Štednja, ali pod razno

Ministarstvo za evropske integracije

Štednja, ali pod razno

Odbornicima su već ukinuti besplatni sendviči i kafa, ali to očito neće biti dovoljno. Pitanje je koliko su političari spremni da se odreknu službenih putovanja, dnevnica i ostalih samoupravljačkih blagodeti





Ljudi iz Gradskog veća još nisu primili drugi deo februarske zarade, potvrdila je za „Vranjske“ članica tog tela Nela Cvetković.
Ona kaže da je kašnjenje posledica toga što iz republičke kase još nisu stigla tzv. transferisana sredstva koja su sastavni deo budžeta Grada.
Na drugoj strani, zamenik gradonačelnika Igor Andonov navodi da su i lokalni prilivi nešto niži od očekivanih, ali da to za sada ipak neće pogoditi direktne korisnike budžeta lokalne samouprave.

GDE JE RUPA NA KAIŠU

E sad, može biti da će svi oni koji su na gradskom pojilu zaista biti bezbedni, ali pitanje je šta bi još trebalo da se desi pa da političari shvate da je đavo odneo šalu? Kada je kriza počela da drma i one najpovlašćenije, one kojima je vlast posao, šta je tek ostalo za ostale?
Štednja je reč koju kao mantru poslednjih meseci ponavljaju ekonomski eksperti, jer u njoj vide lek za ozdravljenje srpske ekonomije, ali je veoma retko izgovaraju političari, pogotovu lokalni, osim pod pritiskom, kada ih nešto pitate o tome. U tom slučaju, svi se slažu da se nešto mora preduzeti, te da će se najpre krenuti od smanjenja ili ukidanja povlastica koje imaju predstavnici vlasti, tj. oni koji su zaposleni u lokalnoj samoupravi.
Kako saznajemo, o tome koliko će se vlast stegnuti kaiš raspravljaće se ovih dana i na sednici Gradskog veća, ali pod tačkom razno. Na tapetu će biti službena putovanja, računi za mobilne telefone, reprezentacija i tome slično. Toliko o prioritetima.
– Pod tačkom razno ćemo razmatrati kako može da se uštedi, odnosno da se novac usmeri na razvojne projekte. Razmotrićemo mogućnost uštede na svim nivoima. Smanjićemo broj putovanja na račun Grada, jer se do sada nikada nije postavljalo pitanje gde i zašto neko ide i kakva je korist od toga. Trudićemo se da prepolovimo troškove za telefone i reprezentaciju. Možda će to biti mala ušteda, ali u krizi može da ima veliki značaj – kaže Andonov.
Kao primer on je naveo da su odbornicima već ukinuti besplatni sendviči i kafa. Pitanje je, međutim, koliko bi para moglo da se spase na ovaj način? To niko od predstavnika vlasti još ne zna, čak ni okvirno. Kažu, da održimo sastanak, pa ćemo videti.
Iako je pomenuta nakana hvale vredna, prosta računica pokazuje da se zaista radi o malim iznosima, naročito ako se ima u vidu da projektovani budžet Grada Vranja za 2009. iznosi gotovo 1,7 milijardi dinara. Na reprezentaciju, telefonske inpulse, putovanja, kalendare i ostalu bižuteriju može, na mišiće, da se uštedi i nekoliko desetina miliona dinara, što je svota koja nije za podcenjivanje, ali je to manje od pola procenta gradskog budžeta za 2009.

NE ZNAMO OTKUD TOLIKO ZAPOSLENIH

Svaki privrednik zna da su plate zaposlenih uglavnom najveća stavka u poslovanju. A zaposlenih u Gradskoj upravi ima ko pleve, pa je realno očekivati da se po tom pitanju preduzme nešto konkretno. Utisak je, međutim, da lokalna vlast za sada neće ići dalje od deklarativne podrške projektu racionalizacije administrativnog aparata, na kojem bi moglo da se uštedi i nekoliko stotina miliona dinara.
Političari kažu da za sada nema para za taj poduhvat, a na ruku im ide i to što se od 270 zaposlenih u gradskoj birokratiji za dobrovoljni odlazak, uz milionče, prijavilo svega 13 ljudi.
– U naredne četiri godine moramo da smanjimo broj zaposlenih u Gradskoj upravi za oko 120 ljudi. Ne znam kako su se oni tamo uopšte našli, ali prvi na udaru će biti nekvalifikovani – obećava Andonov.
Još nešto je zanimljivo kada je reč o štednji koju bi trebalo da sprovede vlast. Ni jedna partija na lokalu nije u svom predizbornom programu prezentovala neku ideju o tome kako da se smanji administartivni aparat iako je odavno poznato da evropski standard podrazumeva jednog zaposlenog u lokalnoj samoupravi na 1.000 stanovnika. Oni svakako ne mogu da kažu da za to nisu znali, mada je građanima potpuno jasno da su se političari sve vreme bavili zapošljavanjem svojih kadrova.
– Mi se na sastanku Gradskog odbora G 17 plus nismo dogovarali o merama štednje, ali ćemo podržati odluke koje predloži Gradsko veće – stav je Nele Cvetković, pored kojeg možete dodati ime bilo kojeg političara iz bilo koje stranke.
Svi će da, naime, da se slože sa plemenitim namerama, ali izgleda da niko neće da preuzme odgovornost i uradi nešto konkretno.


NISMO NI DO SADA MNOGO TROŠILI
Član SPS -a u Gradskom veću Zoran Antić kaže da se u njegovoj stranci razgovara o tome kako da vlast nešto uštedi, te da će otuda stići podrška za svaku meru koju u tom smislu predlože izvršni organi lokalne vlasti.
– Spustićemo troškove lokalne samouprave na minimalan nivo, mada mislim da ni do sada nismo bili neke velike trošadžije – kaže Antić.


VOX POPULI
KO ĆE PONETI TERET KRIZE?

Bojana Djorđević (19), studentkinja:
– Srednja klasa.

Slobodan Stojiljković (50), radnik:
– Narod, on uvek ispašta.

Sava Stojanović (56), radnik:
– Srednja klasa, kao i uvek.

Slobodan Jovančević (40), radnik:
– Oni koji imaju malo.

Stefan Pešić (28), radnik:
– Najsiromašniji.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar