Aktivizam i mladi

Promovisana knjiga MIŠE STOJČIĆA: Manastir Sveti Prohor Pčinjski 1903 – 1973 – analitički inventar’’



U okviru obeležavanja Dana grada u kamernoj sali Pozorišta ,,Bora Stanković’’, promovisana je i knjiga ,,Manastir Sveti Prohor Pčinjski 1903 – 1973 – analitički inventar’’, autora Miroljuba Miše Stojčića.

Na promociji je govorio istoričar Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu. Iako je izostalo prisustvo najavljenog recenzenta knjige dr Radovana Pilipovića, direktora Arhiva SPC, pročitano je njegovo pismo koje je uputio autoru i publici u Vranju.



Knjiga koju je napisao moj brat i satrudnik na polju čuvanja starih spisa, Miroljub Stojčić, zaista je obogatila stručnu arhivističku literaturu. Njegov trud je još jednom pokazao da su manastiri istinski čuvari istorijskog i nacionalnog sećanja, a da arhivska teorija i praksa ne mogu bez onih riznica koji takvi duhovni centri stvaraju i poseduju. Zato sam se obradovao videvši ovaj „Inventar arhivske građe manastira Sv. Prohora Pčinjskog“ još u rukopisu i pozdravio njegovo publikovanje, jer je Miroljub kao profesionalni arhivista dodatno izbrusio pamćenje i trajanje naše Svete Crkve’’, stoji u pismu dr Pilipović.

Istoričar Dejan Ristić, koji je pisao Uvodnu reč za ovo delo, govorio je o vrednostima Stojčićevog rada i svemu što se našlo u knjizi, ali i o neophodnosti podizanja svesti o čuvanju našeg nacionalnog blaga i identiteta.



Ovo izdanje vodi nas kroz tragična razdoblja balkanskih i oba svetska rata, kao i kroz periode obeležene postojanjem različitih državnih, ideoloških, kulturoloških i identitetskih entiteta, što se ogleda u činjenici da najstarija arhivska jedinica predstavljena u ovom dvotomnom zborniku pripada razdoblju Osmanskog carstva, dok najmlađa potiče iz perioda SFRJ“, rekao je Ristić.

Autor ovog kapitalnog dela Miroljub Stojičić, naglasio je da je na ovom projektu radio 6 godina.

Кategorisan kao arhivski fond od velikog značaja, fond manastira Svetog Prohora Pčinjskog predstavlja jedan od najznačajnih fondova koji se čuvaju u Istorijskom arhivu „31. januar” u Vranju. U ove dve knjige, na nešto više od 800 strana, dati su opisi 76 knjiga i 2.182 arhivska predmeta. Uvidevši obim ovog fonda, a pri tom znajući i njegov značaj, odlučio sam da ga pripremim za publikovanje, pre svega kako bih budućim istraživačima olakšao pretragu dokumenata, rekao je Stojčić.

U program je učestvovao i vranjski pesnik Stevan Milošević, koji je kazivao svoje stihove posvećene manastiru Svetog Prohora Pčinjskog.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



    1. Sofronie 10/02/2022

    Ostavi komentar