Glavna lokalna firma, pokazalo je to upoređivanje brojeva, je vranjski Zdravstveni centar čiji direktor upravlja sa oko dve milijarde dinara godišnje
Prema uporednim i dostupnim podacima, sa najviše državnih para u gradu Vranju raspolaže najmanja lokalna politička stranka, G17 plus. Sve računice pokazuju da ova partija upravlja sa oko 2,7 milijardi dinara godišnje, iako u Skupštini grada ima samo petoro odbornika. Najmanje sredstava u podeli moći dobila je Nova Srbija, koja upravlja samo budžetom Uprave Banje, a negde između nalaze se glavne poluge vlasti, SPS i DS, koje imaju direktore u najviše javnih preduzeća i ustanova, ali daleko zaostaju za G17 kada je finansijska moć u pitanju.
NIJE DALEKO OD PAMETI
Podela vlasti u junu prošle godine podrazumevala je da DS dobije mesta predsednika Skupštine i načelnika gradske Uprave, uz mesto zamenika gradonačelnika za Igora Andonova, i pride direktorska mesta u još sedam javnih preduzeća ili ustanova. Socijalistima je ostalo takođe sedam mesta, plus gradonačelnik i zamenik predsednika Skupštine. Ako se zna da je gradski budžet za ovu godinu planiran na oko 1,7 milijardi dinara, ispada da je G17 skoro duplo finansijski odgovorniji od svih ostalih učesnika u vlasti zajedno! Zdravstveni centar u Vranju pare dobija iz republike, ali ko će njima upravljati stvar je dogovora među lokalnim političkim faktorima. Ovoga puta, G17 je uspeo da za Uroša Trajkovića obezbedi to mesto, i tako ostavi prostora javnosti da premišlja o tome ko je moćniji – Uroš ili Mire, budući da ovaj prvi raspolaže znatno većom količinom novca.
Nije daleko od pameti ideja da stranke koje kontrolišu javna preduzeća i ustanove kontrolišu i novac koji se u njih sliva. Otprilike, prvo se podeli vlast, svako uzme svoj feud, ne dozvoljava da mu se bilo ko u njega meša, a onda ide teži, ali lepši deo – podela para.
Vranjski gradski budžet za 2009. godinu projektovan je na ukupno 1,669 milijardi dinara. Od te sume gro para dolazi od „izvornih i ustupljenih“ primanja budžeta, 968 miliona dinara, od republike je planiran prihod od 416 miliona, od prodaje imovine i zaduživanja oko 130 miliona… Planirana je potrošnja celokupne sume, ali je budžet, to svakako valja naglasiti, pravljen još dok je Vranje bilo opština, u vreme vladavine ranije koalicije. Sve u svemu, prihodna strana budžeta opisana je u nekoliko stavki, na dve strane, a rashodna strana mnogo je detaljnija, mada i nikada dovoljno jasna. E, sad, kako su partije podelile ta sredstva?
Budžetom je, recimo, planirano da se za finansiranje same gradske vlasti izdvoji oko 38 miliona dinara. Ko upravlja tim parama? Pošteno je na ravne časti podeliti tu sumu, SPS-u i DS-u, jer prvi imaju gradonačelnika i šefa Gradskog veća, dok drugi drže Gradsku upravu i Skupštinu. Javno pravobranilaštvo moralo bi biti nestranačko, ali je i ovde uputno tih 8,6 miliona pripisati SPS-u. Za gradsku Upravu, pretežno za plate uposlenih,dogovorena je potrošnja od čak 227 miliona dinara, i red je da se ova suma pripiše DS-u, jer je načelnik Uprave iz te stranke. „Žutima“ otprilike ide i turizam, i to svih 9,5 miliona dinara, plus 1,5 miliona za neodržane „Stare dane“. Novoj Srbiji, kad se već razgovara o slavljima, ide pola miliona za „Dane karanfila“, dok SPS-u idu „sitnija davanja“, pare za nekakav Etno sajam, biciklistička trka, razni memorijali… Suma sumarum, pola miliona. Na strogo lokalnom nivou, ovde u priču ulazi i G17 plus, sa svojih 15 miliona dinara samo za „Skijalište Besna Kobila“. „Ekspertima“ idu i 22 miliona određenih za zaštitu životne sredine, o kojima odlučuje njihov član Gradskog veća Nela Cvetković.
Najviše lokalnih para izdvaja se za rad Direkcije za izgradnju grada, koju Vranje finansira sa 245 miliona dinara, a koju suvereno drže demokrate, sve dok im to Mire prenosom para omogućava. Nova Srbija opravlja Vranjsku Banju sa oko 43 miliona budžetskih dinara, što je bar pet puta manje od para kojima upravlja DSS u „Šumskom gazdinstvu“, jer je njihov čovek još uvek direktor u toj firmi. Problem prave „sitnija“ davanja koje prepoznaje budžet, a nije najjasnije kojoj partiji bi mogla biti pripisana. A malo po malo, i nakupi se toga. Eto, ima neki Razvojni fond od 80 miliona dinara, za koji nije jasno ni čemu služi, a kamoli ko njime upravlja. U takvoj situaciji, zna se – kad je teško, Mire.
POGLED U LEDjA
Mada cifre sa lokala same po sebi impresivno zvuče, glavne pare ovde ipak dolaze sa republičkog nivoa. Glavna lokalna firma, pokazalo je to upoređivanje brojeva, je vranjski Zdravstveni centar, čiji direktor Uroš Trajković upravlja sa oko dve milijarde dinara godišnje, plus razne donacije. Ogroman je to novac koji Trajkovića i njegove saradnike, doduše iz svih vladajućih i poneke opozicione partije, stavlja u sam vrh gradskih moćnika. Ako se tome doda i prošlogodišnji promet Apotekarske ustanove od blizu 600 miliona dinara, koji bi u 2009. mogao da poraste za najmanje 20 odsto, onda se vidi količina finansijske moći kojom upravlja G17 plus u Vranju. Prema rečima Dragoslava Nedeljkovića (DS), direktora filijale Fonda zdravstvene zaštite u Vranju, obe ove sume najpre pređu preko računa ustanove na čijem se čelu on nalazi, a zatim legnu zdravstvu, ali su one strogo namenske i iz Beograda kontrolisane. Stvarnu moć nad tim novcem ima sam ZC, plus njihovi izvorni prihodi, koji uopšte ne moraju da budu mali, ma koliko lečenje bilo besplatno.
Ovoj slici finansijskih prilika u Vranju svakako treba dodati i sve vranjske škole, za koje pare takođe dolaze iz republike. Samo za plate u svakoj od šest srednjih i bar duplo više osnovnih škola na teritoriji grada treba mesečno oko 60 miliona dinara, što na godišnjem nivou daje zaista impozantnu cifru, kojom doduše upravljaju direktori iz raznih partija, a najviše, izgleda, iz DSS-a, jer još niko nije imao volje i vremena da ih posmenjuje.
Sve u svemu, na kraju je situaciju krajnje jasna – za sada svi gledaju u leđa ekspertima iz G17 plus.
DS
NOVI DOM 130 miliona dinara
TOV 9,5 miliona dinara
POZORIŠTE 18 miliona dinara
GRADSKA UPRAVA 227 miliona dinara
ARHIV 20 miliona dinara
DIREKCIJA 245 miliona dinara
CENTAR ZA RAZVOJ
SOCIJALNIH USLUGA 20 miliona dinara
OMLADINSKI SAVEZ 8 miliona dinara
UKUPNO 680 miliona dinara
NAPOMENA: DS upravlja i Fondom PIO, kao i Fondom za zdravstvenu zaštitu, ali direktori tih firmi ni na koji način ne raspolažu parama koje se na taj način slivaju u Vranje, nego služe samo kao administrativni put za protok novca od Republike prema korisnicima.
SPS
MUZEJ 12 miliona dinara
KOMRAD 180 miliona dinara
VODOVOD 250 miliona dinara
NARODNI UNIVERZITET 12 miliona dinara
SPORTSKA HALA 11 miliona dinara
PREDŠKOLSKA USTANOVA 312 miliona dinara
CENTAR ZA SOCIJALNI RAD 20 miliona dinara
TV VRANjE 40 miliona dinara
UKUPNO – oko 800 miliona dinara
NS
UPRAVA BANjE – 43 miliona dinara
G17 PLUS
MEDICINSKI CENTAR 2 milijarde dinara
APOTEKA 600 miliona dinara
SKIJALIŠTE „BESNA KOBILA“ oko 15 miliona dinara
BIBLIOTEKA 24 miliona dinara
ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE 22 miliona dinara
UKUPNO 2,661 milion dinara
DSS
ŠUMSKO GAZDINSTVO – 230 miliona dinara
NAPOMENA: Lokalni koordinator DSS drži i firmu za fizičko tehničko obezbeđenje, koja radi sa svim bankama i državnim firmama, direktor „Jugoistoka Niš“ je iz DSS-a, kao i direktor „Komercijalne banke“, koja je još u državnom vlasništvu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.