Zasedao SAVET RODITELJA zbog DIGITALNOG nasilja u ŠKOLI: Oglasio se i Aktiv direktora



U toku srede 7. maja, 2025. godine zasedao je Savet roditelja u OŠ „Radoje Domanović“ u Vranju. Savet roditelja koji je na sastanku brojao više od 50 učesnika, održao je sastanak povodom slučaja digitalnog nasilja u ovoj školi.

Podsećamo, u toku utorka, predstavnici OŠ „Radoje Domanović“ oglasili su se putem društvenih mreža kratkim saopštenjem za javnost u vidu fotografije na Facebook i Instagram profilu.

Na sastanku Saveta roditelja koji ima savetodavnu ulogu u obrazovnim ustanovama na teritoriji Grada Vranja, prisustvovali su i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova grada Vranja.



Podsećamo, u vezi slučaja „Digitalnog nasilja u OŠ „Radoje Domanović“ oglasilo se i Više javno tužilaštvo u Vranju koje je hitno zatražilo prikupljanje dokazanog materijala u vezi ovog incidenta.

Kao jedna od glavnih tačaka na sastanku bila je pitanja samog naizva ovog incidenta. Roditelji žrtava digitalnog nasilja, tražili su od direktora škole, Nenad Stefanovića da slučaj nasilja ne naziva „nemilim događajem“.

Na sastanku Saveta roditelja ove obrazovne ustanove pozvani su i roditelji učenica žrtava digitalnog nasilja.

Pored ovog savetotavnog organa, u javnost je izašlo i saopštenje za javnost „Akriva direktora osnovnih škola na teritoriji grada Vranja“.

Saopštenje Aktiva prenosimo u celosti i bez dodatnih izmena.

AKTIV: Najoštije osuđujemo digitalno, seksualno i psihičko nasilje

Mi, direktori osnovnih škola, najpre ovim putem izražavamo najoštriju osudu digitalnog, seksualnog i psihičkog nasilјa koje se dogodilo nad učenicama i nastavnicom.

Na početku bismo istakli da su Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisana prava, obaveze, ali i odgovornosti učenika.

Između ostalog ovim Zakonom je propisano da učenik može da odgovara za lakšu povredu obaveze koje se utvrđuju opštim aktom škole, za težu povredu obaveze propisane ovim Zakonom kao i za povredu zabrane iz čl. 110-112, ovog Zakona.

Naveli bismo da se radi o sledećim zabranama:

  • Zabrana diskriminacije,
  • Zabrana nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja i
  • Zabrana ponašanja koje vređe ugled, čast ili dostojanstvo.

Zabranom nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja, je između ostalog i definisano da digitalno nasilјe predstavlјa svaki oblik nasilničkog ponašanja putem interneta, društvenih mreža, mobilnih telefona i drugih digitalnih sredstava. Ovo uklјučuje uvredlјive poruke, širenje neistina, snimke ili fotografije bez dozvole, pretnje i govor mržnje. Pod psihičkim nasilјem je svako ponašanje koje za cilј ima zastrašivanje, ponižavanje, emotivno povređivanje ili izolaciju druge osobe. To uklјučuje vređanje, omalovažavanje, pretnje, ignorisanje i manipulaciju. Ovakva ponašanja narušavaju bezbedno i podsticajno okruženje koje svaka škola teži da obezbedi svakom učeniku. Nasilјe nije dozvolјeno ni u kakvom obliku i prema nijednom učeniku ili zaposlenom.

Postupanje škola u slučaju kada se desi povreda obaveze (teža ili lakša), kao i povreda neke od navedenih zabrana, propisana je navedenim Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilјe, zlostavlјanje i zanemarivanje („Sl.glasnik RS“,br.11/2024), Pravilnikom o postupanju ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminatornog ponašanja i vređanja ugleda, časti ili dostojanstva ličnosti („Sl.glasnik RS“,br. 65/2018) i opštim aktima škole. Škola kao javna ustanova mora postupati po navedenim propisima i protokolima.

Pročitajte još i ovo: Vreme: Kad učenik izmontira fotografije drugarica i nastavnice – Digitalno nasilje u Vranju

U saradnji sa nadležnim institucijama, škole su već pokrenule odgovarajuće postupke u cilјu utvrđivanja svih činjenica i pružanja podrške žrtvama. Svi koji su učestvovali u nasilјu biće tretirani u skladu sa Zakonom, Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilјe, zlostavlјanje i zanemarivanje, Pravilnikom o postupanju ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminatornog ponašanja i vređanja ugleda, časti ili dostojanstva ličnosti i opštim školskim aktima.

Škole svojim programima zaštite od nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja određuje mere i aktivnosti koje obezbeđuju razvijanje i negovanje pozitivne atmosfere, bezbedno okruženje i konstruktivna komunikacija.

U tom cilјu Aktiv direktora osnovnih škola zauzima stav da škole nastavlјaju sa radom na prevenciji nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja, kao jedan od prioriteta u ostvarivanju kvalitetnog i bezbednog obrazovno- vaspitnog rada. Preventivne aktivnosti su konkretizovane u Akcionim planovima Timova za zaštitu od nasilјa pri školama i uklјučuju adekvatne mere i korake u skladu sa navedenim Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilјe, zlostavlјanje i zanemarivanje i Pravilnikom o postupanju ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminatornog ponašanja i vređanja ugleda, časti ili dostojanstva ličnosti.

Škole će takođe preispitati digitalnu bezbednost kada se radi o upotrebi i dostupnosti fotografija učenika sa zvaničnih školskih sajtova i drugih zvaničnih objava.

Apelujemo na sve učenike, roditelјe i zaposlene da ne ćute pred nasilјem. Prijavlјivanje nasilјa je prvi korak ka njegovom zaustavlјanju. Podsećamo da je svaka prijava poverlјiva i da je cilј zajednički — bezbedna škola za sve. Zajedno možemo stvoriti okruženje u kojem se svako dete oseća poštovano, sigurno i prihvaćeno.

Saopštenje za javnost potpisano je od strane „Aktiva direktora osnovnih škola grada Vranja“.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar