Ideja je da se oslobodi preko 50.000 kvadrata sa kompletnom infrastrukturom, koje bi mi mogli da ponudimo investitorima
U „Jumku“ uskoro možda ništa više neće biti kao pre. Lokalna vlast želi da uzme deo prostora pod krovom u nekadašnjem tekstilnom gigantu, kako bi ga besplatno ponudila investitorima. Predstavnici „Jumka“, međutim, ne žele da komentarišu ovu ideju, uz napomenu da će odluku o tome morati da donese država, koja je većinski vlasnik kapitala vranjske fabrike.
IDEJA
O čemu se zapravo radi, za „Vranjske“ pojašnjava zamenik gradonačelnika Vranja Igor Andonov. On kaže da grad u ovom trenutku vapi za ulaganjima koja su neophodna da bi se smanjio broj nezaposlenih, ali da investitorima ne može da ponudi bolje uslove od onih koji postoje u drugim delovima Srbije.
– U ovom trenutku nama su najpotrebnije investicije, i to u proizvodnju. „Jumko“ ima ogromne pogone, a radi se o preko 150.000 metara kvadratnih prostora pod krovom. Tu je bilo zaposleno preko 10.000 ljudi, a sada samo 1.700. Ideja je da se oslobodi preko 50.000 hiljada kvadrata sa kompletnom infrastrukturom, koje bi mi mogli da ponudimo investitorima, a to drugi gradovi ne mogu – kaže Andonov.
Prema njegovim rečima, ni jedan investitor trenutno ne želi da dođe u Vranje, jer
ovde za radno mesto od države može da dobije 2.000, a u Nišu, recimo, 10.000 evra, – Tamo imaju i gasovod i autoput, a bliži su Beogradu. Zato niko neće da dođe u Vranje. Pa, ja prvi ne bih došao – objašnjava Andonov.
On smatra da oslobađanje „Jumkovih“ hala za investitore ne bi trebalo da bude problem. Andonov tvrdi da će se prvo upotrebljive mašine izmestiti iz jednih pogona u druge, a one koje su stare i izraubovane prodati u staro gvožđe.
– Bio sam tamo, ogromni prostori zvrje prazni. Sistem „Jumka“ je napravljen tako da kada uključite grejanje, grejete 150.000 kvadrata. Ne znam zašto je to tako. U toku je izrada elaborata o energetskoj efikasnosti, a za realizaciju tog posla potrebno je tri do četiri miliona evra, koje bi trebalo da obezbedi država. Kada se to završi, proizvodnja „Jumka“ biće smeštena u jednom delu, a ostali kapaciteti će biti oslobođeni. Postoji zakonska mogućnost da ti prazni prostori sa infrastrukturom pripadnu gradu. Država može to da lako da uradi, kao što je u Leskovcu ili Nišu dala imovinu na korišćenje lokalnoj samoupravi – tvrdi Andonov navodeći da „Jumko“, kakav je sada, ne može da opstane.
Grad bi potom ove proizvodne hale besplatno iznajmljivao svim zainteresovanim investitorima. Čak bi ih oslobodio i lokalne komunalne takse.
– Ne želimo to da prodamo, niti da iznajmljujemo. Želimo da ustupimo nekome ko želi da investira i da zaposli ljude narednih 10 ili 15 godina, daj bože da bude i 50. Tada neću svaki dan imati 500 ljudi na vratima koji traže posao – kaže Andonov.
DRŽAVA NA POTEZU
On je potvrdio da će lokalna samuouprava zajedno sa rukovodvom „Jumka“ prezentovati Vladi i ministarstvima ovu ideju.
– Oni će odlučiti da li je to dobra ili nije. Ukoliko bude prihvaćena, biće svima dobro, i „Jumku“ i lokalnoj samoupravi. Imaćemo da ponudimo nešto što drugi nemaju – tvrdi Andonov.
Generalni direktor „Jumka“ Zoran Stošić nije želeo da komentariše navode zamenika gradonačelnika.
– To je pitanje za državu, koja je većinski vlasnik sa 63 odsto kapitala fabrike – kratko je rekao Stošić, potvrdivši da je izrada elaborata o energetskoj efikasnosti u toku, te da bi uvođenje novog sistema „Jumku“ omogućilo uštedu od 10 miliona dinara na mesečnom nivou.
Stošić smatra da vranjska fabrika ima perspektivu i da će se narednih meseci sa predstavnicima Vlade i nadležnih ministarstava ozbiljno razgovarati o njenoj budućnosti, te da će na narednoj sednici Upravnog odbora biti reči i o predlogu Grada.
Predsednik Upravnog odbora „Jumka“ Dejan Trifunović takođe kaže da će se nešto više znati sledećeg meseca.
– Da bi se uopšte razgovaralo o tome, mora prvo da se vidi da li će biti restrukturiranja. Tek kada donesemo nekakavu odluku, onda ćemo moći da pričamo o detaljima – kazao je za „Vranjske“ Trifunović.
ŠTRAJK U PERSPEKTIVI
Predsavnik ASNS-a u „Jumku“ Snežana Veličković smatra da je ideja o ustupanju pogona praktično neizvodljiva zbog brojnih specifičnosti.
– Mislim da je to pogrešna matematika. Proces proizvodnje je takav da se ne mogu spajati pogoni. Rešenje je jedino u namenskim poslovima i izvozu na tržišta Evrpske unije i Rusije – smatra Veličkovićka.
Nju mnogo više brinu sindikalni problemi. Kaže da je u toku isplata zarade za mart, u proseku po osam hiljada dinara, dok direktori i članovi Upravnog i Nadzornog odbora zarađuju od 30 do 100 hiljada dinara.
– Ukoliko nam ne ispate minimalne nadnice za april do kraja avgusta, stupićemo u štrajk. ASNS želi sastanak sa ministrom Dinkićem, na kojem ćemo tražiti da se isplati i 21 zaostala zarada (17 iz 2003. prim. aut.), kao i povezivanje radnog staža od 2004. do 2009. Tražićemo i da se isplati devet zarada i poveže radni staž zaposlenima u „Konfekciji V“ koji su štrajkovali zbog „Zambera“. Ako se to ne ispuni do kraja godine, stupićemo u štrajk – tvrdi Veličkovićka.
Ona dodaje da će ASNS tražiti da Vlada donese odluku o restrukturiranju, kako bi se izbegao stečaj i pronašao strateški partner.
– Ukoliko se to ne uradi, tražićemo da država isplati socijalni program svim onima koji žele da napuste „Jumko“ – kaže Veličkovićka.
VOX POPULI
Šta treba učiniti sa „Jumkom“?
Dejan STANKOVIĆ, mašinski inženjer
– Privatizovati na pravi način.
Dejan KRSTIĆ, kamerman
– Naći strateškog partnera.
Dejan TRAJKOVIĆ, strukovni inženjer
Već je dosta toga učinjeno. „Jumku“ bolji dani tek predstoje.
Marija MLADENOVIĆ, nezaposlena
– Dovesti pravog čoveka u tu firmu.
Slavica JOVANOVIĆ, radnica
– Da se vrati u državne ruke.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.