa sestrinskih firmi „Mestieri“ i kao novi svedoci vlasnici značajnog dela akcija „Vodogradnje“ Miodrag Mojsilović (otac Radoslava Mojsilovića) i Marijo Durmanić.
DRAGAN NIKOLIĆ
„BISERI“ TUŽIOCA
Zastupnik optužnice, zamenik višeg tužioca Trajan DIMIĆ, predložio je na glavnom pretresu prošle srede da se kao svedoci na suđenju za pokušaj ubistva Aleksandra Dimitrijevića kod „Tropikane“ saslušaju v.d. predsednika Višeg suda Staniša Mihajlović (koji je ujedno vodio istragu u ovom postupku) i jedan inspektor policije koji je bio angažovan na slučaju.
– Ti predlozi su „biseri“ za sudsku praksu. Svedok ne može da bude istražni sudija ili istražni sudija da bude svedok, jer su jasno podeljene uloge svih učesnika u postupku. Ako bi se krenulo logikom zamenika tužioca, onda bi i sudeći sudija u predmetu u kome sudi mogao da bude svedok – navodi advokat Nikolić i napominje kako se nada da je samo reč „o omaški zamenika tužioca“.
HIPOHONDAR
Jedan od bivših „stanovnika“ Pritvorske jedinice Okružnog zatvora u Vranju koji je insistirao na anonimnosti prenosi nam da je tokom boravka u pritvoru u više navrata čuo priče o tome da je Goran Tasić ubeđen da je bolestan i da je „kolekcionar simptoma mnogih poznatih bolesti“.
– Zaboli ga noga, a on se odmah žali na srce i traži pomoć lekara. Svakodnevno mu dolazi zatvorski doktor. Od čuvara sam čuo da vrlo često zovu lekare hitne pomoć da ga špricaju ili ga odvode u bolnicu na nekakve terapije. U pritvoru uzima neke vrlo jake lekove. Svi pritvorenici znaju da ima potvrde koje pokazuju da navodno boluje od srca – kaže naš sagovornik.
Ovaj bivši pritvorenik otkriva i da je Tasić, prilikom smeštanja u pritvorsku jedinicu nakon predaje zbog pucnjave kod „Tropikane“, imao žestoku svađu sa jednim od zatvorskih čuvara, da je čak „bilo i psovanja“.
– Međutim, brzo se smirio kada je video da ga ne respektuju i da bi mogao da dobije batine – navodi naš sagovornik.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.