Srećna Nova 48`



Srećna Nova 48`

Kao i Broz Hazjajinu, Stojčić je rekao „ne“ i, ako je suditi po tome, Vranje se svog taina odreći neće. Stojčiću ovo nije prvi put da oponira „Simpu“ i Dragomiru Tomiću. Pre tri godine, kada je slovenačka kompanija „Tuš“ odlučila da gradi u Vranju neposredno pošto je „Simpo“ prodao svoju robnu kuću „Delta Maksiju“, predsednik Kompanije je, pričalo se tada, bio protiv dolaska Slovenaca, a poznavaoci prilika tvrdili su da je zbog toga došlo do žestokog spora između Stojčića i njega



Pošto je, poput druga Tita, gradonačelnik Miroljub Stojčić rekao „istorijsko ne“ nekadašnjem mentoru vranjskih socijalista, strasti se u trijagonali Grad Vranje-Vlada Srbije-Kompanija nisu ustalasale u značajnijoj meri, iako nadležni priznaju da stvar ni malo nije naivna. Slobodan Stamenković, predsednik Skupštine Grada Vranja u izjavi za naše novine kaže da gradonačelnik ne može sam da donosi krupne odluke i da će koalicioni partneri dobro razmisliti pre bilo kakve reakcije na preporuku Vlade Srbije o oprostu potraživanja prema „Simpu“:
– Stvar je vrlo ozbiljna i dobro ćemo razmisliti pre bilo kakve odluke. Ne može Stojčić da sam donese tako važnu odluku i da reaguje na osnovu svojih ličnih simpatija – kaže Stamenković, funkcioner lokalnog odbora Demokratske stranke.

KOMPLIKOVANA STVAR

U još jednom, ko zna kom po redu sudbonosnom raskršću pred kojim se našla Kompanija, vlada se još 12. februara ove godine saglasila sa predlogom Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja da se obaveze po osnovu javnih prihoda republičkog budžeta, nastale od 31. decembra 2004. otpišu „Simpu“ i njegovim zavisnim društvima. Istovremeno, vlada je preporučila i ostalim državnim poveriocima, među kojima su i lokalne samouprave, da otpišu „Simpova“ dugovanja. Država je za ovakvim potezom posegla kako bi lakše prodala svoj deo kapitala u Kompaniji, rešivši da se sve ukupno, na ime otpisa i otpusta duga na osnovu ove i ranijih odluka, odrekne oko 80 miliona evra, što je iznos jednak šestogodišnjem budžetu grada Vranja. Međutim, kao i Broz Hazjajinu, Stojčić je odlučio da kađe „ne“, pa je u prošlom broju ovih novina izjavio da se Vranje svog taina odreći neće.
– Radi se o preoruci vlade, što znači da nije obavezujuća za lokalnu samoupravu. To znači da nećemo doneti odluku o otpisu dugova, ne samo kada je reč o Simpu, već i o ostalim preduzećima. Ukoliko ovi subjekti ne izvrše svoje obaveze, izvršićemo konverziju dugova u kapital – bio je jasan Stojčić.
U Gradskoj upravi nismo mogli da saznamo koliko lokalna samouprava potražuje od Kompanije na ime raznih dažbina, ali se procenjuje da „Simpov“ dug iznosi oko 50 miliona dinara, a opet, poređenja radi, taj novac dovoljan je za 15 godina rada ovdašnje Narodne kuhinje. Stojčiću ovo nije prvi put da oponira „Simpu“ i Dragomiru Tomiću. Setićete se da je pre tri godine, kada je slovenačka kompanija „Tuš“ odlučila da gradi u Vranju neposredno pošto je „Simpo“ prodao svoju robnu kuću „Delta Maksiju“, predsednik Kompanije Dragomir Tomić, pričalo se tada, bio protiv dolaska Slovenaca, a poznavaoci prilika tvrdili su da je zbog toga došlo do žestokog spora između Stojčića i njega. Takođe nije tajna da Kompanija još uvek ima jak lobi ne samo u vransjkom odboru Stojčićeve Socijalističe partije Srbije, a da nije bez uticaja ni u vrhu države. Uostalom, predsednik Srbije je ne jednom naglasio značaj Simpa za ekonomiju i za samu državu, dok su pojedini ekonomisti skloni mišljenju da je otpis potraživanja jedini način za prodaju državnog udela u Kompaniji koji iznosi ispod 50 odsto. Ipak, od nečega se mora živeti, pa se mnogi vode za onom narodnom: jesmo rod, ali nam kese nisu sestre. Iz Kompanije, do zaključenja ovog broja Vranjskih“, nismo dobili nikakav komentar Stojčićevog oportunizma na elektronskom poštom uredno upućena pitanja generalnom direktoru Slađanu Disiću. Na drugoj strani, sagovornici Vranjskih, gradski i funkcioneri dva glavna koaliciona partnera na vlasti, slažu se da se ne radi o naivnom pitanju i da će se o svemu tek razgovarati na najvišem nivou.

PREPORUKA NEOBAVEZUJUĆA

Zoran Antić, gensek vranjskih socijalista i zamenik predsednika lokalnog parlamenta, za koga se u javnosti spekuliše da pripada „Tomićevoj struji“, priznaje da je lokalna samouprava preporukom vlade dospela u vrlo neprijatan položaj i dodaje da gradonačelnik ima mandat da reaguje kao što je to učinio oko Simpovog duga:
– Stojčić kao gradonačelnik ima pravo da daje takve izjave. To nije partijski stav već njegov kao gradonačelnika, a stranka do sada nikada nije raspravljala o sličnim stvarima. Što se same vladine preporuke tiče, bilo bi lepo oprostiti dug Simpu, ali je problem u tome što ni Grad nema novca, pa tako imamo situaciju da nemamo ni mi, ni Simpo, a država pritiska. Nije problem hoćemo ili nećemo da oprostimo dug, već u tome što smo svi u problemima – kaže Antić.
– Treba sesti sa menadžmentom Simpa i da oni kažu šta im treba od nas, kakva pomoć. Pravo pitanje je šta je to prava pomoć, i da li je pomoć oprost duga – dodaje on.
Za razliku od Antića, Stamenković deluje znatno uznemirenije.
– Jeste da se radi o preporuci koja je neobavezujuća, ali je tačno i to da će ona naterati sve nas u lokalnoj samoupravi da dobro razmislimo pre nego donesemo bilo kakvu odluku. Stvar je delikatna jer treba zadovoljiti i uvažiti i interese Simpa, ali i građana i svih koji žive od budžeta – kaže Stamenković.
On dodaje da o preporuci države još nije bilo razgovora u vrhu lokalne vlasti, ali da će o njoj, po svemu sudeći, odlučivati parlament:
– Ubrzo ćemo razgovarati o svemu, samo da prođe sezona odmora. Ovo nije problem pojedinca ili partije i niko, pa ni Stojčić, nema prava da samostalno odlučuje o ovako važnim pitanjima na osnovu ličnih simpatija i mišljenja.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar