Gornja pijaca u Vranju u pazarnu subotu 27. avgusta nudi kupcima razne poljoprivredne proizvode na svojim tezgama, cene u vremenu spremanja zimnice su „naglo“ skočile, a potražnja je „umereno“ pojačana, to su prve i poslednje impresije prilikom obilaska centralne vranjske zelene pijace.
Kupcima je sve skupo, a nama jevtino, bilo je i biće, eto, ovde u Vranju tezga nas košta 5.000 mesečno, a u većem broju gradova je besplatna za registrovana gazdinstva, šalitra je za godinu dana poskupela 300 odsto, jedna bočica za zaštitu je 1.700 dinara, poskupeli su i pesticidi, opravdava visoke cene na pijaci prodavac na ulazu u pijačni prostor.
Ako i u septembru budu ovako visoke cene, sigurna sam, smanjićemo količine povrća za zimnicu, a od nečega ćemo odustati, ovo je ipak preskupo, cene su da se smrzneš na 30 stepeni u plusu, jadikuje vranjska domaćica.
A cene su odista visoke, paprika za ajvar prodaje se po cenama od 120 do 150 dinara za kilogram, „rezanke“ su 180 dinara, paprike za „peglanu“ i „somborke“ idu do 200 dinara.
Da su zlatne ne bi toliko koštale, negoduju kupci.
Cene paradajza kreću se od 100 do 150 dinara, u zavisnosti od vrste i kvaliteta, pa se kupci često nađu pred tezgi sa sitnijim plodovima ovog povrća.
Za ove „klikere“ traže 80 dinara, ovo nije normalno, gnevno komentariše sredovečna Vranjanka.
A sa obližnje tezge uzvraća joj mlađa žena koja, između ostalog, prodaje sitniji paradajz.
Cena ljutih papričica za zimnicu je ipak nadmašila sve druge na gornjoj pijaci u Vranju.
Duguljaste su 200 dinara za kilogram, baburaste isto toliko, „bananice“ 180, ponuda je bogata, ali nema razlike kada se prodaje „na veliko“ ili „na malo“.
Staviću jednu flašu, koliko da se zaljutimo ponekad uz ručak, mnogo su skupe papričice a ne možemo bez njih, vrti glavom Vranjanac.
Za utehu, cena šljiva za pekmez je tri kilograma za 100 dinara, dok je plavi paradajz 70 dinara, krastavčića i karfiola još nema, ali pijačni trgovci unapred znaju njihove ovogodišnje cene.
Ispod 200 dinara za kilogram neće ići, a više može, pa ko voli, nek izvoli, zaključuje vranjski pijačni barometar za subotu 27. avgusta 2022. godine trgovac „šaljivdžija“.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Сећам се да је и прошле године, била слична цена а нека чак и иста.
Па ако је скупо ви онда не купујте, а кад дате за неке неважне ствари то је ништа.
На ситнице оде више новца него за храну.
Па пита ли се неко како се дошло до тог производа.
Ем издаци а плус рад по врућини, ветру, киши а поскупљење свих ђубрива и средстава за заштиту, па наводњавање у највећим жегама, кад је и нестанак воде био приметан по бунарима и бушотина.
Ко неће и мисли да је скупо, нек изволи на село одакле је дошао.
Тај слој се највише буни и цењка.Само се пољопривредни производи анализирају кроз цену, а индустријски не.
У Леон се продаје свињска маст у цреву по 350 дин., и то сам видела јш пре два месеца, а ја да продамо за 250, биће скупо.
О квалитету да не причамо.
Скупо не скупо, морамо да једемо.
Ако не произведемо, морамо да купимо онолико колико нам финансија дозволи.
Сваке јесени се на грбачи сељака сваљују критике о поскупљењу на пијацама.
Велика је мука, док се дође до пијаце.
Svi oni koji vrte glavom neka se vrate u poljanicu i na teritoriju Barelica odakle su pobegli pre 50 godina, neka proizvode, prodaju i poklanjaju svoju muku.80 procenata je u ovom gradu koju pljuju seljake a dosli su u Vranje pre 40-50 godina i praziluk im jos viri iz dupeta.
Nije skup nijedan artikal ,jer i proizvodjac mora da zivi i skoluje decu.
Naplacujete kao da transportujete artikal po artikal, a ne ceo sleper.
Da je napravljena kvantaška pijaca u Vranju ne cene bile ovolike. Pošto ovu vlast čine nebitni i besramni ljudi, narode glasali ste plaćajte. Kupujete od preprodavaca koji robu dovoze sa kvantaša iz Leskovca. Kad bi imali svoj kvantaš kupovali bi od proivođača.
Ja ne znam zašto vi novinari pravite uopšte ovakve ankete?
Pa napišite lepo da Vranje više nema pijac niti piljačni dan. Ko je na vranjskoj pijaci proizvođač? Roba ista kao u marketima, sve iz uvoza, ništa domaće i skoro ubrano jer velikim vlastodržcima kojima stvarno viri još praziluk smeta 7-8 sati subotom ponuda običnih i sitnih proizvođača iz okoline grada na trotoarima od kojih su i imali nadoknadu. Oni su za svojih 5-6 godina iživljavanja nad običnim ljudima uništili sve što je postojalo i urađeno i izgrađno zadnjh 50-60 godina, a vi i sledeći put zaokružujte one što nose voďinu sliku a dobijete Jovu, Zupe, Izabelu, Neši,Zorku i naravno fikusa koji drži banku i odaziva se na gradomačelnik.
Zato putuj Vranje i ne naginji se kroz prozor, dole tvrdo a gore visoko.
U Makedoniji 1,5 evra tegla ajvar ima ga kolko hoćete sutra idem da si kupim će me briga da plaćam 200 dinara papriku
Svi vi sopovi sto ste dosli iz cuku, idite tamo pa proizvodite ako vam je skupo!
Do juce ste mavali koze po kamenjar a sad ste „gospoda“
Cao !
Ljudi ako vam se čini da je skupo, odnosno da proizvodjaci mnogo zaradjuju. Onda nazad na selo i zasucite rukave da i vi obezbedite sebi i svojoj porodici lepši život. Nisu paprike skupe, nego su vam plate male…